Evropska agencija za varnost letalskega prometa je sprejela odločitev, ki letalskim družbam dopušča možnost odprave pravila o obvezni uporabi načina letanja na mobilnih napravah potnikov v letalu.
Do zdaj je bila uporaba osebnih elektronskih naprav, kot so tablice, pametni telefoni, prenosni računalniki, elektronski bralniki ali predvajalniki glasbe, dovoljena le, če te naprave niso oddajale nobenega signala oziroma valovanja. V praksi je to pomenilo, da so morali biti pametni telefoni in tablice še pred začetkom potovanja preklopljeni v način letenja, to je način, v katerem so bile izklopljene vse omrežne povezave, od mobilnega omrežja do povezav WiFi in Bluetooth.
Še pred kratkim so bile omejitve pri uporabi osebnih elektronskih naprav še veliko večje. Še pomnimo obvezen izklop vseh naprav med vzletom in pristankom ter popolno prepoved uporabe mobilnih telefonov med celotnim potovanjem z letalom, po novem pa bodo evropske letalske družbe lahko, če se bodo tako odločile in bodo prepričane o popolni varnosti, odpravile še tisto zadnjo omejitev, ki je še predpisana: obvezno uporabo načina letenja.
Podobna svoboda kot na vlaku
Pri evropski agenciji za varnost letalskega prometa (EASA) so si, kot so zapisali v svojem sporočilu, v zadnjem letalu skupaj z letalskimi prevozniki "prizadevali doseči enako svobodo uporabe osebnih elektronskih naprav, kot jo imajo potniki drugih prevoznih sredstev, na primer vlakov". Sad teh prizadevanj je te dni sprejeta odločitev, da letalske družbe lahko omogočijo uporabo vseh naprav, tudi tistih, ki oddajajo, ves čas trajanja poleta.
Letalske družbe lahko ohranijo obvezno uporabo načina letenja
Način letenja torej ne bo več obvezen, a le, če bodo letalske družbe to same dovolile. Vsaka letalska družba bo morala pred odpravo obvezne uporabe načina letenja na osebnih elektronskih napravah potnikov opraviti temeljite preizkuse ter se prepričati, da oddajanje valovanj omenjenih naprav na noben način ne vpliva na letala in njihovo delovanje. EASA letalskim družbam dopušča, da po svoji presoji ohranijo trenutno veljavno omejitev na posameznih tipih letal ali kar na vseh svojih poletih.
V vsakem primeru pa ostaja pravilo, da morajo potniki vedno upoštevati navodila letalskega osebja. Tako bo letalsko osebje vztrajalo pri prepovedi uporabe večjih prenosnih računalnikov med vzletom in pristankom – a ne zaradi morebitnih električnih motenj, temveč zato, ker je treba med vzletom in pristankom pospraviti vse večje predmete zaradi nevarnosti, da bi njihov nenadzorovan premik koga poškodoval.
Internet da, toda ali si res želimo pogovorov na letalih?
Omenjena odločitev evropske agencije za varnost letalskega prometa odpira vrata za polno dostopnost komunikacijskih storitev na krovu letala – toda ali si potniki to želimo? Brskanje po spletnih straneh in poslušanje pretočnih vsebin prek slušalk nista tako zelo moteči, a lahko si predstavljamo, kako bo na krovu letala, kjer se bo nekaj neuvidevnih potnikov neovirano in brezobzirno pogovarjalo po telefonu na splošno "veselje" preostalih potnikov, strnjenih v "udobje" ekonomskega razreda na večurnem medcelinskem poletu.