Z branjem obtožnice in zagovori se je začelo sojenje osmim obtoženim prepovedane trgovine z drogami, ki jih je policija odkrila v akciji maja lani in ki na predobravnavnem naroku niso priznali krivde.
Dokazovanje bo steklo naslednjo sredo. Sojenje za promet z orožjem pa je bil izločeno v drug postopek.
Pred sodnico Andrijano Ahahčič so stopili 28-letni Senad Pavleković, 31-letni Darko Palević, 32-letni Zoran Matović, 31-letni Bojan Rodić in 30-letni Milan Rikanović, ki so od maja v priporu, ter 47-letni Rade Bubanja, 29-letni Darko Radonjić in 27-letni Jasmin Džafić, ki se branijo s prostosti.
Očitek: več kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in nedovoljenega prometa z drogami
Obtožnica jim očita več kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in nedovoljenega prometa z drogami. Obtoženi naj bi preprodajali večje količine kokaina, heroina, konoplje in amfetaminov. Pavlekoviću, Paleviću, Matoviću, Rodiću in Rikanoviću, ki so v priporu, pa obtožnica očita tudi delovanje v organiziranimi kriminalni združbi.
Po tem ko je tožilka Nadja Gasser prebrala obtožnico, so sledili zagovori obtoženih. Medtem ko je prvoobtoženi Pavleković molčal, je Palović v daljšem zagovoru pojasnil svojo zgodbo, s katero je zavrnil očitke, da naj bi dobavljal drogo. Daljši zagovor je imel tudi Rikanović, ki je povedal, da je deloval po navodilih tajnega policijskega delavca in da mu je tožilstvo podtaknilo nekatera kazniva dejanja.
Najvišja kazen med obtoženimi se v primeru dokazane krivde obeta Pavlekoviću, saj mu je tožilka že za primer priznanja krivde ponudila kazen 12 let zapora in stransko denarno kazen 20.000 evrov. Palević pa bi v primeru priznanja po predlogu tožilstva v zaporu odsedel osem let in pet mesecev ter plačal stransko denarno kazen 10.000 evrov.
Oba sta obtožena tudi kaznivih dejanj prometa z orožjem, za katera pa je bilo sojenje izločeno v drug postopek, ki se bo začel v četrtek. Na ta način ne bo potrebno tako pogosto iz pripora na sodišče voziti 35-letnega Veliborja Popovića, ki naj bi naročil prevoz vojaškega orožja in eksploziva, in za katerega veljajo posebni varnostni ukrepi. Ločeno sojenje bi se moralo glede na sklican narok začeti v četrtek, ko naj bi se Palević naknadno izrekel o krivdi za kazniva dejanja, vendar so narok na sodišču izpeljali danes. Tako se bo sojenje četverici za tihotapljenje in prodajo orožja začelo v petek.
Obeta se dolgo sojenje
Glede na 148 strani dolgo obtožnico in na številne dokazne predloge se obeta dolgo sojenje. Dokazni postopek se bo prihodnji teden začel z branjem listin, potem pa bo sledilo zasliševanje tajnih policijskih delavcev in drugih prič. Potekalo bo tudi poslušanje posnetih telefonskih pogovorov med obtoženimi, saj je višje sodišče zavrnilo predlog obrambe za izločitev številnih dokazov, pridobljenih s prikritimi ukrepi. Sodnica je že določila, da bodo glavne obravnave v obeh postopkih potekale ob sredah in petkih.
Kranjsko okrožno državno tožilstvo je sicer na podlagi lanske obsežne majske preiskave začelo kazenski postopek zoper 25 oseb. 13 izmed obtoženih je v prejšnjim mesecih že priznalo krivdo, sodišče pa jim je določilo različne kazni, med katerimi je bila najvišja izrečena kazen dveh let in osmih mesecev zapora.
Zaradi nedosegljivosti je bil medtem izločen postopek zoper 33-letnega Črnogorca Miloša Šćekića, ki ima po obtožnici najvišjo vlogo v organizirani kriminalni združbi, Željka Kneževića in Josipa Delijo. Šćekić je namreč na begu in je sodišču nedosegljiv, Kneževića, ki ima bivališče prijavljeno v Črni gori, in Delijo s stalnim bivališčem na Hrvaškem, pa v Sloveniji ne morejo obravnavati.