Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
17. 7. 2017,
11.45

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

Natisni članek

Natisni članek

Facebook pametni telefoni tipkovnica izražanje čustva mobilne naprave hipno sporočanje komuniciranje Svetovni dan emojijev emoji Dan Podjed

Ponedeljek, 17. 7. 2017, 11.45

5 let, 9 mesecev

Koliko emojijev uporabljate vi?

Danes je svetovni dan emojijev

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38
Emoji | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Ali ste vedeli, da je uradno priznanih že 2.666 emojijev?

Ob današnjem svetovnem dnevu emojijev, rumenih simbolov za izražanje čustev, bodo po svetu pripravili različne dogodke.

Danes bo tako nekoč najvišji newyorški nebotičnik Empire State Building osvetljen rumeno v čast dnevu, za katerega upajo, da bo izvabil nasmeh na milijone obrazov.

Zakaj emoji ni isto kot emotikon?

Skovanka emotikon je nastala iz angleških besed emotion (čustvo) in icon (ikona). Emotikon je skupek znakov z navadne tipkovnice, s katerimi izražamo čustva. Poznamo :), :/, :( in podobne.

Emoji je po drugi strani poseben grafični simbol, ki nastopa kot samostojen znak z enakim namenom, kot ga ima emotikon. To pojasnjuje tudi koren njegovega imena, a tokrat iz japonščine: e pomeni slika, moji pa znak. Emoji tako nikakor ni enak emotikonu, oba pa primerno opiše slovenska beseda čustvenček.

Tudi smeško ni najprimernejša beseda niti za emotikon niti za emoji, saj je smeško le eden v skupini številnih emotikonov oziroma eden v skupini številnih emojijev. Pravzaprav, če smo natančni, smeško ni en sam, ampak jih je za celo skupino, a vendarle majhno v primerjavi z vsemi emotikoni in vsemi emojiji.

Opera in balet v jeziku emojijev

Londonski Royal Opera House bo na svojem uradnem profilu na družbenem omrežju Twitter predstavil 20 znanih opernih in baletnih predstav – z emojiji. Vsake pol ure bodo izključno z emojiji objavili novo opero, tisti, ki jo bodo pravilno prepoznali, pa se bodo potegovali za vstopnice za njihove predstave.

To sicer ne bo prvi tovrstni primer, že leta 2009 je Royal Opera House z emojiji objavil opero na svojem blogu (ki danes ne obstaja več).

Izziv londonske Royal Opera House: ali lahko zgolj iz opisa z emojiji ugotovite, za katero znano opero ali balet gre? | Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort Izziv londonske Royal Opera House: ali lahko zgolj iz opisa z emojiji ugotovite, za katero znano opero ali balet gre? Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort

Koliko je pravzaprav emojijev?

Uradno je priznanih že 2.666 emojijev, a je njihovo število gotovo večje, ker velika podjetja ustvarjajo tudi svoje emojije, ki (še) niso uradno sprejeti kot standard.

Ustanovitelj svetovnega dneva emojijev Jeremy Burge, član enega od odborov konzorcija Unicode, ki skrbi za standardizacijo znakov, in eden od razvijalcev spletnega iskalnika emojijev Emojipedia, pravi, da vsako leto prejmejo več sto vlog za priznavanje novih emojijev.

Dodaja, da so postopki dosledni in da ni načina, kako bi podjetja lahko (z denarjem) ubrala bližnjice. "Prav to jezi velike družbe, saj jim ne pustimo logotipov in blagovnih znamk," je še povedal za tuje medije.

Ali ste prepričani, da poznate vse (uradne) emojije? Emojipedia vas bo prav gotovo prepričala o nasprotnem. | Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort Ali ste prepričani, da poznate vse (uradne) emojije? Emojipedia vas bo prav gotovo prepričala o nasprotnem. Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort

Ni vsak pravi

Burge, kot na svoji spletni strani med drugim poroča britanska medijska hiša BBC, svari pred omejitvami emojijev, ki jih ustvarjajo in prodajajo nekateri zvezdniki.

"Kimojiji, za katerimi stoji Kim Kardashian, in Justmojijii, ki jih podpisuje Justin Bieber, so zgolj nalepke, ki ne delujejo v vseh aplikacijah, poleg tega pa jih je treba posebej prenesti in niso sestavni del programskih tipkovnic na mobilnih napravah," je povedal Burge.

"Nekaj značilno digitalnega prehaja v analogni svet"

"Emotikoni in emojiji so me do zdaj fascinirali dvakrat," je za Siol.net povedal antropolog Dan Podjed, ki se še posebej posveča digitalnim vsebinam.

