Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sobota,
18. 11. 2017,
4.00

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,48

Natisni članek

Natisni članek

opel insignia test avtomobila Opel

Sobota, 18. 11. 2017, 4.00

7 let

Test: opel insignia, ki je kot limuzina zlahka tudi družinsko uporabna in moderna #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,48
opel insignia test | Foto Gregor Pavšič

Foto: Gregor Pavšič

Tradicionalna limuzina, ki ima praktična dvižna zadnja vrata, ali trendovski športni terenec? Opel insignia je avto, ki prepriča z usklajeno zunanjostjo, prostornostjo, tehničnimi elementi in ponuja bistveno cenejši samodejni menjalnik kot tekmeci. Pri Oplu želijo prodajno prehiteti škodo superb, tradicionalno nedosegljiv je bržkone le volkswagen passat.

Motor: dvolitrski dizelski motor CDTI, moč: 125 kW
Cena testnega modela: 37.250 EUR (s popustom: 33.160 EUR)
Poraba na testu: 6,3 l/100 km

Cena in dodatna oprema | Tehnični podatki | Prva vožnja
Palec gor: oblika, napredek, razpoložljiva tehnologija, poraba goriva, poceni menjalnik
Palec dol: preglednost nazaj, kakovost brisalca zadaj

 Vse limuzine se danes za kupce krčevito borijo proti trendovskim športnim terencem. | Foto: Gregor Pavšič Vse limuzine se danes za kupce krčevito borijo proti trendovskim športnim terencem. Foto: Gregor Pavšič Prodaja v višjem srednjem razredu je nekaj let upadala, nato pa z novim volkswagen passatom in škodo superb dobila nov zagon. To je tradicionalni avtomobilski razred, kjer velikoserijski proizvajalci (VW, Škoda, Opel, Ford, Peugeot …) pokažejo vse svoje znanje in najboljše rešitve. Taki avtomobili so zato za proizvajalce tudi določen laboratorij, predvsem pa so kot elitne (največje) limuzine zelo vpadljive v prodajnih salonih.

Limuzine so bolj udobne in prostorne od trendovskih SUV

Oplu je uspelo z novo insignio prav zagotovo popestriti ponudbo v višjem srednjem razredu, kjer se želijo v Evropi vrniti na drugo mesto in torej prehiteti Škodinega superba. Vse limuzine se danes za kupce krčevito borijo proti trendovskim športnim terencem.

Oplova limuzina je z dvižnimi petimi vrati tako zelo uporabna in praktična, ob tem pa ima še vedno bolj elegantno, dinamično in celo rahlo kupejvsko zunanjost. Tudi zato je Opel pri novi insigniji obdržal le še karavansko in pa petvratno limuzinsko izvedbo. Insignia je postala v skoraj vseh pogledih boljša, tehnično prepričljivejša, bolj lahkotna in tudi na cesti bolj opazna. Tovrstna limuzina ima namreč nadvse veliko raven praktičnosti, s katero je lahko za potrebe določenega kroga voznikov tudi prava alternativa karavanom.

Insignia je dolga skoraj 4,9 metra in ima 2,8 metra medosne razdalje. | Foto: Gregor Pavšič Insignia je dolga skoraj 4,9 metra in ima 2,8 metra medosne razdalje. Foto: Gregor Pavšič

Limuzinsko zasnovo nadgrajujejo zadnja dvižna vrata. Na njih je celo brisalec stekla, kar hvalimo. Njegova izdelava je sicer precej cenena. | Foto: Gregor Pavšič Limuzinsko zasnovo nadgrajujejo zadnja dvižna vrata. Na njih je celo brisalec stekla, kar hvalimo. Njegova izdelava je sicer precej cenena. Foto: Gregor Pavšič

Ergonomija v notranjosti je logična, oblikovanje je prečiščeno, gumbi so dobro razporejeni.  | Foto: Gregor Pavšič Ergonomija v notranjosti je logična, oblikovanje je prečiščeno, gumbi so dobro razporejeni. Foto: Gregor Pavšič

Ni prostorski prvak, a več kot zadovolji

Nova insignia je daljša za slabih osem centimetrov, medosna razdalja pa je devet centimerov daljša. To se pričakovano zelo pozna pri prostornosti in udobju na zadnjih sedežih. Tega sicer ni toliko kot pri Škodinem superbu, a nad pomanjkanjem prostora se bodo pritoževali le najvišji potniki. Zaradi limuzinske zasnove je sicer z zadnjih sedežev in iz voznikovega zornega kota manj pregleden nazaj, a to v resnici ni preveč moteče.

