Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 11. 2014,
11.03

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Boštjan Jeglič

Torek, 11. 11. 2014, 11.03

4 leta, 3 mesece

Sodna zapisnikarica zaradi izdaje podatkov preprodajalcem v hišni zapor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Osem mesecev hišnega pripora si je prislužila danes 28-letna Tjaša Dervišević, nekdanja strojepiska na okrožnem sodišču, ki je priznala, da je kolegom sporočila, da jim policija tajno sledi.

Sodnica Polona Herman je v svoji sodbi upoštevala tako predloge tožilca Boštjana Jegliča kot predlog zagovornika obdolžene Tjaše Dervišević Gorazda Fišerja.

Jeglič je namreč Derviševićevi ponudil osem mesecev zapora, če dejanje prizna. To je tudi storila, dejanje pa obžalovala. Kot olajševalne okoliščine je navedel, da ni šlo za "prodajo" podatkov kar počez, temveč je o tajnem sledenju policije obvestila svoje prijatelje, da je mati komaj petmesečnega otroka, da še ni bila kaznovana in da ni v drugem kazenskem postopku.

Njen zagovornik je dodal, da ne obstaja ponovitvena nevarnost, saj obdolžena ne dela več na sodišču. Ker je niso hoteli nikjer zaposliti, je bila primorana odpreti svoj s. p., ki se ukvarja s prevajalstvom, trenutno pa je na porodniškem dopustu. Predlagal je hišni zapor, čemur je sledilo tudi sodišče.

Tožilec ji je sicer očital izdajo tajnih podatkov, ko naj bi konec leta 2009 in leta 2010 trem članom kriminalne združbe izdala, da policija zoper njih izvaja prikrite preiskovalne ukrepe. To je bilo v nasprotju z dolžnostjo varovanja podatkov, saj je imela kot zaposlena, ki je podpisala pisno izjavo o varovanju podatkov, dostop do tajnih informacij.

Osumljenci nehali prodajati drogo in odvrgli vse telefone V konkretni zadevi je bila tako ogrožena varnost tajnih policijskih delavcev, kar je otežilo zbiranje informacij o dejanjih kriminalne združbe. Eden od osumljencev je nehal prodajati prepovedano drogo, nehali so se srečevati s tajnim policijskim delavcem, znebili pa so se tudi vseh mobilnih telefonov.

Stroga pravila hišnega zapora Sodnica je v obrazložitvi sodbe pojasnila stroga pravila hišnega zapora. Tako lahko brez dovoljenja sodišča naslov domačega prebivališča zapustiti le, če nujno potrebuje zdravniško pomoč zase ali za otroka. Vsak dan med 11. in 12. uro se lahko giblje na svežem zraku, a ne dalj kot 50 metrov od doma. Vsak ponedeljek in četrtek med 8.00 in 9.30 lahko odide v najbližjo trgovino.

Nenapovedano jo bodo obiskovali policisti, ki lahko zato, da preverijo, kje je, vstopijo tudi v hišo. Če bo pravila hišnega zapora, ki se "od intenzitete odvzema svobode ne razlikuje od pravega zapora", kršila, bo morala preostanek neprestane kazni preživeti za zapahi.

Ne spreglejte