Torek, 7. 7. 2015, 17.21
6 let, 11 mesecev
Prekleti Grki!
To, kar lahko vidite in preberete v našem tisku, je večinoma čisto dno, sramota. Če sem še lani zapisal, da naši mediji tako z veseljem drvijo v lastno pogubo, da ne ločim več bloga od medija, to ne drži več – glede grške krize smo kakovostno branje lahko spremljali le na blogu Jožeta P. Damijana, mediji so večinoma potonili v odpadne vode.
Preveritev na Facebooku je pokazala, da smo se razdelili na dva tabora, pri čemer je tisti, ki besni nad Grki, vsekakor glasnejši in na spletnih forumih neprimerno številčnejši. Bes je čezmeren, kar je vedno znak, da je realnost dregnila v bolečo točko, ki jo želimo skriti pred samim sabo.
Katero?
Neodgovornost bankirjev so politiki vpeljali zato, da bi lahko dolgovi držav še naprej neprestano rasli. Mar res mislite, da bo Amerika odplačala svojih 18.339.362.543.553 dolarjev dolga (številka je medtem že druga, preverite tule)? Ali pa Nemčija svojih 2.002.064.140.482 evrov? A, dajte no! Nemčija je do zdaj že štirikrat bankrotirala in nikoli plačala (vir).
Če bi bankirji vlagali denar tako, da bi ga imeli možnost dobiti nazaj, potem bi se hrčkovo kolo sveta ustavilo in trčili bi ob zid realnosti.
Ker opozarja na odgovornost finančnih institucij, je grški primer zanje neprijeten. In ko je grški minister Varufakis vprašanje o vzdržnosti dolgov izrecno zastavil šefici IMF Lagardovi, je takoj vskočil Dijsselbloem, češ, o tem pa ne bomo (vir). Pa bi bilo dobro, da bi se o vseh teh dolgovih in rešitvi začeli pogovarjati. Kadar se v zgodovini niso, so potem zadeve reševali z vojnami.
Ker so tako pošiljali denar okoli riti v žep, kot pravi lep slovenski pregovor. Od vse silne pomoči je Grčija zares dobila le deset odstotkov, preostalo je šlo v tuje banke (vir).
"Namreč, s tem ko je Slovenija odobrila posojilo in prevzela svoj del poroštev za grške dolgove (skupaj za 1,4 milijarde evrov), niste postali solidarni z grško državo ali grškimi prebivalci, pač pa predvsem s francoskimi in nemškimi bankami … oziroma –natančneje rečeno – s francoskimi in nemškimi davkoplačevalci (vir).
Po drugem viru pa 1,6 milijarde, kjer sliko dopolnjujejo s številkami, kako so si opomogle nemške in francoske banke: "Francoske banke so tako svojo izpostavljenost do egejske države znižale s 65 milijard evrov na tri, nemške pa s 45 milijard evrov na pet milijard evrov (vir)."
Pri tem ne pozabite, da je Slovaška takrat dajanje posojila odklonila, naš minister Križanič je trdil, da gre za dober posel (vir), premierja tiste vlade Pahorja pa smo nagradili s predsednikovanjem. Zdaj pa so Grki krivi. Ahm?
Če se Grčija umakne iz Unije, bodo finančniki potrebovali novega grešnega kozla. Ste prepričani, da to ne bo Slovenija?
Zberimo vse skupaj v tabelo:
To je še en dokaz osrednje teme vseh mojih kolumn o slovenstvu, našega pomanjkanja stika z realnostjo. Da o tem, kako malikujemo videz dela, ne pa učinek, ne govorim. Uvedli so celo štempljanje po gledališčih, ker to zagotovo pripomore h kakovosti predstav. Če ste kdaj iskali službo ali zdravnika, tako ali tako veste, da se na sistem ne morete zanesti, in če ste obnavljali vsaj kopalnico, računa niste videli. Spotoma, tudi po podatkih Svetovne banke smo na lestvici sive ekonomije z odstotkom razlike zraven Grčije (vir).
Skratka, posodobimo tole tabelo:
In od tu izvira ta višek besa, ki ga del prebivalstva čuti do Grkov: pogledali smo se v ogledalo in zagledali sebe. Zdaj vpijemo in zmerjamo svojo podobo, ker z ropotom izganjamo hudiča iz nas. Da bo ta Mediteranec in Balkanec šel, izginil in pustil le to, kar si mislimo, da smo: mali Nemci.
In ko bodo Nemci obrnili pogled proti nam, bomo popolnoma šokirani, ko bomo slišali enake očitke, kot jih zdaj posluša Grčija. Ampak saj mi nismo, mi nismo, bomo jecljali, se klanjali in moledovali, mi smo vi, bomo vpili, ampak trojka nas bo jezdila še mrtve, tako kot jezdi Grke. Ne bomo vedeli, kaj nas je zadelo, zato naj zapišem kar zdajle: tisto, kar vedno zadene ljudi brez strategije, vizije in načrta, ki bi radi le ubogali in mislijo, da jih bo Gospodar ščitil tudi takrat, ko jih ne bo več potreboval.