Adutov v notranjosti ne manjka

Insignia ima v notranjosti pač veliko adutov, ki predvsem iz vidika udobja in praktičnosti pod vprašaj postavljajo priljubljenost športnih terencev v primerjavi s takimi limuzinami. To velja torej tako za prostornino prtljažnika, udobje na zadnjih sedežih in tudi počutje na voznikovem ter sovoznikovem sedežu. Od doplačilu imajo lahko sedeži spredaj tudi funkcijo masaže, gretja in hlajenja (gumb za vklop gretja je sicer nerodno skrit na zunanjo stran sedeža).

Prtljažnik ima 490 litrov osnovne prostornine, zadnje sedeže pa je mogoče podirati prek dveh gumbov v prtljažniku. Deljivost v razmerju 40 : 20 : 40 je doplačljiva. V njem prostor sicer nekoliko kradeta obe izdolblini, kjer so spodaj vpeta kolesa.

Prostora na zadnjih sedežih je veliko, zaradi bolj kupejevske zasnove zunanjosti pa potniki zadaj slabše vidijo iz vozila. | Foto: Gregor Pavšič Prostora na zadnjih sedežih je veliko, zaradi bolj kupejevske zasnove zunanjosti pa potniki zadaj slabše vidijo iz vozila. Foto: Gregor Pavšič

Prtljažnik ima 490 litrov prostornine. Uporabnost nekoliko kvarita izdoblini nad vpetjem koles. | Foto: Gregor Pavšič Prtljažnik ima 490 litrov prostornine. Uporabnost nekoliko kvarita izdoblini nad vpetjem koles. Foto: Gregor Pavšič

Kakšna je najpogosteje prodana insignia v Sloveniji?

V Sloveniji Opel največ insignij proda prav z dvolitrskim dizelskim motorjem z močjo 125 kilovatov (170 "konjev"), kakršen je poganjal tudi naš testni avtomobil. Največ limuzinskih izveden je črne barve (mineral black), med najpogostejšimi dodatni elementi opreme pa so navigacija (intellink navi 900), zvočni sistem Bose, tehnologija park-go, prepoznavanje prometnih znakov, alarmna naprava, induktivni brezžični polnilec za telefon, projekcijski zaslon, 8'' instrumentalni zaslon za voznika, vzvratna kamera, sistem za zmanjšanje hrupa in podobno. To so torej sestavni deli v Sloveniji največkrat sestavljene insignie.

Odličen projektor "head-up" na vetrobransko steklo

Pri testnem avtomobilu vsekakor hvalimo tako splošno pojavnost na cesti, udobje in praktičnost, prav tako tudi opremljenost z varnostno-asistenčnimi sistemi. Oplovi avtomobili so na tem področju dobro založeni in to smo od njihovega elitnega modela tudi pričakovali.

Hvalimo slovenske menije infozabavnega sistema, prikaz varnostne razdalje do avtomobila pred nami v sekundah, tehnično pa insignia izstopa predvsem po zelo kakovostnem projektorju podatkov (projektor "head-up") na vetrobransko steklo. Ta je na voljo za tisoč evrov doplačila. Cena tako dobro opremljenega avtomobila, ki je imel vse glavne razpoložljive adute, se je sicer povzpela krepko prek 30 tisočakov.

Ročni menjalnik za zelo dobro opremljeno insignio vsekakor ni prava izbira. Samodejni menjalnik z osmimi prestavami je prava izbira, za nameček je še precej cenejši kot pri tekmecih. | Foto: Gregor Pavšič Ročni menjalnik za zelo dobro opremljeno insignio vsekakor ni prava izbira. Samodejni menjalnik z osmimi prestavami je prava izbira, za nameček je še precej cenejši kot pri tekmecih. Foto: Gregor Pavšič

Nepogrešljiv dodatek so tudi matrični žarometi LED, med tehničnimi dodatki hvalimo predvsem kakovost sistema za projekcijo podatkov na vetrobransko steklo. | Foto: Gregor Pavšič Nepogrešljiv dodatek so tudi matrični žarometi LED, med tehničnimi dodatki hvalimo predvsem kakovost sistema za projekcijo podatkov na vetrobransko steklo. Foto: Gregor Pavšič

Osnovna limuzinska insignia v Sloveniji stane dobrih 22 tisoč evrov, naš testni model z dizelskim motorjem je s popustom stal 33 tisočakov. | Foto: Gregor Pavšič Osnovna limuzinska insignia v Sloveniji stane dobrih 22 tisoč evrov, naš testni model z dizelskim motorjem je s popustom stal 33 tisočakov. Foto: Gregor Pavšič

