Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Petek,
23. 5. 2014,
17.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

droga

Petek, 23. 5. 2014, 17.38

8 let, 9 mesecev

Med kandidati za evroposlance le en Bill Clinton, ki pa je inhaliral

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ali je cviček droga? Če ni, se Lojze Peterle še ni drogiral. Zmago Jelinčič je za legalizacijo marihuane, Igor Lukšič le za dekriminalizacijo. Jože Mencinger pri vprašanjih na to temo abstinira.

Pisalo se je leto 1992. Bill Clinton je bil predsedniški kandidat demokratov na ameriških predsedniških volitvah. Priznal je, da je kadil marihuano, a da ni inhaliral. Od takrat naprej je bila ta izjava predmet številnih šal, politiki pa so bili še pogosteje tarča vprašanj o uživanju drog.

Tudi mi smo vseh 16 nosilcev list na volitvah v Evropskih parlament vprašali o njihovih izkušnjah z drogami in o odnosu do tega vprašanja. Najhitreje se je odzval evroposlanec Milan Zver (SDS/ELS), ki je za odgovor potreboval 38 minut. Le 20 minut pozneje smo dobili odgovor iz Piratske stranke Slovenija.

Enostavčni Zver in cvičkasti Peterle Milan Zver, čigar stranka SDS po vseh raziskavah prepričljivo vodi v javnomnenjskih raziskavah, je bil v odgovoru enostavčen: "Dr. Zver ni nikoli poskusil droge, njegov odnos do uporabe drog pa je odklonilen."

Podoben odgovor smo dobili od evroposlanca Lojzeta Peterleta, nosilca skupne liste NSi in SLS, ki naj bi zasedla drugo mesto. Je pa Peterle odgovor začinil s šalo: "Če cvička ne štejemo za drogo, potem drog še nisem poskusil. Zakaj ne? Nisem videl ne potrebe ne smisla. Sicer pa imam do drog odklonilen odnos, videl sem preveč žalostnih zgodb."

Dva Igorja, eden za glasbo, drugi za popust pri mehkih drogah Za duhovit pristop se je odločil tudi nosilec liste Verjamem Igor Šoltes, vi pa presodite, ali je natančno odgovoril na vprašanja: "Edina droga, na katero prisegam že vse življenje, je glasba. Večkrat pa sem že poudaril, da bi bilo tam, kjer je znanstveno dokazano, da indijska konoplja v medicinske namene lajša simptome določenih bolezni, zakonodajo smiselno prilagoditi po zgledu nekaterih držav, ki so to že storile."

Predsednik SD Igor Lukšič, ki mu je zadnja raziskava agencije Episcenter izmerila četrto mesto za Šoltesom, se zavzema za to, da posedovanje mehkih drog za osebno uporabo ne bi bilo kaznivo: "Predsednik SD dr. Igor Lukšič nikoli ni užival niti poskusil nobenih drog. Je proti legalizaciji, se pa zavzema za dekriminalizacijo mehkih drog."

Kdo se ne ukvarja z drogo? Kdo ve, kaj je dobro? Jedrnat je bil evroposlanec Jelko Kacin, nosilec liste Kacin – Konkretno, ki bi po raziskavi Episcentra dobila šest odstotkov glasov: "Jelko Kacin se ni nikoli in se tudi ne bo ukvarjal z drogami." Nismo sicer spraševali, ali so se kandidati z drogami ukvarjali, ampak ali so jih uživali.

Enak odstotek podpore kot Kacin je v naši raziskavi dobil evroposlanec Ivo Vajgl (DeSUS), ki je dovolj pameten, da ne poskuša stvari, za katere ve, da so slabe. O odnosu do uživanja drog pa je zapisal: "Zdi se mi, da je to osebna tragedija za vsakogar, ki se v to spusti, in da je to zlo za družbo."

Cigara da, droga ne Tudi predsednik in nosilec liste SNS Zmago Jelinčič, ki rad pokadi kakšno cigaro, zatrjuje, da droge še ni poskusil. Kot magister farmacije pa zelo dobro pozna učinke mehkih in trdih drog. "Z legalizacijo marihuane bi se uničil dobršen del slovenskega kriminalnega podzemlja in preprodajalcev tudi med uradnimi organi. Policija bi imela precej manj dela, država pa bi z obdavčenjem krepko napolnila državni proračun. Ob tem pa sploh še nisem vzel v obzir industrijske uporabe te vsestransko koristne rastline."

