Sobota, 12. 4. 2014, 21.26
8 let, 8 mesecev
Vsi sodni postopki, ki so sledili državnemu poslu s Patrio
Govorimo o končanih sojenjih na prvi stopnji, medtem ko bo 19. aprila minilo mesec dni, v katerem naj bi višje sodišče podalo končno presojo o tem, ali so pritožbe obdolženih v zadevi Patria – gre za prvaka SDS Janeza Janšo, brigadirja Antona Krkoviča in podjetnika Ivana Črnkoviča ‒ utemeljene ali ne.
Posel s finsko Patrio za nakup osemkolesnikov je tako v Sloveniji kot v tujini, na Finskem in v Avstriji, sprožil val kazenskih ovadb in postopkov na sodiščih.
Poglejmo, kdo je v Sloveniji sedel na zatožno klop zaradi orožarskega posla s finsko Patrio.
Okrajni sodnik je aprila 2011 presodil, da obdolžena nista kriva očitanih kaznivih dejanj, sodbi pa je leto in mesec pozneje pritrdilo višje sodišče.
Okrajna sodnica Barbara Klajnšek je junija lani na dve leti zaporne kazni obsodila Janeza Janšo, Črnkoviča in Krkoviča pa na dva meseca manj. Vsi trije obsojeni na prvi stopnji so se na sodbo pritožili.
Devetnajstega marca je bila v isti zadevi pritožbena seja pred višjim sodiščem, odločitev pa lahko pričakujemo kmalu. Pisna odločba namreč običajno izide v mesecu dni od pritožbene seje.
A ker gre za zelo obsežen postopek, ki zajema več kot 22 tisoč listin, se lahko odločitev višjih sodnikov zavleče tudi do konca aprila.
Slikar Jure Cekuta in upokojeni brigadir Peter Zupan se v tem postopku branita pred očitki, da sta si s prodajo podatkov Patrii pridobila med 400 tisoč in 500 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, česar je obtožen Zupan, oziroma napeljevanje k temu dejanju, kar tožilstvo očita Cekuti, jima grozi do osem let zapora.
Sodnik je Janši naložil tudi plačilo pravdnih stroškov v višini okoli 28 tisoč evrov.
Janšev zagovornik Franci Matoz je napovedal pritožbo na omenjeno odločitev.