Sobota, 10. 9. 2016, 15.19
7 let, 1 mesec
Ronald Wayne, tretji soustanovitelj podjetja Apple
Pred 40 leti je odklonil priložnost, da postane milijarder. Kje je danes?
Podjetje Apple je bilo ustanovljeno 1. aprila 1976. Pogodbo o ustanovitvi so podpisali trije partnerji - Steve Jobs, Steve Wozniak in Ronald Wayne. Zadnji je svoj delež v podjetju Apple za 800 dolarjev prodal manj kot dva tedna pozneje. Zgodbo o uspehu Appla poznamo, kaj pa se je zgodilo z Ronaldom Waynom in ali je svojo odločitev obžaloval?
To je Ronald Wayne, v javnosti precej manj znani tretji ustanovitelj podjetja Apple. Danes je star 82 let, rodil se je maja 1934.
Steve Jobs, danes velja za legendarnega vizionarja, nekdaj pa je bil mladostnik brez prave vizije, je leta 1972 pustil študij na fakulteti Reed College in se po spletu zanj srečnih okoliščin leta 1973 za krajši čas zaposlil v podjetju Atari. To si je takrat ravno začelo ustvarjati ime v svetu videoiger.
Da je dobil službo pri Atariju, se je Steve Jobs (levo) lahko zahvalil Stevu Wozniaku (desno), kasnejšemu soustanovitelju Appla. Wozniak je Jobsu, spoznala in spoprijateljila sta se leta 1971, dal svojo različico priljubljene videoigre Pong in Jobs jo je nesel pokazat Atariju. Takratni šef Atarija Nolan Bushnell, danes velja za legendo razvoja videoiger, je mislil, da je igro razvil Jobs in ponudil mu je zaposlitev.
Jobs je pri Atariju spoznal inženirja Ronalda Wayna, ki je bil 20 let starejši od njega, imel pa je tudi že nekaj izkušenj s poslom, ne samo z delom v razvoju elektronike.
Izkušnje so bile razlog, da je Jobs leta 1976, ko je že vedel, kaj želi početi v življenju, Ronalda Wayna povabil k ustanovitvi podjetja Apple. Steve Jobs, njegov prijatelj Steve Wozniak in Ronald Wayne so 1. aprila 1976 podpisali ustanovno listino, sestavil jo je prav Wayne.
To je listina, s katero je bilo ustanovljeno podjetje Apple. 1. aprila 1976 so jo (od zgoraj navzdol) podpisali Steve Wozniak, Steve Jobs in Ronald Wayne.
Podjetju so sprva rekli Apple Computer. Ronald Wayne je oblikoval prvi jabolčni logotip in napisal navodila za njihov prvi izdelek, računalnik Apple I.
Desetino najuspešnejšega podjetja na svetu je prodal za ceno rabljenega avtomobila
A Wayne v podjetju ni ostal dolgo - že 12. aprila 1976, manj kot dva tedna po ustanovitvi Appla, je izstopil iz podjetja in soustanoviteljema prodal svoj delež. Jobs in Wozniak sta mu zanj plačala vsega 800 dolarjev.
Pozneje je dobil še 1.500 dolarjev, da podjetja v primeru morebitnega poslovnega uspeha ne bi terjal za karkoli. Wayne je bil sicer desetodstotni lastnik Appla.
Steve Jobs (desno) in Steve Wozniak (levo) sta Applovo zgodbo manj kot 14 dni po ustanovitvi podjetja nadaljevala brez izkušenj Ronalda Wayna. Jobs je Wayna kasneje, ko je bil Apple že svetovno znano podjetje, sicer prosil, naj se vrne, a tega ni želel storiti.
Kot je čez leta pojasnil Ronald Wayne, se je za odhod iz podjetja Apple odločil zato, ker so vsi ustanovni člani odgovarjali za izgubo ali poslovno škodo, ki bi jo zakuhal kateri od drugih dveh.
Jobs in Wozniak, takrat sta bila stara 25 in 21 let, nista imela premoženja, ki bi jima ga lahko rubili, če bi podjetje zašlo v finančne težave, dve desetletji starejši Wayne pa.
"Imel sem hišo, avtomobil. Jobs in Woz (vzdevek Steva Wozniaka) nista imela prebite pare," je enega od razlogov, zakaj je zapustil Apple, nekoč opisal Ronald Wayne (na fotografiji).
