Četrtek, 16. 7. 2015, 15.13
7 let, 1 mesec
Izbris z interneta zahtevalo več kot tisoč Slovencev
Google je izdal transparenten pregled informacij, v katerem so zbrana poročila o uporabi spletnega iskalnika in Googlovih storitev ter zahtevki za odstranitev takšnih ali drugačnih vsebin. Med njimi so tudi evropske zahteve za odstranitev rezultatov iskanja zaradi zasebnosti. Evropsko sodišče je maja 2014 namreč odločilo, da lahko uporabniki v EU od Googla zahtevajo odstranitev rezultatov iskanja, v katerih se pojavlja njihovo ime. Gre za t. i. pravico biti pozabljen.
A Google je v izvorno kodo poročila zapakiral tudi statistične podatke, ki javnosti niso bili vidni, so jih pa po naključju odkrili drugi in objavili na spletni strani Github. So sicer malce starejši kot Googlove najnovejše informacije (29. maj 2014 do 23. marec 2015), a so bolj kot zaradi neposodobljenega števila prejetih zahtevkov pomembni zaradi trenda, ki ga izkazujejo. Pa poglejmo …
Kar 97 odstotkov zahtev za izbris podatkov o slovenskih uporabnikih se je nanašalo na zasebnost. Pet primerov je bilo kriminalne narave, devet politične, dvanajstkrat pa je za izbris podatkov zaprosila javna oseba. Katera, ne vemo, saj Google tako podrobnih informacij seveda ne izdaja.
- latvijski politični aktivist, ki je bil zaboden na demonstraciji,
- iz Cerkve izključeni francoski duhovnik, obsojen zaradi posesti otroške pornografije,
- italijanski poslovnež, ki je bil zaradi številnih finančnih goljufij večkrat aretiran,
- britanski strokovnjak s področja medijev, ki je na družbenih omrežjih objavil neprimerne vsebine (o sebi), ki bi ga lahko stale zaposlitve,
- britanski uporabnik, ki je pred leti izgubil zaposlitev zaradi spolnih kaznivih dejanj na delovnem mestu,
- in Nizozemec, ki je več let zlorabljal storitve pomoči socialno ogroženim.