Jelinčič je še prepričan, da kokain vodi v homoseksualnost, morfij in heroin v popoln odklop iz realnega sveta, dizajnerske droge pa v slovensko politiko. "Razen izjem," dodaja Jelinčič, ki mu je Episcenter izmeril štiri odstotke glasov.

Droge ne marajo plesnega učitelja in nekdanjega ministra Tudi kandidat piratske stranke Rolando Benjamin Vaz Ferreira, ki naj bi dobil dva odstotka glasov, zavrača uživanje drog, sporočajo pirati: "Je nekadilec, športnik in plesni učitelj. Kajenje nikoli ni bila njegova razvada. Živi zelo zdravo – brez cigaret in alkohola, kaj šele da bi jemal kakšne droge. Je za legalizacijo marihuane, ker je marihuana manj škodljiva in/ali nevarna od alkohola in cigaret. Prav tako je za uporabo marihuane v t. i. zdravstvene namene."

Nosilec liste stranke Solidarnost Dušan Keber, ki mu je Episcenter izmeril odstotek podpore, odgovarja takole: "Razen alkohola, ki pa najbrž v vprašanju ni zajet, nisem poskušal nobene druge droge. Verjetno bi v mladosti iz radovednosti poskusil marihuano, vendar takrat take priložnosti ni bilo – vsaj v okolju, v katerem sem se gibal. Z izjemo marihuane, ki je bistveno manj nevarna kot alkohol ali nikotin, morda celo nenevarna, imam do preostalih odklonilen odnos."

Svobodno bitje in medicinska konoplja Nosilec liste Zelenih Slovenije Vlado Čuš nam je povedal: "Še nikoli nisem imel opravka z drogo. Kakršnokoli obliko odvisnosti ljudem jasno odsvetujem. Če želi človek delovati kot svobodno bitje, gledano biopsihosocialno in duhovno, potrebuje trezno pamet. Pri svojem delovanju bo tako lahko poslušal razum in svoje srce." Episcenter zelenim napoveduje odstotek glasov.

Manj kot odstotek pa bi dobila nosilka liste Zares Darja Radić, ki ni nikoli poskusila droge, ker ni imela "prav nobene potrebe po uživanju drog". Nobena odvisnost ni dobra, pravi Radićeva. Se pa v njeni stranki zavzemajo za to, da bi dovolili uporabo indijske konoplje za medicinske namene.

In končno, slovenski Bill Clinton z napako Najmanj glasov bi po raziskavi Episcentra dobila lista Slovenski narod nosilca Bogomirja Knavsa iz Stranke slovenskega naroda (SSN). Knavs je edini, ki je priznal uživanje droge, čeprav ni povsem prepričan. "Marihuano, tako so mi rekli, lahko je bilo tudi kaj povsem nedolžnega, naj bi poizkusil v najstniških letih. Ker sem nekadilec, mi je vsako kajenje bodisi tobaka ali česarkoli drugega zoprno. Torej bi imel težave s kajenjem marihuane tudi v zdravstvene namene, če bi mi jo predpisal zdravnik." Knavs pravi, da je to, kar naj bi bila marihuana, inhaliral.

"Volilna lista Slovenski narod oziroma SSN ne podpira legalizacije ali uživanja drog, z izjemo uradne legalizacije v medicinske namene! Kolikor nam je poznano, se morfij že uporablja za lajšanje bolečin v medicini, podpiramo pa tudi legalizacijo marihuane (kajenje) v strogo medicinske namene."

Kdor molči, desetim odgovori Nič nismo izvedeli od petouvrščenega v raziskavi Episcentra Jožeta Mencingerja (Pozitivna Slovenija). V njegovem štabu so odgovorili, da na takšna vprašanja ne bodo odgovarjali. Odgovora nismo dobili niti od Senka Pličaniča (Državljanska lista), ki je na dnu javnomnenjskih lestvic. V štabu Violete Tomič (Združena levica), ki bi lahko prejela pet odstotkov glasov, so se opravičili, da se jim zaradi drugih obveznosti ni izšlo.

V listi Sanjska služba prvega na listi Uroša Uršiča, ki bi po raziskavi Episcentra dobila tri odstotke glasov, pravijo, da jih je Planet Siol.net "sistematično ignoriral". Dodali so: "Naj tako ostane še zadnji dan kampanje, na vprašanja ne bomo odgovorili."

Ne spreglejte