Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
17. 4. 2014,
11.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Brane Gorše

Četrtek, 17. 4. 2014, 11.39

8 let, 8 mesecev

Višje sodišče Goršeta in Šušteršiča oprostilo obtožb

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sodnika višjega sodišča so na podlagi pritožb zagovornikov obdolženih Braneta Goršeta in Jožeta Šuštaršiča sklenili, da slednja nista kriva očitanih kaznivih dejanj.

Kot je znano, so nekdanjega stečajnega upravitelja in odvetnika Braneta Goršeta zaradi domnevne zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka Hranilno-kreditne službe (HSK) Sikura na okrožnem sodišču aprila lani obsodili na štiri leta zapora, Šušteršiča, ki mu je obtožnica očitala pomoč pri zlorabi položaja, pa na tri leta zapora.

Goršetov zagovornik: Dosegli smo ne le razveljavitev, temveč oprostilno sodbo Obdolžena sta v pritožbi zahtevala razveljavitev sodbe in tudi spremembo sodbe. "To smo tudi dosegli, torej višje sodišče ni samo razveljavilo sodbo prvostopenjskega sodišča, temveč jo je tudi spremenilo v oprostilno," je za Planet Siol.net pojasnil Goršetov zagovornik Mitja Jelenič Novak.

Okrožno sodišče je obema prisodilo še stranske denarne kazni, sklenilo pa je tudi, da se Šušteršiču odvzame nezakonito pridobljena korist. Šušteršič je namreč s prodajo terjatev HKS Sicure, ki jih je od Goršeta kupil za nekaj več kot osem milijonov takratnih tolarjev, dobil 54,97 milijona tolarjev (okoli 229.400 evrov).

Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, upniki pa so že leto zatem Banko Slovenije pozvali, naj sodišču predlaga zamenjavo Goršeta, saj z njegovim delom niso bili zadovoljni, vendar pa tega ni storila. V stečajnem postopku je bilo prijavljenih sedem milijonov evrov terjatev, upniki pa so jih dobili poplačanih 1,9 milijona evrov.

Sklep o priporu na podlagi sodbe ljubljanskega sodišča Zanimalo nas je tudi, ali to pomeni, da lahko Gorše zdaj zahteva odpravo pripora. Jelenič Novak to pričakuje, saj je bil pripor za sojenje v Kopru odrejen na podlagi nepravnomočne sodbe v zadevi Sicura, zdaj pa so ti razlogi odpadli. Kot je znano, so Goršeta in še nekaj drugih soobdolženih na korpskem okrožnem sodišču pred dvema dnevoma spoznali za krive očitanih kaznivih dejanj. Goršeta so spoznali za krivega poslovne goljufije, zlorabe položaja in pranja denarja v stečaju družbe Hidro Koper. Obsodilo ga je na 10 let zaporne kazni in pet let prepovedi opravljanja funkcije. Gorše bo moral vrniti tudi 2,2 milijona evrov protipravno pridobljene koristi. Sodba še ni pravnomočna.

Ne spreglejte