Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 7. 2013,
17.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

igra

Ponedeljek, 15. 7. 2013, 17.27

8 let, 8 mesecev

10 iger, ki so topile naše grafične kartice

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Preigravali smo igro Crysis 3, ki je topila naše grafične kartice in je bila letos verjetno največji krivec za globalno segrevanje. Oglejmo si, kdo so bili uničevalci grafičnih kartic v preteklosti.

Ste lastnik zmogljivega računalnika, ki ga verjetno odlikujeta odklenjena (navijalska) različica procesorja i5 in zmogljive grafične kartice z nekaj ventilatorji, ki skrbijo, da je v vročih poletnih dneh soba še malenkost toplejša, kot da je že poletno sonce ne bi segrelo na neznosne temperature. Če sonce seveda sploh kdaj vidite in ne ždite v temačni kleti, daleč od neljubih stikov s preostalimi prebivalci planeta. Vseeno pa vam bi lahko Crysis 3 ob najvišjih grafičnih nastavitvah povzročala nekaj težav že s tem, da zahteva najnovejšo knjižico DirectX 11, a pravzaprav so njeni predhodniki tisti, ki so bili verjetno usodni za kar nekaj računalnikov. Poglejmo, katere igre so bile v preteklosti zaradi predobre grafike za svoj čas ali pa preprosto slabe optimizacije uničevalke grafičnih kartic. 10. Strike Commander (1993)

Tridimenzionalna simulacija letenja in akcijska igra je bila prva uničevalka osebnih računalnikov. Njena zgodba se je začela, še preden je AOL prinesel dostop do spleta množicam, tako je o njej ohranjenih le nekaj dejstev, poročila pa pravijo, da so jo nekateri ljudje kupili in morali čakati leta, da so jo lahko igrali na dovolj zmogljivih računalnikih.

9. Total Annihilation (1997)

Popolno uničenje je kar pravi naslov za igro, ki jasno kaže na to, kaj se je med igranjem zgodilo z vašim procesorjem. Igralci so sicer lahko prilagodili prikaz svojemu računalniku, gre pa za prvo igro, v kateri smo videli tridimenzionalne enote. Razvijalci so želeli s strojno zahtevnostjo zagotoviti vse boljšo igralnost na računalnikih v prihodnosti.

8. Flight Simulator X (2000)

Simulatorji letenja so že tradicionalna nočna mora za računalnike, Flight Simulator X pa je dedek vseh nočnih mor zaradi izrisovanja ogromnih razdalj. Celo drastična nadgradnja sistema večinoma ni imela učinka na delovanje igre.

7. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl (2007)

Izjemen uspeh majhnih razvijalcev iz Ukrajine, ki jim je uspelo ustvariti podroben odprti svet prvoosebne streljačine z izjemno zgodbo. Na žalost pa je omejen proračun vplival na to, da so fantje grafični pogon ustvarili sami in ta še dandanes, na najnovejših računalnikih povzroča težave.

6. The Witcher 2 (2011)

Večina vas je Witcherja brez težav igrala na domačem mlinčku, a izziv je bila nemška beseda über. Pravi test za računalnik je igralec aktiviral z izbiro možnosti übersampling oziroma naprednega, izjemno požrešnega glajenja robov. Za tekoče delovanje imate na izbiro najboljše komponente ali dve srednje močni grafični kartici.

Da bi imeli nekaj časa, da dodobra preizkusite zmogljivosti svojih grafičnih kartic, vam bomo drugi del izbora najmogočnejših pet uničevalk grafičnih kartic predstavili med tednom.

Ne spreglejte