Sreda, 1. 11. 2017, 9.01
7 let
Peter Schutz: pri življenju je obdržal 911 in rešil Porsche pred propadom
Pred nekaj dnevi je umrl Peter Schutz, prvi ameriški izvršni predsednik Porscheja in človek, ki je pri življenju ohranil legendarni model 911. S to potezo je rešil nemškega proizvajalca pred propadom in naredil uslugo vsem ljubiteljem športnih avtomobilov, ki še danes lahko uživajo v športnih užitkih enega najboljših avtomobilov na svetu.
Gospod Shutz, hvala!
Za to, da lahko danes še vedno kupite povsem novega 911 z zadaj postavljenim motorjem, se lahko zahvaliti le enemu človeku. Peter Schutz je bil prvi Američan pri Porscheju na položaju izvršnega predsednika in človek, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja rešil nemškega proizvajalca vozil pred propadom. To mu je uspelo z odločitvijo, da pri življenju ohrani kultni model in v pokoj ne pošlje avtomobila, ki je pisal zgodovino znamke. Legendarni Schutz je žal pred nekaj dnevi, pri svojih 87 letih, umrl.
Težak začetek
Za Schutzem je bilo težko otroštvo, saj se je leta 1930 rodil v Berlinu, kjer je bilo življenje za judovske družine vse prej kot lahko. Leta 1937 je družina morala uiti nacistom. Sprva so se preselili na Kubo, kasneje pa končali v Chicagu, kjer je Schutz končal šolanje in pridobil diplomo iz strojništva. Kariero je začel pri podjetju Caterpillar Tractor, nato pa se preselil k Cummins Engine. Tam si je ustvaril odlično kariero, vendar je leta 1976 pustil službo zaradi govora na konvenciji, ki je prinesla neodobravanje vodilnih pri podjetju.
Leta 1980 ga je k prevzemu položaja izvršnega predsednika pri Porscheju pozval sam Ferry Porsche. To leto je bilo za nemškega proizvajalca katastrofalno, saj so prvič v zgodovini pridelali minus. Na to je vplivalo več stvari – od težav s kakovostjo modela 911 do avtomobilov s spredaj nameščenim motorjem. Predvsem Američani so vihali nosove nad takšnimi, modernimi porscheji. 924 in 928 preprosto nista upravičila pričakovanj javnosti, povrhu vsega pa naj bi leta 1981 ukinili 911, model, ki je najbolj zaznamoval inženirsko dediščino in dal karakter športnim vozilom.
Schutz je službo deloma dobil zato, ker je upravni odbor menil, da bi Američan lahko pomagal dvigniti prodajo na tem izjemno pomembnem trgu. Ko je začel delati, je takoj opazil žalost v očeh zaposlenih. Ker to ni dobro za nikogar, kaj šele za zaposlene v podjetju, je vzel vajeti v svoje roke in začel spraševati, zakaj so zaposleni žalostni. Kmalu je našel odgovor – poslavlja se 911.
Porsche je na začetku maja izdelal milijonti primerek 911 in tako še potrdil kultni status avtomobila.
Človek, ki je rešil Porsche
Upravni odbor je menil, da je 911 zastarel koncept, hkrati pa je bilo njihovo razmišljanje povsem stereotipno. Niso upoštevali čustvenih razlogov, ki jih prinaša 911. Raje so dali priložnost povsem običajnim modelom, brez duše ali raznovrstnosti.
Besede, s katerimi je Schutz prepričal odbor in 911 znova postavil na zemljevid, so postale legendarne. Peter Schutz je umrl pri starosti 87 let. Bil je prvi Američan za krmilom Porscheja in eden najpomembnejših izvršnih predsednikov v zgodovini Porscheja.
"Morate razumeti, da je v Nemčiji sprejeta odločitev sprejeta dokončno. Kar zadeva podjetje, je bil 911 zgodovina. Toda spremenil sem odločitev odbora v tretjem tednu, ko sem sprejel službo."
"Tega dne se spomnim zelo dobro. Šel sem do pisarne našega glavnega inženirja, profesorja Helmuth Botta, da bi se pomenila o načrtih za naš prihajajoči model. Opazil sem grafiko, ki je visela na njegovi steni in prikazovala nadaljnje razvojne načrte za naše tri najpomembnejše modele – 911, 928 in 944. Z dodatnimi možnostmi je graf prikazoval stalno rast proizvodnje za nekaj prihodnjih let. Toda linija pri 911 se je ustavila pri letu 1981.
Prijel sem pisalo z mize profesorja in podaljšal linijo čez vso stran, na steno in čez vrata. Ko sem se vrnil, je tam stal Bott in se smejal."
"Se razumeva, sem vprašal in prikimal mi je."
Tako je Schutz rešil danes najbolj prepoznaven športni model, sanje vsakega navdušenca pa bi se lahko takrat končale. Njegovo usodo sta rešila pisalo in črta čez vso steno. Porscheju je inženirsko znanje Schutza izjemno koristilo, toda podjetje je rešila povsem neracionalna odločitev, ki se je izkazala za zadetek v polno.
Trditev, da je Schutz rešil Porsche, vsekakor ni pretirana. Odločitev, da obdrži 911 in ga prilagodi takratnim standardom, je prinesla uspehe. Še danes se nemški proizvajalec vozil močno opira na svojo preteklost in ponosno stoji na prepoznavnem DNK, ki je krasil to podjetje vso zgodovino.
Brez brc v temo vseeno ni šlo
Schutz se je dokazal z 911, a po drugi strani popolnoma zgrešil s programom, v katerem so zračno hlajeni šestvaljni motor popolnoma prilagodili in vgradili v letalo. 75 milijonov dolarjev vreden vložek je prinesel eno najnaprednejših letal porsche PFM 3200, toda na koncu so jih prodali le 80. Izgube so bile gromozanske.
Obudil je celo idejo o modelu 911 speedster in ustvaril koncept, poznan po imenu Schutz Speedster.