termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Slovenijo je obiskal John Kennedy. Ne preminuli predsednik Združenih držav Amerike, temveč lastnik svetlo modre avtomobilske legende. S svojim rolls-royceom silver ghost iz leta 1913 se je po stari cesti povzpel na Ljubelj in obujal spomine, ko je istega leta ta avtomobil z voznikom Jamesom Radleyjem zmagal na epski dirki čez evropske prelaze.
Pisalo se je leto 1913 in svetlo modri rolls-royce silver ghost je zmagal na 2650 kilometrov dolgi dirki, ki je potekala čez 19 najvišjih in najtežjih evropskih alpskih prelazov. Pred več kot sto leti je ta neprecenljivi kos avtomobilske zgodovine postavil nove standarde avtomobilske vzdržljivosti in kakovosti, saj se kljub zahtevnim pogojem in neasfaltiranim cestam ni niti enkrat pokvaril. Gre za ikono, ki je postavila temelje znamke Rolls-Royce ter globoko v njene gene zapisala idejo o neuničljivi kakovosti.
Tako je John Kennedy s svojim rolls-royceom silver ghost iz leta 1913 začel vzpon na prelaz Ljubelj.
Foto: John Kennedy
Alpska dirka je nastala leta 1910 kot vzdržljivostna dirka in se je v knjige avtomobilskih zgodovinarjev zapisala kot uničevalka avtomobilov. Pred prvo svetovno vojno je veljala za daleč najtežjo dirko v Evropi. Vozniki so morali prečkati Italijo, Avstrijo, Slovenijo in Hrvaško.
V njej so seveda sodelovala vsa največja dirkaška imena tistega časa – Bugatti, Daimler in Audi. Ni šlo le za čast, s pomočjo dirke so si povečevali ugled in posledično tudi prodajo. V današnjih časih pa bi dirko lahko označili kot mešanico svetovnega reli prvenstva in vzdržljivostnega dirkanja v Le Mansu, vendar z več žameta in vznemirjenja.
Posebnost dirke so bili zapečateni pokrovi motorjev, saj vozniki med dirko niso smeli popravljati svojih avtomobilov. V ospredju je bila zanesljivost in samo zanesljivost, kar je bilo glede na stanje cest tisti čas eden največjih izzivov.
Leta 1913 je zasebni dirkač na Alpski dirki zmagal na prav vsaki etapi in Rolls-Royceu prislužil laskavi naziv najboljši avtomobil na svetu. Na presenečenje številnih ta avtomobil, legenda, ikona itd., lahko bi mu nadeli še na desetine drugih laskajočih imen, živi še danes.
John Kennedy je nakup tega silver ghosta začel z detektivskim lovom, ki se je začel v starih dunajskih knjigarnah. Vmes se je "bojeval" z močno oboroženimi jugoslovanskimi obmejnimi organi in ga na koncu pripeljal domov leta 1986.
Že ob nakupu je vedel, da je za volanom sedel aristokrat James Radley in da je z njim leta 1913 zmagal na sloviti Alpski dirki. Ob
Foto: Gašper Pirman
prihodu domov je bil silver ghost delno obnovljen in v milijon kosih. Neomajno je začel raziskovati zgodovino avtomobila, njegove posebnosti in si zadal cilj: vrniti to legendo v prvotno stanje.
"Po svojih najboljših močeh smo avtomobil sestavili in ko smo ga prvič zapeljali na cesto, je moral biti prepoznaven kot avtomobil Jamesa Radleyja, točno takšnega, kot je sodeloval leta 1913 na Alpski dirki," je povedal John.
John je avtomobil obnavljal pet let, vmes pa že razvil načrt, kako bo s prenovljeno klasiko zapeljal po enaki trasi, kot so po njej dirkali leta 1913. A načrt je bilo lažje splesti v glavi, težje je bilo najti in locirati dejansko pot.
Alpska dirka je trajala le še naslednje leto, v stotih letih pa so se meje spremenile, zgradili so avtoceste in predore. Večino gorskih cest so prenehali uporabljati. Nekatera mesta v modernem času niso več v Avstriji, temveč spadajo pod Italijo.
K sreči so v stari avtomobilski reviji v državni knjižnici na Dunaju našli pristopno izjavo iz leta 1913. V njej je bila zelo natančno zarisana pot in do desetine natančno zapisane razdalje med mesti. Pozneje so našli še stare fotografije z zadnjega leta dirkanja. Naposled jim je uspelo zarisati celotno traso in najti vse ceste, razen ene – cesta na prelaz Ljubelj je ostala skrita.
Med počitnicami v Avstriji se je John le odločil in poiskal izgubljeno cesto. Našel jo je ob vhodu v novi predor. Takoj se je napotil k OAMTC in prosil, ali lahko ponovno odprejo cesto, ki je nekoč povezovala Avstrijo in Jugoslavijo.
Prošnja je priromala do dveh slovenskih reli dirkačev, Aleša Črnivca in Stojana Kastelica. Povabila sta ga na sestanek in dobili so se kar na prelazu. Ker je bil tujec, so mu odobrili vzpon na prelaz in skupaj z Alešem in Stojanom ter jugoslovanskim vojakom so se povzpeli po cesti. Vmes so jih presenetile tri oborožene kontrole, ki so se skrivale v gozdovih.
Cesto so po razpadu Jugoslavije odprli in julija leta 1993 po končani obnovi se je John lahko s svojim draguljem zapeljal po celotni trasi alpskega relija.
Tako je John poustvaril prvotne fotografije, ki so bile posnete leta 1913.
Foto: Aleš Črnivec
Vožnjo po cestah Alpske dirke je snemala slovita oddaja Top Gear. Zaradi velike medijske pozornosti se je po Johnovem mnenju rodila nova ideja za nov projekt. Našel se je skriti zaklad. Album s fotografijami Reggiea Hopea, ki je bil Radleyjev prijatelj in je fotografiral celotno pod od Londona do startne črte na Dunaju.
Ravno ta album je spodbudil Johna, da je poustvaril to pot do Dunaja z istim avtomobilom, vendar sto let pozneje. Med majem in junijem 2013 so naredili serijo identičnih fotografij in jih drugo ob drugi objavili v njegovi knjigi "Mr Radley drives to Vienna".
Ker je bila v albumu zabeležena le ena lokacija, je John potreboval kar 19 let, da je našel vse lokacije prvotnih fotografij. Na naslovni fotografiji je silver ghost pred hotelom Brown v Londonu, kjer je bila začetna točka pred odhodom. Kot je povedal John, je bila to ena lažjih fotografij, saj je hotel prepoznaven in je tudi sto let pozneje enako videti.
Fotografijo, ko se silver ghost nalaga na trajekt, ki je namenjen v Francijo, so poustvarili s pomočjo modernega nadomestka – vlaka v predoru.
Foto: Gašper Pirman
Foto: Gašper Pirman
Foto: Gašper Pirman
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.