Četrtek, 29. 1. 2015, 15.20
7 let, 2 meseca
Microsoft HoloLens ali kako je osebno računalništvo dobilo nov pomen
Prejšnji teden je Microsoft ob razkritju funkcij prihajajočega operacijskega sistema Windows 10 pokazal tudi svojo vizijo računalništva prihodnosti. Ker želijo čim prej odpraviti klasično interakcijo uporabnika s ploskim zaslonom osebnega računalnika, ki v takšni ali drugačni obliki obstaja že dobrih trideset let, so se po pomoč zatekli k hologramom.
Nastala so očala za prikazovanje navidezne resničnosti Microsoft HoloLens, ki so pravzaprav osebni računalnik z nameščenim operacijskim sistemom Windows 10. HoloLens v sodelovanju s programsko platformo Windows Holographic, ki bo privzeti del vseh Oken z zaporedno številko 10, uporabniku omogoča brezšivno interakcijo z elementi navideznega namizja s premikanjem glave, kretnjami rok in glasovnimi ukazi.
Računalniški strokovnjaki in številni tehnološki veljaki ter novinarji z vsega sveta so prepričani, da bi to lahko bila velika stvar, če bodo izpolnjeni določeni pogoji. Platforma Windows Holographic mora biti dovolj odprta in preprosta, da se bo programiranja aplikacij in vsebin za HoloLens lotilo kar največ talentiranih razvijalcev in uveljavljenih podjetij. Tehnologija prav tako ne sme biti predraga, saj bo bazen uporabnikov v nasprotnem primeru preplitek za morebitno nastajanje skupnosti, ki bi se družile v navidezni resničnosti.
Patent za t. i. interaktivne holograme, na moč podobne Microsoftovim, je pri ameriškem patentnem uradu že pred več kot dvema letoma vložil tudi Apple, ki pa še ni napovedal razvoja kakršnekoli z navidezno resničnostjo povezane tehnologije. Bo najbolj dobičkonosno podjetje v zgodovini zamudilo naslednjo veliko stvar?