Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Četrtek,
26. 11. 2015,
18.31

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Škoda Družinski Avtomoto

Četrtek, 26. 11. 2015, 18.31

8 let

Škoda superb in superb combi

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Škodina admiralska ladja superb je doživela prenovo, ki še poudarja njeno zavezo k prostornosti, praktičnosti in naprednosti ter jo hkrati še bolj potiska v smeri premiumske avtomobilske kaste.

Razred: D – zgornji srednji Sorodna vozila: combi, 4x4 Družina modelov: superb Predhodniki: 1. gen (2001), 2. gen (2008) Letna prodaja: napoved za Slovenijo: letos 125 vozil (25 limuzin in 100 combijev, karavanov), 2014 pa 320 vozil (70 limuzin in 250 combijev, karavanov) Proizvodnja: Kvasiny (Češka) Začetek prodaje: v Sloveniji že poteka predprodaja, uraden začetek junij 2013 Cene: v Sloveniji od 19.900 evrov (1.4 TSI Active) pa do 47.263 evrov (3.6 FSI L&K 4X4 DSG combi).

Poudarki: - največji in najbolj premiumsko usmerjen model znamke, - popolnoma na novo oblikovan sprednji del do A-stebrička, dnevne LED-luči, - prostornina prtljažnika: od 595 litrov (limuzina) do 633 litrov (combi), - do 19 odstotkov čistejši in varčnejši motorji, - pester pogonski nabor (7 motorjev in trije menjalniki), - štirikolesni (4x4) pogon s sklopko zadnje generacije haldex, - štirje paketi opreme: active, ambition, elegance, Laurin & Klement.

Prenova superba je del letošnje strateške tržne ofenzive

Da se je Škoda vrnila na pota stare slave, že dolgo ni nobenega dvoma več. Kdor še vedno zviška gleda na avtomobile iz Mlade Boleslav, pač živi v zmoti, in to veliki. Za njenim prenovljenim logotipom se namreč bohoti več kot stoletje inženirske tradicije. Pred dobrima dvema desetletjema, leta 1991, je pod okriljem koncerna Volkswagen Škoda dobila nov zagon, se dvignila iz pepela in se skozi velika vrata najprej vrnila na najzahtevnejši avtomobilski trg sveta – evropski.

Po tem svojem uspešnem ponovnem začetku oziroma "restartu" je v dobrih dveh desetletjih Škoda zdaj postala proizvajalec s kompasom, obrnjenim proti globalnemu tržnemu obzorju.

Prenova superba je del letošnje strateško-prodajne ofenzive, v kateri se Škoda namerava prebiti med glavne globalne igralce in prestopiti prag milijona prodanih vozil na leto. Lani so na stotih trgih skupaj prodali 939.200 vozil (6,8-odstotna rast) in s tem postavili nov mejnik v zgodovini znamke, katere prodajne ambicije do leta 2018 predvidevajo poldrugi milijon prodanih avtomobilov po vsem svetu.

Za doseg teh ciljev nameravajo samo letos na trg poslati kar osem prenovljenih oziroma novih modelov.

Iz zadnje klopi je mogoče pomikati sovoznikov sedež

Pred 118 leti, ob prelomu 19. stoletja, sta se mehanik Vaclav Laurin in knjigarnar Vaclav Klement na krilih vzpona 2. industrijske revolucije odločila, da bosta tudi sama iz kočije poizkusila narediti nekaj mnogo bolj gosposkega in zmogljivejšega od vprege ali pa pare. Tako se je rodila Škoda.

Njune sanje danes želi poosebljati najbolj prestižno opremljena različica prenovljenega superba z ekskluzivnim paketom opreme Laurin & Klement, ki med drugim VIP-potniku na tako imenovanem kraljevskem sedežu na zadnji klopi prek električnega stikala omogoča nastavitev položaja sovoznikovega sedeža. Od zadaj je mogoče še povečati, oziroma že tako razkošen prostor za kolena, spraviti na dimenzije spa počivalnika. Zadnja klop je lahko ogrevana, klimatizacijski nadzor tam zadaj pa je bogatejši še za podatek o zunanji temperaturi.

Že zdaj močno diši po prestižu, zgodilo pa se bo leta 2015

Če k tej "limuzinski" funkciji dodate še usnje s skrbno izbranimi barvnimi odtenki in vezenimi oznakami opreme, pa žlahten les in brušen aluminij ter zmogljivo avdio-video opremo, vrhunsko klimatizacijo in nekatere najnovejše vozniške asistente, ki so v službi varnosti in udobja, seveda močno zadiši po premiumskem prestižu.

Da, prenovljeni superb že zadaj, tako z dolžino prek 4,8 metra (2,761 metra med osema) kot z opremo, poželjivo strmi v bolj premiumsko razredno kasto, kjer kraljujejo veliki trije – audi A6, BMW 5 in mercedes-benz serije E.

