Četrtek, 28. 6. 2018, 17.49
6 let, 6 mesecev
Poglejte palačo, ki jo za vesoljsko ceno prodaja računalniški bogataš
Scott McNealy, ustanovitelj ameriškega tehnološkega podjetja Sun Microsystems, ki je razvilo vsesplošno uporabljani programski jezik java, prodaja svojo hišo v Palo Altu sredi Silicijeve doline, tehnološke meke sveta. McNealy za hišo in pripadajočo posest zahteva astronomskih 83,5 milijona evrov oziroma 96,8 milijona ameriških dolarjev.
Kdo je Scott McNealy in od kod mu denar za takšno hišo?
Scott McNealy je leta 1982 s sošolcem na univerzi Stanford v Kaliforniji Vinodom Khoslo ustanovil računalniško podjetje Sun Microsystems, ki je k razvoju sodobnega računalništva predvsem s programskim jezikom java prispevalo ogromno in bilo eno od velikih imen Silicijeve doline v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja.
Scott McNealy (levo) leta 2005. Na fotografiji mu družbo dela nekdanji direktor Googla Eric Schmidt (desno).
Danes 63-letni McNealy je bil direktor podjetja Sun Microsystems od leta 1985 do leta 2006. Ko je leta 2009 Sun Microsystems za 7,4 milijarde dolarjev (takrat 5,4 milijarde evrov) kupila družba Oracle, je McNealy unovčil svoj še vedno obstoječi lastniški delež v Sunu in zelo oplemenitil svoj bančni račun. Vrednost njegovega premoženja je danes ocenjena na okroglo milijardo dolarjev (860 milijonov evrov).
McNealy je palačo v Silicijevi dolini v primerjavi s ceno, ki jo zahteva zanjo, dobil zelo poceni
Po poročanju ameriškega poslovnega medija The Wall Street Journal je McNealy prvi del parcele v Palo Altu, kjer zdaj stoji njegova palača, kupil že pred več kot tridesetimi leti, drugega pa leta 2001. Za celotno parcelo, ki meri več kot 52 tisoč kvadratnih metrov, sta z ženo plačala okrog 11 milijonov dolarjev.
Hiša je bila nato do konca zgrajena leta 2008, koliko je McNealyja stala, pa ni znano. Najbrž veliko manj, kot zanjo zdaj zahteva, saj je nepremičninski trg v Silicijevi dolini in njeni širši okolici v zadnjem desetletju dobesedno ponorel.
V Sloveniji bi bil s takšnim letnim dohodkom kralj, v Kaliforniji pa si zdaj skoraj revež
Povprečna cena družinskega domovanja v okrožju Bay Area, ki ob mestih San Francisco, Oakland in San Jose vključuje tudi Silicijevo dolino, je po zadnjih statističnih podatkih več kot 800 tisoč evrov (vir).
Odgovornost za ponoreli nepremičninski trg v regiji analitiki pripisujejo uspešnim tehnološkim podjetjem v Silicijevi dolini, ki zelo dobro plačujejo svoje zaposlene. Zaradi tega v regiji rastejo življenjski stroški.
Bi imeli tole idilično hišo sredi znamenitih gričev San Francisca, skozi okna katere lahko vidite tako most Golden Gate kot zaporniški otok Alcatraz? Ni problema, plačajte 11 milijonov dolarjev oziroma 9,5 milijona evrov in takoj je lahko vaša. (Klik za vir)
Gospodinjstvo, ki ima letni bruto dohodek sto tisoč evrov, kar v Kaliforniji pomeni okrog 70 tisoč evrov neto, v območju Bay Area zaradi tega zdaj celo spada med gospodinjstva z nižjim dohodkom.
Skoraj 3.000 kvadratnih metrov luksuza
McNealy hišo prodaja, ker sta po odhodu otrok v njej z ženo ostala sama, po njunem mnenju pa je prevelika in predobro opremljena, da bi v njej živela samo dva človeka.
V hiši je med drugim mogoče najti dvajset sob in dva velika kamina, precej luksuzno opremljenih kopalnic, prostor za igranje in prostor za kartanje, fitnes, kinodvorano, velnes center, košarkarsko in hokejsko igrišče ter sobo, namenjeno zgolj peki pic v krušnih pečeh. Zunanjost hiše seveda krasi ogromen bazen, blizu pa je tudi igrišče za golf.
Oglejte si fotografije skoraj stomilijonske palače, ki jo McNealy prodaja prek nepremičninske agencije REX Real Estate:
Preberite tudi: