Letos smo dobili kar nekaj novih aplikacij, ki popestrijo in olajšajo delo s pametnim telefonom. Izpostavljamo nekaj najboljših, izbrali pa smo samo takšne, ki so na voljo tudi slovenskim uporabnikom.
E-pošta: Microsoft Outlook
Outlook je eden najboljših, morda celo najboljši odjemalec e-pošte za pametne telefone in tablice. Podpira namreč sinhronizacijo z vsemi glavnimi ponudniki spletne e-pošte (Gmail, Outlook.com oziroma nekdanji Hotmail, Yahoo! Mail in Applovo e-pošto Mail oziroma iCloud) in strežniki Microsoft Exchange ter IMAP, pa tudi oblaki OneDrive, Box in Dropbox. Glavni odliki aplikacije Outlook sta zelo preprost uvoz uporabniškega računa in odličen vmesnik za pregled in upravljanje e-pošte. Nam je všeč celo bolj od vmesnika klasične aplikacije Gmail.
Microsoft Outlook je na voljo za Android in iOS, na pametnih telefonih z Windows Phone in Windows 10 pa je nameščen privzeto.
Fotografije: Google Foto
Z Google Foto uporabnik pridobi neomejen prostor (določene omejitve so, a za večino uporabnikov niso relevantne) za shranjevanje svojih fotografij in videoposnetkov na spletu. To pomeni, da lahko vse svoje multimedijske vsebine skladišči v Googlovem oblaku Foto in s tem sprosti prostor na svoji mobilni napravi. Google Foto ponuja tudi preprosto orodje za hitro urejanje fotografij.
Video: Adobe Premiere ClipPremiere Clip je orodje za hitro ustvarjanje, urejanje in spletno deljenje videoposnetkov na mobilnih napravah Android in iOS. Uporabniku omogoča, da ustvari preprost videoposnetek iz fotografije (približevanje ali oddaljevanje pogleda, dodajanje glasbe) ali uredi obstoječega (kontrasti, sence). Videoposnetek lahko nato deli na Facebooku ali YouTubu oziroma ga izvozi v orodje Premiere Pro, Adobov profesionalni program za montažo videa na osebnih računalnikih.
Adobe Premiere Clip je na voljo za Android in iOS.
Spletni brskalnik: Mozilla Firefox (različica 42)
Različica 42 spletnega brskalnika Mozilla Firefox, ki je izšla v začetku novembra, na platformo Android prinaša pomembno in zelo priročno novost. Uporabniku ponuja funkcijo Open later (Odpri pozneje), ki ob pritisku na povezavo v eni od aplikacij (na primer Twitter) spletno stran v brskalniku odpre v ozadju in je ne prikaže takoj. Uporabnik lahko tako še naprej pregleduje Twitter, spletno stran pa si ogleda, ko to želi. Morda se ne sliši prelomno, a funkcija izniči potrebo po stalnem preklapljanju med aktivno aplikacijo in brskalnikom.
Mobilna različica brskalnika Mozilla Firefox je na voljo za Android.
Družbeno omrežje: Periscope
Aplikacija Periscope vsakemu uporabniku omogoča, da skozi objektiv kamere na telefonu dogajanje v svoji okolici, najsi bo to mestna ulica ali dnevna soba, prek spleta prenaša v živo. Vsakemu uporabniku je mogoče slediti kot na Twitterju, Facebooku ali Instagramu, Periscope pa nas obvesti, kadar vklopijo prenos v živo. Aplikacijo z desetmilijonsko skupnostjo uporabljajo tudi nekatere znane osebe, kot sta igralec Arnold Schwarzenegger in televizijski voditelj Jimmy Fallon.
Glasba: Apple MusicApple Music je najnovejša od treh najbolj kakovostnih storitev za poslušanje glasbe na zahtevo, ki so na voljo slovenskim uporabnikom – ostali dve sta Deezer in Google Play Music. Spotify, vodilna svetovna platforma na tem področju, Slovenijo še vedno prišteva med države tretjega sveta, ki je niso vredne.
Apple Music izpostavljamo zato, ker novim uporabnikom ponuja kar tri mesece neomejenega brezplačnega poslušanja glasbe. Po preteku tega obdobja cena mesečne naročnine na storitev znaša 5,99 evra.
