Nedelja, 18. 10. 2015, 16.58
7 let, 3 mesece
iPhone proti iPhonu: razlika ni samo v velikosti
Svet je zajela nova iPhone manija. Žepi uporabnikov se že na veliko polnijo z novo generacijo "telefona vseh telefonov", bančni račun tehnološkega giganta pa bogati kot še nikoli prej. Pri Applu so se pohvalili, da je novi iPhone prvi prodajni konec tedna zabeležil rekordne številke, bržkone pa k temu precej pripomore tudi večja rast njihovega podjetja na kitajskem trgu.
Kot je zdaj že v navadi, novi iPhone ponovno prihaja v dveh izvedenkah - iPhone 6s in 6s Plus. Po izčrpnem prvem vtisu različice 6s, smo sedaj v roke vzeli še njegovega večjega brata in si natančneje pogledali razlike med obema modeloma.
iPhone 6s Plus je za svojo velikost zaslona precej velika naprava. Je namreč širši kot "phablet" Note 5, kar ga na trenutke naredi precej okornega za rokovanje. Sploh kadar imamo na voljo samo eno prosto roko. Zato pri večjem od obeh iPhonov še kako prav pride funkcija "dosegljivosti" (reachability), ki na zahtevo uporabnika (z dvakratnim rahlim pritiskom na osrednji gumb) vsebino zgornje polovice zaslona premakne v spodnji del.
Čeprav sta ohišji obeh z novimi materiali pridobili na trdnosti (nasvidenje afera Bandgate), pa na žalost še vedno nimata dobrega oprijema, saj sta precej spolzki. Relativno nevšečna lastnost, sploh pri takšnih proporcih.
Zmagovalec: iPhone 6s - je lažji in priročnejši za rokovanje
Čeprav se zaslona obeh modelov razlikujeta tudi v ločljivosti, je kakovost slike pri obeh izvrstna. Barve, ostrina in kontrast so na zelo visokem nivoju in se brez težav kosajo z najboljšimi predstavniki konkurence, ki se šopirijo s QHD zasloni (2560 x 1440). Oba iPhona sicer v strogo statističnem pogledu na tem mestu malce zaostajata, saj imata zaslona z ločljivostjo 1334 x 750 (6s), oziroma 1920 x 1080 (6s Plus).
Zmagovalec: iPhone 6s Plus - z večjo gostoto pikslov bolj sledi sodobnim trendom in drži stik s konkurenco.
Prednja namenjena "selfijem" se lahko zdaj pohvali s kar 5 megapiksli, osrednja na hrbtu ohišja pa s kar 12 megapiksli. Prav tako zna pri 30 slikah na sekundo snemati videe v 4K ločljivosti, polni HD pa kar pri 60 slikah na sekundo. Novost je tudi nov način zajemanja slik imenovan Live Photos, ki ujame trenutke tik pred in tik po fotografiranju (skupaj 1,5 sekunde) ter sliko spravi v gibanje z enim samim dotikom prsta. Podobna zadeva je sicer prisotna na Nokijinih telefonih že nekaj let, spominja pa na popularne slike .gif.
Žal pa podobno kot lani, tudi pri letošnjih modelih kameri nista povsem enaki. iPhone 6s Plus se lahko pohvali z optično optimizacijo slike, pri iPhonu 6s pa je ta funkcija izostala. Gre za zelo koristno reč, ki kompenzira nemirno roko pri fotografiranju in zmanjšuje možnost nastanka zamegljenih slik.
Zmagovalec: iPhone 6s Plus - zaradi možnosti optične stabilizacije slik
Večji brat ni večji samo po dimenzijah, temveč tudi po nekaterih drugih uporabnih lastnostih. Če spadate med zapečkarje, ki živijo mirno življenje brez kakšnih divjih akcijskih podvigov, potem si le omislite različico Plus. Če pa ste v prostem času tajni agent, superjunak ali pa bi radi le prihranili dodatnih 100 evrov, potem bo tudi "klasičen" model čisto dobra izbira.