Ponedeljek, 29. 9. 2014, 11.21
8 let, 7 mesecev
Ali bo Milanoviću uspelo ustvariti hrvaško Silicijevo dolino?
"Že zame je prepozno, da grem na to pot šele zdaj, za svoje predhodnike ne bom niti govoril, ker v dvajsetih letih hrvaške samostojnosti tu ni bilo nikogar," je za hrvaško televizijo v Seattlu povedal hrvaški premier Zoran Milanović, ki se je pred začetkom uradnega dela poti srečal s hrvaško izseljensko skupnostjo na severozahodu ZDA.
V delegaciji so poleg premierja med drugimi tudi:
- minister za znanost, šolstvo in šport Vedran Mornar, sicer nekdanji dekan zagrebške fakultete za elektrotehniko in računalništvo ter svetovno priznani strokovnjak s področja projektiranja in gradnje informacijskih sistemov,
- minister za zdravje Siniša Varga,
- namestnik zunanje ministrice Joško Klisović,
- predstavniki nekaterih hrvaških računalniških podjetij in gospodarstva.
Uradno si delegacija od obiska obeta nove projekte in delovna mesta na Hrvaškem, neuradno pa se govori, da naj bi hrvaška vladna delegacija računalniške velikane želela prepričati v gradnjo superračunalniškega središča predvidoma v demografsko ogroženi Liki. Prav tako naj bi v ta namen poskusili izkoristiti zdaj večinoma propadajoče nekdanje vojaške objekte, ker pa so vsa omenjena ameriška podjetja zelo povezana z ameriško vojsko, ni izključeno, da vlada išče svoje priložnosti tudi v tem.
Tudi v strokovnih krogih obstajajo skeptiki, ki menijo, da turneja ne bo uspešna, pri čemer kot največjo oviro vidijo počasnost in nedoslednost hrvaških birokratskih postopkov, zlasti tistih, ki se nanašajo na pridobivanje raznih dovoljenj, ter visoko obdavčenost hrvaškega dela (kar je tudi Sloveniji zaprlo marsikatera vrata tujih naložbenikov). V regiji je kar nekaj držav, ki so spretno pritegnile svetovna visokotehnološka podjetja, a Hrvaške (in Slovenije) ni na zgornjem delu tega seznama.
Na drugi strani so tisti strokovnjaki, ki pobudo pozdravljajo in verjamejo, da je vsako novo delovno mesto za dobre in kakovostne kadre, ki bi jih prepričalo, da ostanejo doma in ne iščejo svoje prihodnosti drugje po svetu, zelo koristno tudi za celotno družbo.
Drugače meni urednik hrvaškega tehnološkega portala ICTBusiness.info Dražen Tomić: "To, kar zdaj dela premier s svojo delegacijo, je bilo treba opraviti že zdavnaj, a prevelika pričakovanja vendarle niso smiselna. Takoj po tej poti ne bo nobene nove pogodbe, nobenega novega delovnega mesta, a se bodo dodatno odprla vrata velikim podjetjem, ki tu že imajo svoje podružnice, poznajo tukajšnji trg in kaj jim ponuja. Za taka potovanja in dogodke je treba vložiti veliko truda in menim, da bi si morala vsaka država, tudi Slovenija, ki se želi še bolje predstaviti kot morebitni partner velikih svetovnih podjetij, za to prizadevati."