(Zasebno) Sporočanje: Signal
Aplikaciji za pošiljanje šifriranih sporočil SMS TextSecure in šifrirane telefonske klice RedPhone je njun razvijalec Open Whisper Systems (OWS) združil v eno zelo varno platformo. Nastala je aplikacija Signal, ki uporabniku omogoča zelo zasebno glasovno in besedilo komunikacijo na enem mestu. Ves promet, tako klici kot kratka sporočila, je šifriran in poteka prek strežnikov podjetja OWS, ki pa teh podatkov ne zadržuje, temveč jih le posreduje med pošiljatelji in prejemniki. Podporo aplikaciji Signal in razvijalcu Open Whisper Systems je javno že večkrat izrazil žvižgač Edward Snowden, sicer velik zagovornik šifriranja podatkov.
Produktivnost: Microsoft Office
iPhone jih je imel že novembra 2014, pametni telefoni z Androidom pa so junija letos dobili Word, Excel in PowerPoint, tri temelje programskega paketa Microsoft Office, najbolj razširjene digitalne pisarne. Njihove brezplačne različice omogočajo pregledovanje, ustvarjanje in urejanje dokumentov ter ponujajo dostop do večine funkcij, ki jih potrebuje uporabnik pametnega telefona.
Mobilni Word, Excel in PowerPoint so dovolj uporabni, da pomagajo premagovati stigmo, češ da na majhnem zaslonu pametnega telefona ni mogoče narediti nič konkretnega – besedilo za tale prispevek smo napisali prav v Wordu za Android.
Word, Excel in PowerPoint so na voljo za Android, iOS in mobilne različice Windowsov.
Priročnost: Office Lens
Office Lens je orodje, ki pametni telefon spremeni v žepni optični bralnik. Z Office Lens lahko fotografiramo napise, dokumente, račune, aplikacija pa sliko nato uredi, prepozna besedilo (če je to mogoče) in spremeni v datoteke formatov PDF, DOCX (Microsoft Word), PPTX (Microsoft PowerPoint). Aplikacija Office Lens je bila za pametne telefone z Windowsi na voljo že lani, Microsoft pa jo je aprila letos ponudil še uporabnikom Androida in iOSa.
Office Lens je na voljo za Android, iOS in mobilne različice Windowsov.
Izobraževanje: Khan Akademy
Aplikacija ponuja brezplačen dostop do več kot deset tisoč izobraževalnih in poljudnoznanstvenih videoposnetkov s področij matematike, znanosti (biologija, fizika, kemija), ekonomije (finance, podjetništvo), zgodovine in umetnosti. Različica za Android je prvič izšla letos.
Igra: Hearthstone: Heroes of Warcraft
Hearthstone je igra, v kateri uporabnik zbira digitalne karte z domišljijskimi junaki in pošastmi iz iger razvijalca Blizzard (Warcraft, Diablo), z njimi pa se v spletnih arenah nato bojuje proti drugim igralcem. Kombinacija zbirateljstva in tekmovanja z nasprotniki iz mesa in krvi se je izkazala za velik uspeh, Hearthstone: Heroes of Warcraft ima danes več kot 40 milijonov igralcev. Igra je sicer debitirala že spomladi 2014, za pametne telefone z Androidom in iOS pa je na voljo šele od aprila letos.
Hearthstone: Heroes of Warcraft lahko igrajo uporabniki Androida in iOS-a.
Plod slovenskega znanja: 24aLife24aLife je aplikacija za zdrav življenjski slog, ki jo razvijata podjetje Mikropis in Razvojni center IKTS iz Žalca. Aplikacija je mobilni vodnik, ki uporabniku pomaga usvojiti zdrave vsakdanje navade na področju prehranjevanja in rekreacije. Pri razvoju so udeleženi številni strokovnjaki na področjih zdravstva in nutricionistike iz Slovenije in Evrope, aplikacija ima tudi podporo priznane klinike Mayo v ZDA. O potencialu aplikacije veliko pove podatek, da je v začetku decembra podjetje Mikropis sklenilo strateško partnerstvo s kitajsko poslovno delegacijo za trženje rešitve 24aLife na globalnih trgih.
Kontroverzna aplikacija leta: TelegramTelegram ima že več kot 60 milijonov uporabnikov, a večji del svetovne javnosti je za aplikacijo prvič slišal šele prejšnji mesec po terorističnih napadih v Parizu. Razvedelo se je namreč, da Telegram, ki uporabnikom med drugim ponuja Twitterju podobno platformo za izražanje mnenja in organiziranje v skupine, za širjenje ekstremistične propagande uporabljajo pripadniki Islamske države.