Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
15. 12. 2012,
13.58

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

škoda druga svetovna vojna zgodovina

Sobota, 15. 12. 2012, 13.58

8 let, 8 mesecev

Bombni napad na Škodo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Češka avtomobilska tovarna Škoda je kot industrijski zavod Hermanna Göringa razmeroma dobro prestala drugo svetovno vojno, prvi dan miru pa je doživela uničenje.

Prvi dan miru

Tovarna je namreč, potem ko je bila že štiri dni v rokah čeških delavcev, na prvi dan miru 9. maja 1945 doživela letalski napad. Nad Mlado Boleslav je namreč priletelo devet bombnikov nemške Luftwafe v spremstvu dveh lovcev in na tovarno spustilo bombe.

Veliko jih menda niti ni eksplodiralo, zato pa so preostale povzročile dovolj škode. Uničile so glavne delavnice in oddelke za montažo ter skladišča za avtomobilske dele, kot so bili ležaji, električni pripomočki, gume in drugi deli iz gume. Izbruhnil je tudi požar, ki so ga delavci poskušali pogasiti, a so se končno morali umakniti pred novim bombnim napadom. V požaru so zato zgoreli tudi drugi deli tovarne, vključno s pisarnami, kjer so bile shranjene tehnične skice avtomobilov.

Poleg tovarne je bilo v bombnem napadu uničenih tudi 157 okoliških hiš, umrlo je 150 ljudi, veliko pa jih je bilo ranjenih. Tovarna je torej prvi dan svobode dočakala uničenje, ki pa ni vplivalo na ponovni zagon proizvodnje.

Že 24. maja je namreč iz proizvodnih dvoran pripeljal prvi tovornjak, 24 junija pa prvi povojni osebni avtomobil škoda 256.

Ne spreglejte