Sreda, 4. 11. 2015, 15.04
7 let, 2 meseca
Resnična cena brezplačnih internetnih storitev
Brezplačno e-pošto, brezplačno iskanje, brezplačno digitalno druženje s prijatelji in (nekatere) brezplačne operacijske sisteme plačujemo vsi. Valuta, s katero poravnamo brezplačno uporabo, pa so osebni podatki. Ti so za tehnološka podjetja zelo dragoceni, saj mnoga prihodek ustvarjajo tako, da podatke o uporabnikih prodajajo oglaševalcem. Tega praktično ne skriva nihče več. Preden mu odprejo vrata, številne internetne storitve od uporabnika tako zahtevajo, da jim že vnaprej preda svojo zasebnost. To stori s strinjanjem s pogoji uporabe, ki je sestavni del registracije vsakega uporabniškega računa.
Raziskali smo, kaj želijo o nas vedeti trije ponudniki brezplačnih internetnih storitev, ki spadajo med največje na svetu in imajo ogromno uporabnikov tudi v Sloveniji - Google, Facebook in Microsoft. Svetujemo tudi, kako jim lahko vdiranje v vašo zasebnost čim bolj omejite.
Katere podatke zbira o uporabniku: podatki, ki jih o uporabniku zbira Google, so:
- ime in priimek, e-poštni naslov, telefonska številka in številka kreditne kartice (če ju uporabnik doda), IP naslov;
- zgodovina spletnih iskanj, lokacij in ogledov videoposnetkov na YouTubu ter informacij o uporabi preostalih Googlovih storitev;
- podatki o obiskih spletnih strani, kjer Google prikazuje oglase prek storitve AdWords;
- povezane naprave, njihova strojna oprema, operacijski sistemi, IP;
- podatke o telefonskih klicih in prejetih SMS-ih.
Kako upravlja zbrane podatke: Google zbrane osebne podatke v prvi vrsti uporablja za bolj učinkovito prikazovanje oglasov in nudenje personalizirane uporabniške izkušnje (bolj natančni rezultati iskanja, prikaz vsebin, ki so glede na zgodovino brskanja po spletu bolj relevantne). Podatke v skupno rabo drugim podjetjem daje le z dovoljenjem uporabnika (to je nekaj, s čimer se zavestno ali nevede strinjamo ob registraciji računa). Brez tega jih sicer deli v tudi v primeru, ko to zahteva zakon.
Kaj lahko uporabnik stori za zaščito svoje zasebnosti: Google je na tem področju precej fleksibilen in uporabniku ponuja ogromno svobode. Če želi, lahko uporabnik zelo omeji ali povsem popolnoma ustavi zbiranje podatkov. Kako to storiti, smo podrobno opisali v tem prispevku:
Katere podatke zbira o uporabniku: iz Facebookovega pravilnika o zasebnosti je razvidno, da uporabnika pozna še bolje kot Google. Facebook si namreč pridržuje pravico, da zbira informacije o vseh uporabnikovih aktivnostih in aktivnostih njegovih prijateljev. To so lahko komentiranje, všečkanje in deljenje objav, pridruževanje in sodelovanje v skupinah, podatki o naloženih fotografijah, lokaciji in povezanih napravah (in njihovi strojni opremi, operacijskih sistemih) ter interakciji s spletnimi stranmi, ki so povezane s Facebookom.
Kako upravlja zbrane podatke: Facebook navaja, da zbiranje in skladiščenje podatkov služi štirim osrednjim namenom - izboljševanju storitev družbenega omrežja, hitrejši komunikaciji z uporabniki v primeru težav, učinkovitejšemu in bolj osebnemu prikazovanju oglasov ter zagotavljanju varne uporabniške izkušnje. Podatke deli z oglaševalci in ponudniki analitičnih storitev, a jih pred oddajo anonimizira, kar pomeni, da informacije, ko so osebna imena in kraji bivanja, niso vidne.
Kaj lahko uporabnik stori za zaščito svoje zasebnosti: pravzaprav zelo malo. Uporabnik se lahko le odloči, katere podatke bo delil z javnostjo in katere bo zadržal zase (kako, smo opisali v tem prispevku) ter na računalnik prenese kopijo vseh podatkov, ki jih je naložil na Facebook. Te družbeno omrežje zares neha zbirati šele, ko uporabnik izbriše svoj profil.
Katere podatke zbira o uporabniku: Microsoft z Windows 10 skladišči vse, med drugim imena, kraje bivanja, demografske informacije, vsebino e-poštnih sporočil, spletno iskanje in zgodovino obiskanih spletnih strani, naslove IP, glasovne ukaze, celo natipkane besede.
Kako upravlja zbrane podatke: Kot je v tej objavi na Microsoftovi spletni strani zapisal vodja oddelka za razvoj operacijskih sistemov Terry Myerson, Microsoft podatkov o uporabnikih ne posreduje naprej, temveč jih zbira izključno zato, da jim lahko v Windows 10 ponudi bolj osebno in varno izkušnjo.
Kaj lahko uporabnik stori za zaščito svoje zasebnosti: prebere naj spodnji prispevek:
Podpredsednik razvoja Microsoftovih operacijskih sistemov Joe Belfiore je v izjavi za spletno stran PC World pred časom sicer priznal, da v Windows 10 zbiranja podatkov ni mogoče ustaviti v celoti, saj naj bi bil del procesa avtomatiziran. Šlo naj bi sicer samo za zbiranje informacij o delovanju operacijskega sistema, kar naj bi Microsoftu pomagalo pri nadaljnjem izboljševanju Windows 10.