Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
21. 8. 2013,
6.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

prihodnost

Sreda, 21. 8. 2013, 6.36

8 let, 8 mesecev

Z OpenFadom lahko tridimenzionalno tiskamo medvedke in metuljčke

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
O tem, da je domače 3D-tiskanje v trenutni fazi razvoja samo sebi namen, smo se kar obširno razpisali prejšnji teden, naše razmišljanje pa so na glavo postavile bistre glave z inštituta MIT.

Prodaja 3D-tiskalnikov v navadnemu potrošniku dostopnem cenovnem razredu cveti, a z njimi zaradi omejenosti na en sam gradbeni material, ki je v večini primerov plastična zmes, mavec ali umetna smola, in zahtevnosti samega procesa, ki narašča s kompleksnostjo načrta, vseh pa tiskalniki za domačo rabo zaradi strojne okrnjenosti glede na industrijske primerke seveda ne morejo prebaviti, v enem samem kosu pravzaprav ni mogoče izdelati ničesar bolj kompleksnega od umetelne papirne uteži (drugače je seveda z manufakturo osnovnih sestavnih delov za naprave in napravice, kot so ohišja za mobilne telefone in ogrodja avtomobilčkov, orožje in celo letala).

Revolucija? Raziskovalci z vodilnega ameriškega tehnološkega inštituta MIT (Massachussets Institute of Technology) so s programsko infrastrukturo OpenFab iznašli način, kako iz ene zmesi izdelati predmete z variabilno gostoto. OpenFab uporabniku namreč omogoča, da oblikuje entiteto z neenako konsistenco - na eni strani je tako lahko trd, na drugi pa upogljiv in stisljiv. Ekipa MIT je s platformo že ustvarila gobaste medvedke, objekte s fizikalnimi lastnostmi in teksturo, podobno frnikolam, ter pravcatega metulja, ujetega v "jantar", nabor preostalih zmogljivosti OpenFaba pa bo javnosti demonstrirala šele konec avgusta na konferenci v Kaliforniji. Jasno je, da med postopkom izdelave nekaterih omenjenih predmetov v 3D-tiskalnik niso stresali granulaste plastike ali podobnega neprožnega materiala, temveč so v akcijo poslali polimerno peno in nekaj vrst umetnih smol.

Odgovorni inovatorji sicer zagotavljajo, da bo OpenFab, ko in če bo zajadral v komercialne vode, razpolovil stroške surovin in izdelovanje uporabnih zadev iz enega kosa približal tudi tistim, ki za 3D-tiskalnike industrijskih zmogljivosti in kapacitet nimajo ne denarja ne prostora. MIT sicer namerava novost na področju ene najbolj hitro se vzpenjajočih modernih tehnologij takoj po uradnem lansiranju najprej ponuditi strokam, ki bodo iz nje znale potegniti kar največ.

Ne spreglejte