Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
30. 4. 2013,
16.46

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

nasvet polži vrtnarjenje Vrt Vrt

Torek, 30. 4. 2013, 16.46

2 meseca, 1 teden

Dež na plano privabi še ene škodljivce: polže

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Polži spadajo med najbolj nadležne in trdovratne vrtne škodljivce. O njihovem obisku na našem vrtu pričajo predvsem srebrnkaste sluzi na gredicah in rastlinah.

Naše živce kodrajo predvsem po dežju oziroma v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah – najbolj aktivni pa so ponoči, ko jih nihče ne vidi. Ker so njihova najljubša hrana sadike številnih vrtnin in cvetlic, lotijo se tudi starejših listov, so za vrtičkarje prava nočna mora.

Naše posevke najpogosteje uničujejo polži brez hišic, rdeče-rjavo-pisani mrežasti lazar in črn vrtni lazar z živooranžnim podplatom.

Kako se jih znebiti Če se jih hočete znebiti, morate najprej temeljito počistiti okolico, saj se najraje zadržujejo pod listjem, kamni, trhlimi kosi lesa in ob živih mejah – so namreč ljubitelji vlage. Velikokrat jih najdemo tudi pod pokošeno travo in slamo (zastirko), s katero rastline oziroma tla zaščitimo pred izhlapevanjem vode. A ker je zastirka za rastline zelo koristna, jo morate, namesto da jo odstranite, redno pregledovati in seveda odstranjevati morebitne skrivajoče se polže.

Možnost, da se polži naselijo na gredice, boste zmanjšali tudi s pravilno posaditvijo rastlin. Posevkom morate namreč z nekoliko bolj redkim sajenjem zagotoviti zadostno količino zraka – kroženje zraka. Pomembno pa je tudi, da posevke zalivate zjutraj, saj jim boste s tem dali možnost, da se do večera, ko na plano pridejo polži, osušijo.

Tako kot vsak škodljivec imajo tudi polži svoje naravne sovražnike Čeprav ima na vrtu vsaka žival svojo vlogo, pa smo vrtičkarji najbolj veseli, ko je tistih, posevkom škodljivih, najmanj. Če želite zmanjšati število polžev na svojem vrtu, poskrbite, da bo v njegovi okolici nekaj ježev, krastač, kuščarjev, slepcev, rovk, ptic in rac.

Okoli vrta in gredic ali med živo mejo pa lahko posadite oziroma posejete tudi rastline, ki bodo polžem preprečevale prihod na vaš vrt. Med take rastline spadajo na primer kalifornijski mak, vrtna črnika, kapucinka, metuljčki, ognjič, grenik, napihnjena mrežica in grobeljnik. Seveda ni nujno, da se na vrtu znajdejo vse omenjene rastline, zadosti je že, če boste posadili le eno ali dve izmed njih.

Medtem ko med naravne sovražnike, ki s svojim vonjem odganjajo polže, spadajo tudi bela gorjušica, gorčica, čebula, česen, žajbelj, timijan, rožmarin, pelin, praprot, bezeg, vratič, preslica in rman, pa te škodljivce z vrta lahko preženemo tudi na malo bolj grob način. Kamena moka, apnena moka in žaganje namreč povzročajo, da polži izločijo veliko sline, s čimer slabijo in se težko premikajo. Snov nasujemo med gredice ali ob njih.

Vabe za polže Če ne želite, da vrt postane domovanje vseh polžev v bližnji okolici, se na primer izognite žametnici in hrenu. Njuno lastnost pa lahko izkoristite sebi v prid, saj boste s tema dvema rastlinama polže privabili na kup in jih nato tudi lažje odstranili z vrta. Podobno deluje tudi surova rezina krompirja.

Pogosto kot vabo na vrtovih opazimo tudi jogurtove lončke, v katere nalijemo nekaj piva in jih do roba zakopljemo na različnih delih vrta. Vonj piva bo privabil polže. V skrajnem primeru lahko posežete po še nekoliko agresivnejših metodah. Zaradi granul, ki so prepojene s kemičnim sredstvom, polž začne izločati velike količine sluzi, kar ga postopoma izsuši.

Ne spreglejte