Od nadaljnjega sodelovanja z Applom ga je odvrnila tudi slaba poslovna izkušnja izpred nekaj let, ko je prodajal igralne avtomate.
Svet je dobesedno čez noč dobil 300 novih milijonarjev
Kaj se je zgodilo po tem, vemo vsi. Apple je v prvem letu po odhodu Ronalda Wayna ustvaril okrog 174 tisoč dolarjev prihodkov. V drugem letu se je številka dvignila na 7,8 milijona, do leta 1980 pa na kar 117 milijonov dolarjev.
Ko je šel Apple decembra 1980 na borzo, sta Jobs in Wozniak čez noč postala multimilijonarja. Jobs, takrat največji delničar Appla, je bil bogatejši za kar 217 milijonov dolarjev. Vsaj milijon je zaslužilo 300 zaposlenih pri Applu, največ v zgodovini katerekoli prve javne ponudbe delnic (ali IPO).
Leto 1984, predstavitev računalnika Apple IIc. Steve Jobs je bil star komaj 29 let in že eden najvplivnejših ljudi v tehnološki sferi. Na fotografiji njemu in Stevu Wozniaku (desno) družbo dela John Sculley (sredina), mož, ki je leta 1985 Jobsa s pomočjo Applove uprave kontroverzno nagnal iz njegovega lastnega podjetja.
Če bi Ronald Wayne svoj delež Appla obdržal do danes, bi bil, če bi prodal vse delnice hkrati, bogatejši za okrog 51 milijard dolarjev oziroma 45 milijard evrov. Tržna kapitalizacija podjetja Apple je po koncu zadnjega poslovnega četrtletja znašala okrog 515 milijard dolarjev (podatek Financial Timesa). Wayne bi postal sedmi najbogatejši človek na svetu, uvrstil bi se tik za prvega moža podjetja Oracle Larryja Ellisona.
"Če bi ostal pri Applu, bi bil najbogatejši človek na pokopališču"
Ali Wayna muči izpuščena poslovna priložnost? Kot je pred leti povedal v intervjuju za britanski medij The Telegraph, glede Appla ne obžaluje praktično ničesar.
"Imel sem več slabih poslovnih izkušenj. Podjetje je uspešno, lahko bi se zgodilo, da ne bi bilo. Bil sem že star, Jobs in Wozniak sta bila mlada, nepredvidljiva. Njunim idejam, zagonu nisem mogel slediti," se je spominjal Wayne.
"Bi bilo lepo biti bogat? Seveda. Vsak bi rad bil bogat. Če bi ostal v Applu, kjer je bilo zame zelo stresno, saj sem v tistih nekaj dneh komaj lovil priključek s sodelavcema, bi bil danes bogat, a bil bi najbogatejši človek na pokopališču."
Ronald Wayne ima danes 82 let, živi pa v mobilni hiški v mestecu Pahrump v ameriški zvezni državi Nevada. Je upokojen, v prostem času pa zbira in prodaja redke znamke in kovance.
Wayne: Obžalujem samo …
Edina stvar, ki jo Wayne obžaluje, kar zadeva Apple, je prodaja izvirne pogodbe o ustanovitvi podjetja. Ko je zapustil Jobsa in Wozniaka, jo je namreč vzel s sabo. V prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja jo je prodal za 500 dolarjev.
Leta 2011 se je pojavila na dražbi, za dokument s podpisom Steva Jobsa, ki je umrl istega leta, je nekdo odštel kar 1,6 milijona dolarjev.
Ronald Wayne in prvi logotip podjetja Apple, ki ga je narisal sam. Foto: CNN
Ronald Wayne o Stevu Jobsu
Wayne je v enem od intervjujev osebnost Steva Jobsa opisal na zanimiv način.
"Če bi imel na izbiro Steva Jobsa in kocko ledu, bi se, če bi me zeblo, raje stisnil h kocki. Človek je bil neizprosen - pri sprejemanju odločitev mnenje drugih ni obveljalo. Ali je bilo po njegovo ali pa ni bilo nič."
"Če se je Steve odločil, da nekam gre, je bilo zadnje mesto, kjer bi si želel biti, med njim in njegovim ciljem. Če se nisi umaknil, si imel na obrazu odtis njegovega čevlja."
2