Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 4. 2014,
11.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

telekomunikacije pametni telefoni

Ponedeljek, 7. 4. 2014, 11.52

8 let, 8 mesecev

Cenejši pametni mobilniki na pohodu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Medtem ko Apple in Samsung bijeta neskončen boj za prevlado na trgu pametnih telefonov, se rdeča nit tega trga spreminja. Svetu bodo že letos zavladali cenejši, a nič manj zmogljivejši mobilniki.

Zasičeni razviti trgi Razviti trgi, kot so (Zahodna) Evropa, Južna Koreja, Japonska in ZDA, so osvojeni. Tako Apple kot Samsung, vodilna proizvajalca pametnih telefonov, sta z agresivnim in vse krajšim posodobitvenim ciklom ter kolosalnimi trženjskimi proračuni osvojila srca (in denarnice) uporabnikov. Število teh na omenjenih trgih, ki so pripravljeni vložiti v mobilnik visokega cenovnega razreda (in tega še niso storili), se drastično zmanjšuje, zato proizvajalcem v lovu na dobiček ni ostalo drugega, kot da merijo tudi na druge, cenejše proizvode za preostale, po kupni moči skromnejše trge.

Kolonializem Apple je lani predstavil model 5C, s katerim je očitno meril prav na opisane uporabniške skupine, ki določajo indonezijski, indijski in vzhodnoevropski trg. A postavljena cena je bila bistveno previsoka. To je odprlo vrata tekmecem – predvsem Googlu in Microsoftu – ki so ponudili več modelov s šibkejšo strojno opremo, a z nič slabšo uporabniško izkušnjo za bistveno nižjo ceno. Microsoft je celo segel po Androidu, ki trenutno poganja 80 odstotkov vseh pametnih telefonov na svetu.

Novi igralci, novi pogoji V boj za stotine milijonov uporabnikov vstopajo tudi alternativci, do zdaj povsem neuveljavljeni igralci v mobilni industriji, ki pa s svojo taktiko hitro pridobivajo veljavo. Firefox, Wiko, Meego, Micromax in Karbonn so le nekatere od znamk, ki na trg prihajajo s pametnimi mobilniki, ki jih je mogoče kupiti tudi za manj kot 30 evrov. Po podatkih podjetja IDC se je količina mobilnikov na trgu s ceno pod 50 evrov v letu 2013 povečala za petkrat.

Reciklaža Vsi omenjeni ponudniki sledijo isti formuli: kupujejo standardizirane strojne komponente (procesorje, zaslone ...), ki so pogosto enaki kot pri Samsungovih vrhunskih modelih izpred leta dni. V tem poslu je leto prava era, zato so te komponente razširjene in temu primerno cenejše. Za rastoče trge bitka za večje zaslone, močnejše procesorje in logika "več je bolje" ne veljata. Tudi leto dni stara strojna oprema je dovolj dobra za prvo izkušnjo.

Slovenija po starem Slovenija po prodajnih statistikah pametnih telefonov spada med razvite trge. Najuspešnejša blagovna znamka je Samsung, medtem ko v kontekstu konkretnih modelov vodijo tisti iz visokega cenovnega razreda, ki se najbolje prodajajo v okviru sklenitev in podaljšanj naročniških razmerij. Vstop omenjenih nizkocenovnih tekmecev na slovenski trg najverjetneje ni prednostna naloga, a tudi če (ko) se zgodi, je uspeh sila vprašljiv. Statusni simbol namreč določa tudi kultura, ne le denarnica.

Ne spreglejte