Sobota, 27. 7. 2013, 12.51
4 mesece, 2 tedna
Ob injekcijah kisika so pljuča tehnološki presežek
Predolga izpostavljenost veliki koncentraciji kisika lahko namreč poškoduje pljuča, ob morebitni zasičenosti pa se v krvnem obtoku dvigne tudi raven ogljikovega dioksida, kar lahko v najslabšem primeru povzroči padec v komo in celo smrt. Raziskovalci otroške bolnišnice v Bostonu so tako iznašli nov način za bogatenje telesa z za življenje eno najbolj pomembnih molekul – z mikrodelci, ki jih vbrizgamo naravnost v kri.
Gre za žepke kisika v različno debelih slojih lipidov (oziroma maščob). Ker je zmes veliko preveč viskozna, da bi bilo z njo smiselno napolniti brizgo, jo pred postopkom zmešajo s transportno tekočino, ki delce s kisikom ponese po krvnem obtoku. Dokler ti potujejo po krvi, prejemniku ni treba dihati od 20 do 30 minut.
Če se bo izum uveljavil in cena obenem ne bo pretirana, so možnosti za uporabo pravzaprav brezmejne. Z injekcijami kisika bi lahko ogromno pridobilo zdravstvo, saj bi lahko v kritičnih trenutkih, ko pacient zaradi težke poškodbe ali poslabšanja stanja zaradi bolezni ne more dihati samostojno, predstavljale ločnico med življenjem in smrtjo. Če bo zadeva kdaj dostopna tudi sleherniku, se bodo hlače najbrž precej zatresle proizvajalcem opreme za potapljanje in snorkljanje. Dihanje pod vodo!