Ameriško prizivno sodišče je potrdilo odločitev sodišča v Teksasu, da prekliče vse patente družbe Eolas, ki se nanašajo na temelje svetovnega spleta in delovanje spletnih strani.
Mnoga tehnološka podjetja in strokovnjaki, med njimi oče interneta Tim Berners-Lee, so na sodišču izpodbijali Eolasove patente, s katerimi je ta zaračunaval visoke licenčne dajatve družbam, kot sta Microsoft in Oracle.
Februarja lani je sodišče v zvezni državi Teksas preklicalo sporne patente, njihovo odločitev pa je danes potrdilo tudi ameriško prizivno sodišče. K temu je pripomoglo tudi pričanje Berners-Leeja, ki je povedal, da bi potrditev patentov "močno ogrozila uporabnost svetovnega spleta". Široki patenti namreč pokrivajo mnoge funkcije spletnih strani, med njimi predvajanje videoposnetkov, odzivanje na dejanja uporabnikov in upravljanje s slikami.
Jabolko spora: prvi program za interaktivno uporabo spleta
Podjetje Eolas je ustanovil ameriški računalničar Michael Doyle, ki trdi, da je napisal prvi program za interaktivno uporabo svetovnega spleta. Leta 1994 je zanj pridobil patent in ga uporabljal v tožbah proti tehnološkim podjetjem, kot je Microsoft, ki naj bi brez dovoljenja uporabljala to tehnologijo.
V tožbi proti Microsoftu naj bi se tako poravnal za sto milijonov dolarjev (76 milijonov evrov), do poravnav pa je prišlo tudi v večini drugih tožb, v katerih je Eolas skupno zahteval več kot 600 milijonov dolarjev (455 milijonov evrov) odškodnine. Le Google, Yahoo in JC Penny so se leta 2012 odločili za sojenje.
Iz Googla so sporočili, da so zadovoljni z današnjo odločitvijo sodišča. S tem so se namreč končale tudi vse tožbe Eolasa, ki še niso imele epiloga.