Četrtek, 29. 1. 2015, 14.11
8 let, 7 mesecev
Trgovina z ljudmi izkorišča zlasti socialno ranljivost svojih žrtev
"Med vsemi znanimi žrtvami trgovine z ljudmi na svetu je bilo leta 2010 dobra polovica (58 odstotkov) žrtev prisiljenih v spolno izkoriščanje, 36 odstotkov v prisilno delo in 0,6 odstotka prodanih za namene trgovine s človeškimi organi," uvodoma pojasnita avtorja raziskave z naslovom Analiza trgovine z ljudmi z namenom izkoriščanja delovne sile, trgovine z otroki, prisilnega beračenja in prisilnega izvrševanja kaznivih dejanj, Aleš Bučar Ručman in Danijela Frangež, oba s fakultete za varnostne vede.
Raziskava, ki jo je naročil urad vlade za komuniciranje, je med drugim tudi pokazala, da ima izkoriščanje delavcev migrantov v Sloveniji oziroma prek v Sloveniji registriranih podjetij vse značilnosti trgovine z ljudmi.
Bučar Ručman je izpostavil zlasti ranljivost delavcev migrantov, ki izhaja iz njihove socialne ranljivosti in slabih socialnih razmer v izvornih državah. Običajno so najšibkejši delavci iz tujine, ki imajo prav tako pomanjkljivo znanje jezika države, v katero so prišli na delo, prav tako pomanjkljivo pravno znanje, nimajo podporne socialne mreže in tako dalje.
Delodajalci te razmere po Bučar Ručmanovih besedah dobro poznajo in jih izkoriščajo, tudi ob novačenju delavcev. Obljubljajo jim visoka plačila ter dobre delovne pogoje in pravice, pogosto morajo delavci že vnaprej plačati določeno vsoto denarja tako imenovanim agentom oziroma posrednikom, ki naj bi jih na tujem povezali s potencialnimi delodajalci.
Oblike izkoriščanja in kršitve delavskih pravic so številne, od neizplačevanja nadur, dela prek omejitev dovoljenega števila ur, večmesečnega neizplačevanja dela ali kar celotne plače do odjavljanja delavcev iz zavarovanj brez njihove vednosti, šikaniranj in groženj z odpuščanji.
"Isti lastniki imajo sočasno ustanovljeno večje število podjetij, sproti ustanavljajo nova, po nekaj mesecih lastništvo prenesejo na tuje državljane ali razglasijo stečaj. Delavci pa ob tem ostanejo brez denarja, ki so jim ga delodajalci dolžni," še pojasni.
Načini novačenja otrok običajno potekajo prek spletnih klepetalnic ali oglasov za delo na internetu, na primer manekenstvo. Prav tako svoje otroke lahko prodajajo družine v upanju na boljšo prihodnost. Velikokrat pa dekleta novačijo tudi tako imenovani loverboyi.