Sobota, 21. 11. 2015, 8.06
5 mesecev, 2 tedna
Preizkusili smo aplikacijo za prepoznavanje kožnega raka SkinVision
Aplikacija SkinVision za mobilne naprave je orodje za samooceno nevarnosti kožnih tvorb s kamero pametnega telefona ali tablice, na uradni spletni strani pravijo njeni avtorji, podjetje SkinVision B.V.
Razvili so jo zato, da bi ljudem pomagali prepoznati kožnega raka oziroma melanom v najzgodnejšem stadiju bolezni. Po oceni združenja evropskih dermatologov Euromelanoma kar 54 odstotkov smrti zaradi kožnega raka povzroči prepozna diagnoza.
Algoritem za analizo kožnih tvorb, ki temelji na svetlobni odbojnosti znamenja – to aplikacija izmeri s pomočjo kamere –, je bil razvit v sodelovanju z dermatološko kliniko v Münchnu v Nemčiji, eno vodilnih svetovnih dermatoloških institucij. Razvijalci aplikacije navajajo, da malignost kožnih znamenj algoritem prepozna s 83-odstotno natančnostjo.
SkinVision v primeru suma, da gre za nevarno kožno tvorbo, sicer ni in ne sme biti nadomestilo za obisk zdravnika specialista, opozarjajo razvijalci aplikacije. Uporabnikom predlagajo, naj aplikacijo uporabljajo samo kot dodaten previdnostni ukrep, ne kot vsevedno orodje za postavljanje diagnoz.
Ko aplikacijo namestimo (preizkusili smo različico za Android, najstarejša podprta različica je 4.3, SkinVision je na voljo tudi za iOS), moramo najprej ustvariti svoj profil. Mi smo se v SkinVision prijavili kar s Facebookovim uporabniškim računom, ker je ta postopek najhitrejši. Facebook aplikaciji ne dovoli objavljanja na uporabnikov zid.
Priporočamo, da najprej izpolnite vprašalnika, s katerima SkinVision določi uporabnikov tip kože (Skin type) in poda (grobo) oceno tveganja za pojav kožnega raka (Risk profile). Uporabniški vmesnik aplikacije ni na voljo v slovenskem jeziku, zato bomo obdelali vsako vprašanje posebej.
Aplikacija na podlagi odgovorov nato določi uporabnikov tip kože. V primeru avtorja prispevka ima kar prav (bleda do svetla koža).
Zdaj poglejmo še, kako bo SkinVision ocenil naše tveganje za razvoj kožnega raka.
Ker smo na več kot eno vprašanje odgovorili z Da in imamo svetlejšo polt, nas je SkinVision uvrstil v skupino uporabnikov z Visoko stopnjo tveganja. Aplikacija ob tem podaja pojasnilo, da nam ni treba začeti skrbeti takoj, saj ima visoko stopnjo tveganja v povprečju eden od petih uporabnikov s svetlo poltjo, samo pri enem od petdesetih pa se bo kožni rak nekoč dejansko pojavil.
Ko je fotografija ustvarjena, na zaslonu izberite Analyze this picture.
Zagnal se bo algoritem za analizo kožnega znamenja. Rezultat bo predstavljen takole:
Analizo lahko nato shranite v lastno zbirko (Archive this picture) ali pa jo prek e-pošte posredujete svojemu osebnemu zdravniku.
Če izberete arhiviranje fotografije, vam SkinVision omogoča, da jo poimenujete in shranite v novo ali obstoječo mapo. Do map s shranjenimi fotografijami in analizami lahko nato kadarkoli dostopate na domačem zaslonu aplikacije SkinVision.
Avtorji aplikacije priporočajo, da uporabnik s SkinVision redno analizira morebitna najbolj nenavadna znamenja. Če v arhivu fotografij pri posameznih znamenjih opazi spremembe, pa naj nemudoma obišče zdravnika specialista.