Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 2. 2014,
12.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

vesolje

Ponedeljek, 10. 2. 2014, 12.25

8 let, 7 mesecev

Astronomi odkrili najstarejšo zvezdo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Avstralski astronomi so odkrili 13,6 milijarde let staro zvezdo, ki je tako postala najstarejša do zdaj odkrita zvezda na nebu. Zvezda je nastala le nekaj sto milijonov let po velikem poku.

Do zdaj najstarejši poznani zvezdi sta bili stari okoli 13,2 milijarde let − eno so leta 2007 odkrili evropski znanstveniki, drugo pa lani ameriški.

Raziskovalec avstralske nacionalne univerze v Canberri Stefan Keller je pojasnil, da je novoodkrita zvezda, poimenovana po bibličnem Metuzalemu, tej starosti relativno blizu. Zvezda leži v naši galaksiji Rimska cesta in je od Zemlje oddaljena okoli šest tisoč svetlobnih let. Kataloško ime zanjo je SMSS J031300.36-670839.3.

In kako so znanstveniki odkrili starost zvezde? Kot ključen znak raziskovalci izpostavljajo popolno odsotnost kakršnekoli zaznane ravni železa v spektru njene svetlobe. Manj ko je namreč v spektru zvezdine svetlobe železa, starejša je.

V primeru zvezde, na katero so se osredotočili avstralski znanstveniki, je količina prisotnega žleza manj kot milijoninka tiste, ki je izmerjena pri Soncu. Je tudi najmanj 60-krat manjša od zaznane pri katerikoli drugi do zdaj poznani zvezdi. "To kaže, da je naša zvezda najstarejša med do zdaj odkritimi," pravi Keller.

Zvezdo so avstralski astronomi odkrili z univerzitetnim teleskopom Skymapper, ki je izvedel petletni pregled južnega neba.

Ne spreglejte