Samodejni menjalnik je pri insignii občutno cenejši kot pri tekmecih

Zmotil nas je le izbor ročnega menjalnika, ki v zelo dovršenem in tudi dobro opremljenem avtomobilu deluje kot moteči element. Doplačilo za osemstopenjski samodejni menjalnik, ki preverjeno deluje zelo zanesljivo in predvsem vsakodnevno bistveno olajša rokovanje za avtomobilom, sicer stane 1.750 evrov. Pri škodi superbu, volkswagnu passatu in volkswagnu arteonu je samodejni menjalnik DSG za okrog tisoč evrov dražji.

Samodejni menjalnik je v ponudbo insignie v Sloveniji prišel z zamikom (zato ga tudi ni bilo v testnem avtomobilu). Do zdaj je bilo s samodejnim menjalnikom pri nas prodanih 13 odstotkov insignij, se pa ta odstotek iz meseca v mesec povečuje.

Tekmeci? Tudi volkswagen arteon?

Pri Oplu so z insignio izdelali avtomobil, ki ga sami ne želijo neposredno postavljati med klasično premium ponudbo limuzin, vsekakor pa se ji z njo želijo približati. Insignia je bolj premium od večine velikoserijskih limuzin (in karavanov), je odlično opremljena, prav tako je tudi tehnično na zelo visoki ravni in vse to zaokrožuje še z dinamično zunanjostjo.

Tako kot s volkswagnom passatom in škodo superbom bi jo lahko postavili tudi ob bok volkswagnu arteonu. Ta ima prav tako petvratno zasnovo, še bolj izpostavljeno kupejevsko obliko. V primerjavi z oplom pa je precej dražji (že osnovni stane 37 tisočakov) in se tako cenovno postavlja nad limuzine, kot so insignia, superb, passat, mondeo …

Kakšna bo insignia v prihodnosti? Novo generacijo so začeli razvijati nekaj let pred zamenjavo Oplovega lastnika. Pod lastništvom francoskega PSA bodo novi opli nastajali na francoskih platformah.

Cena testnega vozila: 37.250 EUR (s popustom: 33.160 EUR)

Osnovna cena modela: 22.100 EUR
Osnovna cena testnega modela: 27.600

Dodatna oprema: 9.650 EUR

Kovinska barva: 600 EUR, zadnji sedeži poklopni v razmerju 40 : 20 : 40: 190 EUR, podvozje flexride: 900 EUR, paket inovation (alarmna naprava, brezžični induktivni polnilec, projekcijski zaslon, 8'' instrumentalni informacijski zaslon za voznika, vzvratna kamera, ogrevani zadnji sedeži): 990 EUR, paket navigacije: 1.090 EUR, paket za voznika (paket matrični žarometi LED, sistem preprečevanja naleta od 8 do 80 km/h, opozorilo za prečni promet, sistem kamer z vidnim poljem 360 stopinj, tehnologija park-go, prepoznavanje prometnih znakov, kamera opel eye …): 2.500 EUR, zimski paket: 590 EUR, paket električno nastavljivih športnih sprednjih sedežev: 510 EUR, prednji meglenki: 180 EUR, usnjeno perforirano oblazinjenje: 2.050 EUR, digitalni zvočni sistem: 50 EUR

 

Tehnični podatki – opel insignia grand sport 2.0 CDTI 125 kW innovation

MOTOR:

Štirivaljni dizel, prostornina: 1.956 cm3, moč: 125 kW (17o »konjev«) pri 3.750 vrt./min., navor: 400 Nm od 1.750 do 2.500 vrt./min., menjalnik: šeststopenjski, ročni

MERE
Dolžina: 4.897 mm, širina: 1.863 mm, višina: 1.455 mm, medosna razdalja: 2.829 mm,  prtljažnik: 490-1.450 l, masa praznega vozila: 1.582 kg (1.633 z voznikom), nosilnost: 603 kg, največja vlečna masa: 750 kg (brez zavor) in 1.950 kg (z zavorami)

ZMOGLJIVOSTI
Pospešek do 100 km/h: 8,7 s, najvišja hitrost: 223 km/h, poraba mesto: 6,7 l/100 km, poraba podeželje: 4,3 l/100 km, poraba kombinirana: 5,2 l/100 km, izpust CO2: 136 g/km
Ne spreglejte