Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
4. 6. 2015,
17.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Facebook YouTube video Matic Tomšič

Četrtek, 4. 6. 2015, 17.21

8 let, 7 mesecev

Kdo bo zmagal v neizogibni vojni internetnega videa?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Facebook je imel aprila štiri milijarde ogledov videoposnetkov dnevno, kar je toliko kot YouTube. Bomo kmalu okronali novega kralja internetnega videa?

Eksplozija ogledovanja videoposnetkov na Facebooku je pravi fenomen, je v raziskavi zapisala revija Fortune. Družbeno omrežje je glede na isti čas lani aprila letos doseglo štirikratno rast v številu dnevnih ogledov videoposnetkov, povzpeli so se na štiri milijarde. Toliko, kot jih je pokazala statistika YouTuba, za zdaj še nespornega kralja internetnega videa.

Nekateri priljubljeni uporabniški profili so doživeli celo nekajdesetkratno rast ogledov. Zabavni Buzzfeed, na primer, je na Facebooku naštel 500 milijonov ogledov, 80-krat več kot aprila 2014.

Ali Facebook goljufa? Obtožbo bi vsekakor lahko podprli z močnim argumentom, saj Facebook samodejno začne tiho predvajati video, ki se med brskanjem po objavah znajde v uporabnikovem vidnem polju. Facebookov algoritem ogled prišteje statistiki, če uporabnik predvajanja ni prekinil v manj kot treh sekundah. Vsekakor gre za sistem, ki lahko vpliva na neverjetne številke.

A študija portala Complex, ki ima na Facebooku poldrugi milijon sledilcev, je pokazala, da njihove videoposnetke do konca pogleda 78 odstotkov uporabnikov, pa niso najkrajši. V povprečju trajajo od dveh do deset minut. Nekateri drugi priljubljeni profili, kot je The SPORT Bible (skoraj sedem milijonov sledilcev oziroma všečkov), ki objavljajo kratke videoposnetke, imajo še precej boljši izkupiček. YouTube še vedno v prednosti, a kako dolgo? Čeprav je številka dnevnih ogledov na isti premici, ima YouTube pred Facebookom ob tem, da ga uporabniki že privzeto povezujejo z videom, pomembno prednost – univerzalnost. Videoposnetke, objavljene na YouTubu, je namreč mogoče deliti s komerkoli, medtem ko ima Facebook na tem področju zelo omejen doseg. Tisti, ki ni član družbenega omrežja, si s povezavo do videoposnetka na Facebooku ne more pomagati kaj dosti.

To ne pomeni, da so pri YouTubu lahko brez skrbi. Facebook je po podatkih revije Fortune v zadnjem letu delež videoposnetkov, ki so naloženi neposredno na družbeno omrežje, povečal na 70 odstotkov. Še pred enim letom je bilo stanje obratno – tri četrtine videoposnetkov, deljenih na Facebooku, je bilo iz zunanjih virov, seveda tudi YouTuba.

Ne spreglejte