Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Nedelja,
29. 11. 2015,
8.15

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz Družinski Avtomoto

Nedelja, 29. 11. 2015, 8.15

7 let, 2 meseca

Mercedes-benz 250 CDI bluetec 4matici - Si lahko slovenski menedžer, želi več od tega mercedesa?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Mercedes-Benz s 150 kilovati, 500 njutonmetri navora in štirikolesnim pogonom ponuja odlično športno-elegantno limuzino za poslovneže z dinamičnim srcem, ki imajo za avtomobil vsaj 60 tisoč evrov.

Nič več baby benz, temveč baby razred S

Ko smo testno Mercedes-Benzovo limuzino z oddaljenosti nekaj deset metrov opazovali na parkirišču, smo se nehote spomnili vzdevka "baby benz", ki ga je imel pred tridesetimi leti prvi primerek razreda C. Danes je tak vzdevek postal le še anekdota in spomin na začetek vstopnih modelov v svet prestižnih in cenjenih vozil iz Stuttgarta, saj je v tridesetih letih – tudi s pomočjo slovenskega oblikovalca Roberta Lešnika – avtomobil zrasel v enakovrednega aduta Mercedes-Benzove znamke.

Novi razred C je namreč lahko ena najmikavnejših izbir za uspešne poslovneže, menedžerje ali le nekoliko premožnejše posameznike z dinamičnim srcem, ki jih privlačijo športno-elegantni poudarki nemške limuzine. Od blizu, še precej bolj pa od daleč je namreč C danes postal zelo podoben kraljevskemu razredu S. Z njim si deli veliko potez in celo tehnologij, a je v primerjavi z njim vendarle polovico cenejši.

200 "konjev" in 500 njutonmetrov za menedžerje z dinamičnim srcem

Že pri prvem testu nove generacije razreda C smo omenili, da se avtomobil oblikovno zgleduje po večjih predstavnikih razredov E in S, izpostavili smo tudi njegovo privlačnost, kakovost in izboljšano voznost.

Testnega mercedes-benza je tudi tokrat poganjal 2,1-litrski dizelski štirivaljni motor, ki je zmogel 150 kilovatov in kar 500 njutonmetrov navora, avtomobil pa je bil opremljen tudi s štirikolesnim pogonom 4matic. Čeprav testni avtomobil ni imel športnega paketa AMG Sport, je kombinacija motorja z 200 "konji" in hišnega pogona ustvarjala vtis resnično dinamične in že skoraj športne limuzine. V primerjavi s prejšnjim razredom C so Nemci zagotovo naredili precejšen korak naprej tudi pri voznih lastnostih, v primerjavi z vozno še bolj izpostavljenimi tekmeci BMW in Audija pa ima novi C morda rahlo manj neposrednega občutka glede volanskega mehanizma, vožnja še ni tako odzivna in natančna.

Eden najlažjih sistemov štirikolesnega pogona

Istočasno moramo poudariti, da je Mercedes-Benz vseeno ohranil številne elemente svoje konservativne zasnove vozil, jih uspešno nadgradil z vsaj izrazito dinamičnostjo, če že ne športnostjo in ponudil zelo poseben športno-eleganten avtomobil. Zato ga je s tekmeci tudi težko neposredno primerjati, saj bo kupcem prinašal tisto, česar si od takega vozila tudi najbolj želijo. To je koktejl šarma, tehnologije in dinamičnosti, ki ga danes radi popijejo tudi mlajši in ne več stereotipno le starejši vozniki.

Dodatek štirikolesnega pogona, ki stane okrog 2.400 evrov, mercedesu C doda le 50 kilogramov skupne mase in tako spada med najlažje sisteme na trgu. Mercedes-Benzova vozila s prečno nameščenim motorjem omogočajo lažjo povezavo s sprednjimi kolesi, zato je tudi namestitev večlamelne sklopke priročnejša, celoten sistem pa lažji.

4matic razporedi moč in navor med sprednjo in zadnjo osjo v stalnem razmerju 45 : 55, med vožnjo pa nato samodejno zaznava izgubo oprijema posameznega kolesa in več moči zagotavlja kolesom z boljšim oprijemom.

Mercedes se tako ne pelje le bolje, hitreje in varneje skozi ovinke, tudi pospeševanja z mesta so seveda precej mirnejša kot pri različicah s pogonom le na zadnji par koles.

Zgledovanje po velikih štejemo vstopni premium limuzini v prid

Pri drugem snidenju z avtomobilom lahko le še enkrat potrdimo, da z žarometi LED, skladnimi zunanjimi linijami, ambientalno svetlobo in prečiščeno notranjostjo ponuja veliko elegance in prefinjenosti tudi za uradno vstopni model v razred premium avtomobilov. Zgledovanje po velikih torej zagotovo ni slabo, saj vozilo uporabniku daje občutek in vozniško izkušnjo večjih Mercedes-Benzovih bratov.

To velja za elegantno oblikovano armaturno ploščo in sredinsko konzolo, ki ji v premium razredu najbrž ni para, hvalimo tudi prečiščeno sredinsko konzolo in digitalno zasnovo številnih stikal. Čeprav ni popoln in bi si tudi na račun manjšega minimalizma želeli še kakšen stari dobri analogni gumb, je novi informacijski vmesnik na sredinskem grebenu zelo dober. Združuje vrtljivo stikalo in površino, občutljivo na dotik prstov.

Voznik zdaj sedi dva centimetra nižje kot pri predhodniku, kar pa ne vpliva na preprostost vstopanja in izstopanja. Medtem ko so pri Mercedes-Benzu za voznikovo udobje odlično poskrbeli, bo njegovim sopotniki na zadnji klopi najbrž primanjkoval kakšen centimeter prostora. Čeprav je novi C daljši, ima namreč tudi nižjo linijo strehe.

Najzmogljivejši dizelski motor in štirikolesni pogon za manj kot 60 tisočakov

Kdor hoče voziti kakovostno, elegantno in tudi zaradi 19-palčnih koles že na prvi pogled športno poslovno limuzino, je prav poceni seveda ne more kupiti. Novi razred C se v kombinaciji z najzmogljivejšim dizelskim motorjem začne pri 45 tisoč evrih, naš testni avtomobil pa je imel povrhu še za 12 tisoč evrov dodatne opreme.

Mali razred S je kljub ceni skoraj 57 tisočakov še vedno konkurenčen z vidika premium razreda, saj vendarle ponuja najzmogljivejši dizelski motor in štirikolesni pogon. V celotnem paketu vozila tako nismo pogrešali skoraj ničesar, kar bi si utegnil želeti poslovnež v takem vozilu. Kdor si to lahko privošči ter tudi stavi na velik ugled in kakovost Mercedes-Benzove znamke, bo s ceno pod 60 tisočaki najbrž zelo zadovoljen.

Ne spreglejte