Sobota, 8. 2. 2025, 21.57
2 uri, 50 minut
Stella Li – avtomobilska osebnost leta
Kdo je ambiciozna Kitajka, ki lahko postane trn v peti Nemcem? #foto
Kdo je 55-letna Kitajka, ki je kot prva ženska prejela naziv svetovne avtomobilske osebnosti leta, in zakaj lahko pred njo trepetajo nemški avtomobilski menedžerji?
Stella Li je drugo ime kitajskega BYD, enega najprodornejših svetovnih avtomobilskih proizvajalcev, in prva ženska, ki je v izboru Svetovni avtomobil leta (WCOTY) prejela naziv avtomobilska osebnost leta.
Med njene glavne dosežke spada napredek, ki ga je BYD dosegel pod njenim vodstvom, vključno z izdelavo desetmilijontega vozila tipa novih energij (električna vozila, priključni hibridi) in širitvijo na nove trge, kot sta Brazilija in Mehika. Li je lani prevzela tudi širitev BYD v Evropi, kjer Kitajci s prodajo niso bili zadovoljni.
Letos bo v Evropi za BYD najpomembnejša novost novi atto 2, ki je dolg 4,3 metra in ima baterijo LFP kapacitete 45 kilovatnih ur. Evropske cene še niso znane.
Desna roka ustanovitelja BYD Chuanfuja
Stella Li je svojo pot v avtomobilski industriji začela, ko se je leta 1996 pridružila podjetju BYD. Kmalu po diplomi iz statistike na fudanski univerzi je prevzela vlogo vodje globalnega trženja izvozov. V tej vlogi je bila pristojna za razvoj strategij za promocijo vozil podjetja BYD na mednarodnih trgih.
Zdaj je izvršna podpredsednica podjetja BYD in predsednica BYD Americas, globalnega podjetja za zeleno tehnologijo s sedežem v Los Angelesu. Pod njenim vodstvom je BYD leta 2011 ustanovil severnoameriški sedež v Los Angelesu, leta 2013 pa odprl tovarne za električne avtobuse, tovornjake in baterije v Lancastru v Kaliforniji.
Kako se je začelo leto 2025?
BYD je januarja po svetu prodal 296 tisoč električnih avtomobilov, 47 odstotkov več kot januarja lani, a tudi 47 odstotkov manj kot decembra 2024. BYD je lani skupno prodal 4,2 milijona novih avtomobilov (električni, priključni hibridi), predlani pa 3,01 milijona (+41 odstotkov).
V Nemčiji, na največjem avtomobilskem trgu v Evropi, je BYD januarja dobavil oziroma registriral 235 avtomobilov. To je bilo precej za znamko MG, ki je registrirala 1.645 avtomobilov.
Kitajske proizvajalce so za zdaj v Evropi upočasnile povišane uvozne carine, realni prodajni domet pa bodo pokazali prvi avtomobili iz tovarn v Evropi. BYD jo bo imel pri Szegedu na Madžarskem. Bodo evropski kupci sprejeli kitajske avtomobile, kot so jih že v številnih drugih predelih sveta? Evropa bo pri tem morda najtrši oreh.
Na drugi strani je delež nemških avtomobilskih znamk na Kitajskem lani zdrsnil na 15 odstotkov, še predlani je bil 24-odstoten. Od leta 2020 se je tržni delež tujih znamk na Kitajskem prepolovil in zdaj predstavlja le še dobro tretjino trga.
Na Kitajskem daleč pred evropskimi tekmeci, kako pa bo v Evropi?
Več kot očitno 55-letna Kitajka uživa veliko zaupanje Wang Chuanfuja, ustanovitelja BYD. Temelje za danes hitro rastoče podjetje je postavil v mestu Šenzen, ki velja za središče kitajskega podjetništva. Najprej mu je uspelo z baterijami, nato pa se je podal še v avtomobilski svet. Rast je bila hitra in strma, BYD je danes največji kitajski proizvajalec avtomobilov.
Prodajni domet BYD v Evropi je še majhen, a bodo že letos na Madžarskem končali svojo prvo evropsko tovarno. Položaj na Kitajskem pa je ravno nasproten. Tam so evropski proizvajalci v manjšini, delež nemških avtomobilskih znamk je lani predstavljal komaj šest odstotkov kitajskega trga.