Škodini inženirji in oblikovalci so se tokrat ob našem vprašanju o superbovem direktnem napadu na najbolj visoko rangirane razredne konkurente le skrivnostno muzali.

Seveda, saj je njegova tokratna prenova v bistvu le uvertura, napovednik in začeta pot v žlahtno revolucijo modela, ki naj bi se zgodila leta 2015. Takrat bo menda superb čisto zares dobil modro kri. Pravijo, da bo skoraj neprepoznavno drugačen, drzno, elegantno oblikovan in opremljen po okusu najzahtevnejših. V svoji popolnoma novi generaciji bo odločno potrkal na vrata premiumskega razreda in menda bo takrat resno napadel tudi najbolj gosposkega hišnega tekmeca Audija.

Čisto nova podoba obraza. Zadnjim lučem so dodali še tretji C, da na cesti ne bo dileme, kdo se vozi pred vami!

Kar zadeva zunanje dimenzije, je prenovljeni superb ostal praktično nespremenjen. Prenova pa mu je prinesla popolnoma na novo oblikovan sprednji del vozila do A-stebrička.

Z bistveno širšo mrežo hladilnika, popolnoma preoblikovanimi glavnimi svetlobnimi telesi, vključno z meglenkami ter novim odbijačem, sprednjima blatnikoma in pokrovom motorja je obraz superba zdaj še bolj markanten.

Na cesti, gledano od spredaj, je res videti kot postaven in uspešen odvetnik, ki se ravnokar odpravlja v sodno dvorano z zavedanjem, da bo z zaključnim govorom pri poroti dokončno zmlel vse dvome in klientu opral ime.

Nov sprednji del s preciznimi karoserijskimi prehodi pa je tudi malenkost izboljšal superbov aerodinamični koeficient, katerega vrednost po novem znaša 0,29, v različici GreenLine pa 0,27.

Prepoznaven Škodin element so zadnje luči, ki imajo svetilna polja oblikovana v silhueto črke C. Da zlasti pri combi verziji na cesti ne bo dileme, ali je pred vami octavia ali superb, so zato zadnjemu oblikovalci namenili tri C-pasove svetlečih diod v zadnji luči. Rapid ima enega, octavia dva, superb pa tri. Tako boste po novem škode najlažje ločili od zadaj.

Velik, večji, superb …

… tako nekako je najlažje opisati superbovo prostornost, ki je pač še vedno najbolj prepričljiva v razredu. Zunanje dimenzije so res ostale enake, a je kljub temu v prtljažniku prostora še malce več.

Že limuzina v osnovi v prtljažnik pospravi 595 litrov, v combiju oziroma karavanskem nahrbtniku pa je za zadnjo klopjo prava klet z osnovnim volumnom 633 litrov. Če v combiju pade zadnja sedežna vrsta, pa superb res, z več kot 1,8 kubičnega metra tovornega prostora, popolnoma deklasira konkurente.

Ob tem velja omeniti še 100-kilogramsko nosilnost strehe, kar pomeni, da je superb še vedno – zlasti v karavanski izvedbi – praktično idealen kompromis med vse bolj poslovno uglednim in prostorsko izjemno prepričljivim družinskim avtomobilom.

Limuzina, ki s pritiskom na gumb postane kombilimuzina

Superb v limuzinski izvedbi je s prilagodljivimi prtljažnimi vrati še vedno nekakšen prostorski križanec med klasično 4-vratno limuzino in 5-vratno kombilimuzino.

Sistem dvostopenjskega odpiranja prtljažnih vrat Twindoor je po novem še preprostejši.

Ta Škodin hišni patent, prvič viden leta 2008, le z enim dodatnim pritiskom na gumb omogoča izbiro: ali se odpre samo pokrov nad prtljažnim prostorom ali pa celotni zadnji pokrov, vključno z zadnjim steklom.

Simply clever – praktičnost po Škodino

Škodine praktične rešitve, združene pod sloganom Simply clever, so že postale del razvojne strategije vsakega novega in prenovljenega modela. Se spomnite strgala za led, pospravljenega v vratcih za točenje goriva pri rapidu, pa vertikalne shrambe police prtljažnika ob naslonjalu zadnje klopi v octavii?

No, superb v tej postavki poleg prej omenjenega Twindoora ponuja še prostor za dežnik v vratih in s tem namiguje na poslovno oziroma že skoraj aristokratsko uglajenost kraljevske kočije, saj tovrstni butlerski trik ponuja tudi njegovo veličanstvo, Rolls-Royce osebno.

Mnogo bolj uporabna in praktična je seveda panoramska streha, opremljena s fotovoltaičnimi paneli, ki v sončnem vremenu proizvedejo dovolj električne energije za pogon ventilacije v parkiranem vozilu. Domiselno.

