Ponedeljek, 18. 5. 2015, 15.40
8 let, 7 mesecev
Ali sta res le še želji po spanju in seksu močnejši od želje po uporabi mobilnega telefona?
Imate občutek, da ste izgubili kos sebe, ko svojega mobilnega telefona nimate pri sebi ali mu zmanjka energije? Se čutite prikrajšane ali nemočne, če nimate v kateremkoli trenutku možnosti sprejemanja in pošiljanja kratkih sporočil ter dostopa do najhitrejšega interneta? Ali menite, da bi morala biti pokritost z odličnim signalom mobilne telefonije ustavna pravica?
Ali se ponoči zbujate, ko slišite, da je prispelo kratko sporočilo in/ali zato, da preverite statuse in dogajanja na družbenih omrežjih (ali karkoli drugega na mobilnem telefonu)? Ali na srečanju s prijatelji ali romantični večerji večina za mizo, vključno z vami, motovili z mobilnimi telefoni, namesto da bi se neposredno pogovarjali (in ob tem morda ves večer tistih za isto mizo niti ne pogledate v oči)?
Nekateri se sicer tolažijo, da se nomofobija pojavlja zaradi pričakovanj na delovnem mestu, češ da morajo biti zaradi konkurenčnosti nenehno dosegljivi predvsem svojemu delodajalcu in delovnim obveznostim, a grenka resnica je ta, da številni padejo v to past tudi s svojimi zasebnimi dejavnostmi. Saj res, ali je res treba sredi noči preveriti, kaj se dogaja na Facebooku?
Odvisnost, ki se izkazuje v predolgem obdobju pred zaslonom mobilnih naprav, lahko povzroči nadaljnje motnje – od motenj drže pa vse do nikoli pojasnjenih morebitnih učinkov radijskega valovanja. Pač stranski učinki izpolnjene obljube informacijske tehnologije o nenehni dosegljivosti, ki je neodvisna od vsebine, kraja in časa.
Že res, da ta nagon za prijavo v družbena omrežja ne povzroča trajnih fizičnih poškodb kot (čezmerno) uživanje alkohola ali tobaka, a vendarle tudi v tem primeru govorimo o odvisnosti, ki ima prav tako resne posledice: ob pretirani uporabi družbenih omrežij zmanjka časa za vse drugo, kar človek potrebuje za normalne medčloveške odnose in svoj vsakdan.
Raziskava, ki so jo opravili za britansko podjetje za varnost mobilnih telefonov SecurEnvoy, je pokazala, da kar 77 odstotkov mladih polnoletnikov (med 18. in 24. letom), ki so nomofobiji najbolj izpostavljena skupina, kaže znake te odvisnosti. Tri četrtine vseh vprašanih vzame telefon s seboj tudi na stranišče, povprečen uporabnik pa vsebino svojega e-poštnega nabiralnika preveri kar 34-krat (!) na dan. Pred štirimi leti je enaka raziskava pokazala značilnosti nomofobije (le) pri 53 odstotkih vprašanih, kar pomeni, da dobiva razsežnosti epidemije.
Raziskava na enaki skupini mladih polnoletnikov v ZDA je pokazala, da pri odvajanju od mobilnih telefonov kažejo zelo podobne znake abstinenčne krize kot tisti, ki se odvajajo od trdih drog, kot je heroin.