termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Družba HMD Global, ki ima pravice za uporabo blagovne znamke Nokia za pametne telefone, meni, da so le redki ljudje pripravljeni odšteti za pametni telefon več kot 400 evrov in so, kot kaže, sklenili, da se v višji razred sploh ne podajajo.
Tako je v venčku letošnjih spomladanskih novosti te hiše pametni telefon Nokia X20 najzmogljivejši. Svojih bodočih uporabnikov ne nagovarja z najvišjimi možnimi specifikacijami, temveč z nekaterimi posebnostmi, zaradi katerih verjamejo, da jih bodo uporabljali dalj časa.
Pri vrhu hrbtne strani telefona je v krogu razporejen četverček kamer, ki jih sopodpisuje nemški Zeiss.
Foto: Ana Kovač
Največjo prednost tako vidijo v zavezi za triletno zagotavljanje nadgradenj operacijskega sistema Android – ostali proizvajalci se praviloma ustavijo pri dveh letih, kar je obdobje, po katerem najraje vidijo, da si priskrbimo nov telefon.
Ravno tako velja pohvaliti podporo za omrežja 5G, kar ga uvršča med trenutno cenejše telefone, ki so pripravljeni na novo generacijo mobilnih omrežij.
Sicer pa X20 glede svoje strojne opreme ne izstopa od konkurence s primerljivo ceno. Lahko ga sicer pohvalimo za velikost zaslona, a bi si najbrž vseeno želeli, da je slika, ki se osveži (samo) 60-krat v sekundi, malo bolj svetla, ostra in kontrastna.
Zanimivo je, da je med vsemi šestimi novimi Nokiami letošnje pomladi edino X20 ob nakupu brez polnilca (kabel USB-C je vendarle priložen).
Na spodnji strani pametnega telefona Nokia X20 bo nedaleč od vmesnika USB-C uporabnike analognih slušalk razveselil analogni 3,5-milimetrski vhod za slušalke.
Foto: Ana Kovač
Če bi bil namen ekološki, bi polnilec manjkal tudi pri ostalih petih, tako pa ostajamo malo začudeni, zakaj so se za tisto – za ene ekološko, za druge sporno potezo – odločili samo pri enem, pravzaprav najvišjem modelu te generacije.
Ohišje telefona je plastično, zaslon pa velik udobnih 6,67 palca (slabih 17 centimetrov), če odmislimo krogec pri vrhu za sprednjo kamero. Čitalec prstnih odtisov je drugje, združen je z gumbom za vklop na desni stranici telefona. Na nasprotni levi strani je gumb za takojšnji priklic Googlovega digitalnega pomočnika (Google Assistant).
Velikost zaslona je udobnih 6,67 palca (slabih 17 centimetrov), če odmislimo krogec pri vrhu za sprednjo kamero.
Foto: Ana Kovač
Pri vrhu hrbtne strani telefona je v krogu razporejen četverček kamer, ki jih sopodpisuje Zeiss, na spodnji strani pa bo nedaleč od vmesnika USB-C uporabnike analognih slušalk razveselil analogni 3,5-milimetrski vhod za slušalke.
Čitalca prstnih odtisov ni na zaslonu oziroma pod njim - združen je z gumbom za vklop na desni stranici telefona.
Foto: Ana Kovač
Še en način, kako se Nokia X20 želi predstaviti kot trajnosten pametni telefon, razkrijemo pri pregledu vsebine zavojčka. V njem namreč najdemo zaščitni pokrov zadnje strani, ki varuje telefon pred poškodbami in mu tako lahko podaljšuje življenjsko dobo.
Toda ta pokrov ni narejen iz okolju nič kaj prijazne plastike, temveč iz recikliranih materialov, kar Finci radi poudarjajo kot še en dokaz svoje predanosti trajnosti in prizadevanj, da bi bili njihovi telefoni uporabni in uporabljani dalj časa.
Frekvenca osveževanja slike zaslona na pametnem telefonu Nokia X20 je 60 hercev.
Foto: Ana Kovač