"Pred dobrim desetletjem sem, takrat kot asistent, na fakulteti ugotovil, da jih študentje uporabljajo v svojih nalogah. Pred nekaj leti je učiteljica v osnovni šoli mojemu sinu ob komentarju 'Zelo dobro!' dodala smeška, takrat so me fascinirali drugič. Osupnilo me je, da se je nekaj značilno digitalnega, ker se je uporabljalo predvsem v spletnih klepetalnicah, preselilo nazaj v analogni svet."

"Danes, ko uporabljam svoj telefon, niti ne vem več, katerega bi uporabil, saj jih je ogromno in za vse okoliščine," je o inflaciji emojijev za Siol.net povedal antropolog Dan Podjed. | Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort "Danes, ko uporabljam svoj telefon, niti ne vem več, katerega bi uporabil, saj jih je ogromno in za vse okoliščine," je o inflaciji emojijev za Siol.net povedal antropolog Dan Podjed. Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort

"Emojijev je danes preveč!"

Toda Podjed je prepričan, da je danes emojijev preprosto preveč. "Ko sem jih začel raziskovati konec devetdesetih, jih je bilo v katalogu nekaj deset, danes, ko uporabljam svoj telefon, pa sploh ne vem več, katerega bi uporabil, saj jih je ogromno in za vse okoliščine."

Ravno ta inflacija emojijev je po njegovem mnenju razlog, da se vračamo k besedam: "V Facebooku imamo statuse 'Feeling ...', ki ponovno izpostavljajo besede. Emotikoni in emojiji bodo gotovo ostali, a imajo besede večjo sporočilno moč in z njimi lahko izrazimo več čustvenih odtenkov kot z emotikoni in emojiji."

Obstajajo že četrt stoletja

Emojiji so se prvič začeli pojavljati v 90. letih prejšnjega stoletja, zagon pa doživeli po letu 2011, ko jih je Apple prvič dodal kot sestavni del tipkovnice svojega pametnega telefona iPhone.

Prvi svetovni dan emojijev so izpeljali leta 2014. Zakaj ravno 17. julij? Če pogledate čustveni simbol za koledar, je odgovor na dlani – ravno ta datum je upodobljen na njem.

Facebook je razkril, da uporabniki tega družbenega omrežja vsak dan vtipkajo okrog 60 milijonov emojijev, na njihovem programu za sporočanje Messenger pa se jih dnevno pojavi okrog pet milijard.

Oboževalci emojijev po vsem svetu so se odločili vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov z istočasno udeležbo največjega števila ljudi, oblečenih v te čustvene simbole, na različnih prizoriščih po svetu. Uspelo jim je! | Foto: Continental Film Oboževalci emojijev po vsem svetu so se odločili vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov z istočasno udeležbo največjega števila ljudi, oblečenih v te čustvene simbole, na različnih prizoriščih po svetu. Uspelo jim je! Foto: Continental Film

Dobra volja je najbolja

Facebook kot najpogosteje uporabljeni emoji navaja navadnega in najbolj preprostega smeška, podjetje SwiftKey, ki izdeluje eno od najbolj priljubljenih programskih tipkovnic za mobilne naprave, pa je ugotovilo, da je bil v lanskem letu v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske najbolj priljubljen čustveni simbol, ki se joka od smeha.

Spodbudno je že to, da je skupen imenovalec obeh dobro počutje.

Emoji – zvezda animiranega filma

Čez natanko en mesec si bomo v Sloveniji lahko premierno ogledali animirani Film o emojijih, ob katerem so se oboževalci emojijev po vsem svetu odločili vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov – z istočasno udeležbo največjega števila ljudi, oblečenih v čustvene simbole (like iz filma), na shodih na različnih prizoriščih po svetu.

Pobude so prišle iz vsega sveta, iz Dubaja, Moskve, Londona, Dublina in Sao Paula, hitro pa so se pridružili tudi v drugih državah.

Čez natanko en mesec, torej 17. avgusta, bodo v Sloveniji premierno prikazali Film o emojijih. | Foto: Continental Film Čez natanko en mesec, torej 17. avgusta, bodo v Sloveniji premierno prikazali Film o emojijih. Foto: Continental Film

Gene želi biti običajen emoji

Glavni junak filma je Gene, vesel emoji, ki se je rodil brez filtra, zaradi česar lahko na različne načine izraža trenutno razpoloženje. Ker želi postati običajen smeško, Gene prosi za pomoč iznajdljivega najboljšega prijatelja Petka in znano mojstrico za dešifriranje Vlomilko. Skupaj se odpravijo v mobilne aplikacije, kjer iščejo izvorno kodo, katere popravek bi izpolnil Genovo željo.

Na tej avanturi se srečajo s še večjo grožnjo in tako se nepričakovano usoda vseh emojijev znajde v rokah nenavadne tričlanske zasedbe.

Ne spreglejte