Sreda, 6. 1. 2016, 20.10
8 let, 8 mesecev
Sony predstavil zvok in sliko prihodnosti, o navidezni resničnosti molči
Na sejmu potrošniške elektronike (CES), ki te dni poteka v Las Vegasu, je Sony razkril nabor svojih novih televizij, kamer, zvočnikov in glasbenih ter video predvajalnikov, a na razočaranje mnogih ni niti besedice namenil težko pričakovani čeladi za navidezno resničnost PlayStation VR za istoimensko igralno konzolo.
Ker je navidezna resničnost ena od glavnih zgodb letošnjega leta, je Sonyjeva odločitev sprožila še toliko več začudenja. Sploh ker na drugi strani njihovi tekmeci svoje izdelke oglašujejo na vsakem koraku. Facebook je na primer začel ravno danes sprejemati prednaročila za svojo čelado Oculus Rift, na sejmu CES pa javnost navdušuje tudi HTC s svojim izdelkom Vive, ki so ga izdelali v partnerstvu z igričarskim studiem Valve.
Sony seveda ni izjema. Na sejmu CES so HDR predstavili v praksi na treh novih televizijah iz družine Bravia (XBR-X930D, XBR-X940D, XBR-X850D). Zahvaljujoč novi tehnologiji, ima slika po besedah Sonyjevih predstavnikov močnejši kontrast in živahnejše barvne odtenke, prav tako omogoča tudi višjo svetlost. Če poenostavimo, to pomeni, da je slika pri vsebini, ki HDR omogoča, precej bolj podrobna in podobna resničnosti.
Paradni konj nabora, televizija z oznako X930D, pa se poleg z omenjenimi tehnologijami ponaša tudi z novim standardom Slim Blacklight Drive, ki skrbi za bolj natančno osvetlitev ozadja in s tem za globlje črne odtenke na sliki. Vse televizije nove serije so tudi izredno tanke, poganja pa jih operacijski sistem Android TV.
Ultra je digitalna videoteka, podobna Telekomovem Dkinu in čez lužo priljubljenemu Netflixu, torej spletna zbirka filmov in televizijskih serij, ki si jih uporabnik lahko ogleda na zahtevo, kadar pač želi. Ob izidu naj bi zbirka v videoteki obsegala okoli 50 naslovov, kdaj in če jo bomo videli tudi v Sloveniji, pa za zdaj ostaja neznanka.
Nekateri od novih zvočnih produktov se lahko pohvalijo tudi s funkcijo brezžičnega prostorskega zvoka, ki omogoča preprosto povezavo Sonyjevih zvočniških komponent, s tem pa tudi postavitev bolj optimalnega domačega kina.
Ta ima namreč zelo zanimivo funkcijo, s katero lahko svoje vinilne plošče digitalizirate, oziroma glasbo na njih skoraj brez izgube kakovosti zvoka pretvorite v glasbene datoteke na računalniku (format DSD ali WAV).