Sreda, 25. 12. 2013, 12.31
7 let, 1 mesec
Lahko sploh kdo premaga Samsung in Apple?
V letu, ko je minilo okroglih 40 let od prvega mobilnega klica, telekomunikacijskih novosti doma in po svetu ni manjkalo.
Uporabniki pametnih telefonov smo se kot leto poprej v grobem znova razdelili na dva pola, iOSovega in Androidovega, v njuni senci pa je tudi letos, čeprav morda malo manj očitno, pristal operacijski sistem Windows Phone, ki ga po mlačno sprejetih HTCjevih rešitvah še vedno pretežno uspešno zastopa le Nokia. Lumie finskega podjetja, ki se mu je vendarle uspelo pobrati, so namreč dosegle rekordno prodajo - najbrž je pomagalo, da je Nokia pošteno razširila portfolio pametnih telefonov in predstavila tudi lastno vizijo pametnega računalnika.
Ker je Apple z napovedjo novega člana družine iPhone odlašal skoraj do konca poletja, so mnogi trdili, da bo Cupertino med odjemalce brezbrižno vrgel samo posodobitev iOSa (no ja, navsezadnje so imeli prav), pa vendar je bil vonj denarja preveč vabljiv - tako zelo, da je Apple predstavil in v prodajo poslal kar dva iPhona, prestižnega 5S in plastičnega 5C.
Norenje ob HTCjih se je umirilo, ko je proizvodnjo zagnal ljubljenec občinstva Samsung in konec aprila po svetu razposlal škatlice s telefonom Galaxy S4, težko pričakovanim naslednikom izjemnih komercialnih uspešnic S2 in S3 (drugemu je Samsung s kritičnimi posodobitvami marca življenje podaljšal še za eno leto). Južnokorejska multinacionalka je na septembrskem sejmu potrošniške elektronike IFA 2013 v Berlinu na prireditvi Unpacked 2 predstavila tudi novo generacijo svojega "phableta", Galaxy Note 3, in pametno uro Galaxy Gear.
Sony je z Xperio Z napadel zgodaj spomladi in z zadevo uspel prepričati dovolj kupcev, da je bila naložba v izboljšan model, Z1 vendarle dovolj smiselna, LG pa je največ pozornosti pritegnil s škatlastim Optimus G, njegovo naprednejšo različico G Pro in nedavno lansiranim G2, ki smo ga iz rok izpustili pred vsega nekaj dnevi. LG je imel prste vmes tudi pri oblikovanju Googlovega telefona Nexus 5, ki za polovično ceno ponuja performans najboljših konkurentov, kot sta Galaxy S4 in HTC One, z njim pa je premiero doživel operacijski sistem Android 4.4 Kitkat.
Južnokorejsko podjetje je letos doseglo rekordne številke, še povečalo svoj tržni delež med napravami, ki jih poganja najbolj priljubljen mobilni operacijski sistem Android, in Apple prehitelo celo na domačem ameriškem trgu. Na drugi strani pa so se morali pri Applu spopasti s kritikami na račun pomanjkanja inovacij in vizije za prihodnost. Najboljša novica za ameriškega velikana je sicer prišla čisto ob koncu leta, sklenili so namreč težko pričakovan dogovor z največjim svetovnim mobilnim operaterjem China Mobile in si tako odprli pot do več kot 760 milijonov morebitnih kupcev. Razlog za veselje so imeli letos tudi pri japonskem Sonyju, saj so prvič po petih letih spet zabeležili dobiček.
Primat Samsunga in Appla je leta 2013 sprožil tudi precej vprašanj glede konkurenčnosti, predvsem kaj duopol, ki se počasi oblikuje, pomeni za druge proizvajalce, dobavitelje in kupce. Slika na trgu mobilnih operacijskih sistemov je sicer nekoliko drugačna, saj tam brez resne konkurence vodi Android, počasi pa mu sledita Applov iOS in Windows Phone.
Precej več uspeha pri nakupovanju je imel ameriški tehnološki velikan Microsoft, ki si je konec poletja pripojil ves oddelek mobilne telefonije nekdaj zelo uspešne finske družbe Nokia. Za posel, vreden 5,44 milijarde evrov, so se odločili po tem, ko so imeli zadnja leta velike težave na trgu pametnih mobilnikov.
Med žrtvami neusmiljenega trga mobilnih naprav sta bili letos tudi družbi Lenovo in NEC, ki sta se pogajali o sodelovanju in načrtovali preboj na trgu, a so nato iz podjetja NEC poleti sporočili, da se umikajo iz sveta pametnih telefonov. To pomeni, da bodo nehali razvijati pametne mobilne telefone blagovne znamke Casio in se usmerili izključno na običajne mobilnike. Skupno pot sta leta 2013 končali tudi družbi Beats in HTC, saj so bila pričakovanja tajvanskega proizvajalca mobilnikov, ki se je znašel v precejšnjih finančnih težavah, očitno prevelika.
Leta 2013 smo Slovenci dobili tudi zmagovalce druge generacije podjetniškega pospeševalnika Telekoma Slovenije TSstartup. Prijavilo se je 41 ekip in posameznikov, tudi iz tujine, v prostore TSstartupa se jih je nato vselilo najboljših 11, žirijo pa so na koncu prepričali člani ekip Confidly, ki je osvojila prvo mesto, in Tee.LT, ki je zasedla drugo.