Po novem lahko sam parkira, prilagaja svetlobni snop žarometov …

Kar zadeva elektronske vozne pripomočke za povečevanje udobja in varnosti, je superb seveda napredoval, a vsega, kar trenutno ponujajo najbolj pametni avtomobili njegovega kova, pa kljub temu nima.

Recimo aktivnega radarskega tempomata, pa elektronskega nadzorovanega in prilagodljivega podvozja, večnaletnega zaviranja in nadzora mrtvega kota …

Da, vidi se, da gre le za prenovo, da so Čehi nekaj že v novi octavii predstavljenih elektronskih "sladkorčkov" taktično pač prihranili za novo genercijo superba. Jasno, da bo veliki pok še odmevnejši. Ima pa nov parkirni sistem s krmilno avtomatiko. Ta je dovolj sodoben, saj vozniku pomaga pri parkiranju in izvozu s parkirnega mesta ne le v vzdolžni smeri, temveč tudi pri vzvratnem parkiranju v prečni smeri pod pravim kotom. Torej bočno in v boks.

Premore tudi sistem prilagodljivega svetlobnega snopa sprednjih žarometov (adaptive frontlight system), pa stabilizacijski ESP-sistem z zavorni asistentom (HBA), sistem proti zdrsu koles in elektronsko zaporo diferenciala (EDL) ter pomočnika za speljevanje v klanec. Na seznamu je še sistem nadzora utrujenosti voznika (driver activity assistant) in zračnega tlaka v pnevmatikah. Nič revolucionarno novega torej.

Octavia je za zdaj s tega vidika pač pametnejša in prepričljivejša.

Res pa je, da potnike v superbu ščiti do devet zračnih blazin. Njegova varnostna ocena petih zvezdic iz leta 2009 sicer ni več najbolj aktualna, saj je agencija EuroNCAP zdaj precej zaostrila kriterije ocenjevanja. Nova octavia je denimo blestela tudi na teh zahtevnejših testih, prenovljeni superb pa nima vseh najbolj naprednih varnostnih sistemov, ki jih premore octavia, kar je treba omeniti.

Varčnejši motorji z razširjenimi kombinacijami pogonskih sistemov

Inženirji so motorno paleto (štirje bencinski in trije dizelski, vsi so prisilno polnjeni) iz pestre koncernske ponudbe dopolnili učinkovito, da pod črto lahko zapišemo o 19-odstotnem znižanju porabe in izpustov pri posameznih kombinacijah pogonskih sistemov (motor + menjalnik).

K temu seveda svoje prispevata še serijski sistem start-stop in regeneracija zavorne energije, s katerima bodo v prihodnje na trgih EU-ja opremljeni vsi superbovi dizelski motorji, pa tudi vstopni bencinski motor, 1,4 TSI z močjo 92 kilovatov.

Najbolj varčnim voznikom je namenjen superb greenline, v nos katerega so namestili 1,6-litrski TDI s 77 kilovati in 250 njutonmetri, ki naj bi po tovarniških podatkih porabil samo 4,2 l dizelskega goriva na 100 km in pri tem na vsak kilometer pridelal le 109 gramov ogljikovega dioksida.

S podobno motoriziranim superbom combi - 1,6 TDI brez oznake greenline - smo v okolici Dunaja naredili 133 kilometrov in brez kakšnega striktnega upoštevanja zakonitosti varčne vožnje testno traso končali s 5,9-litrskim povprečjem.

Dober rezultat, a ob njem dodajamo, da se je pač velikost avtomobila pri tem motorčku sredi vinorodnih gričev preprosto poznala, pa avtomobil ni bil polno naložen. Zares umirjeni vozniki bodo nad to kombinacijo in njeno porabo navdušeni, vsem preostalim pa kot zlato sredino priporočamo 2,0 TDI ali pa 1,8 TSI agregat.

No, pa tudi vstopni "bencinar", 1,4-litrski TSI, se je na podeželskih cestah okoli avstrijske prestolnice v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom izkazal kot še dovolj zmogljiv in ekonomičen. Ko pa bo vserazpoložljiv potniški in prtljažni prostor zapolnjen, pa bi na dolgih avtocestnih klancih tudi on utegnil že prav pošteno sopihati.

Kdor pa na superba gleda kot na hitro poslovno limuzino, pa mora obvezno poseči po edinem šestvaljniku v ponudbi, 3,6-litrskem FSI V6 stroju s 191 kilovati. Ta 100 km/h doseže v 6,4 sekunde, "dvestotico" preseže za šalo, saj njegova končna hitrost znaša 250 km/h. Inženirji so temu stroju namenili še pogon 4x4 in 6-stopenjski DSG-menjalnik.

Ne spreglejte