Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
1. 12. 2015,
18.44

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Jeep Terenski Avtomoto

Torek, 1. 12. 2015, 18.44

7 let, 3 mesece

Jeep grand cherokee

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na parkirišču zasede skoraj deset kvadratnih metrov, ameriška pompozna zunanjost in motorji, ki ne priznavajo "downsizinga" pa so njegova ključna posebnost. Je robusten, prestižen ali pač nekje vmes?

Razred: terenska vozila SUV Družina modelov: grand cherokee Predhodnik: grand wagoneer Proizvodnja: Detroit, ZDA Začetek prodaje: oktober 2013 Letna prodaja: 50 (Slovenija) Cene: od 54.800 evrov naprej

Poudarki: - nižji LED žarometi, nova maska motorja - osemstopenjski samodejni menjalnik ZF - ecomode trilitrski dizelski motor V6 - nižja poraba in ogljični odtis - aktivni tempomat, vzvratna kamera

Prenova del prilagoditve Chryslerjevim modelom

Ljubitelji ameriških terencev se zagotovo še dobro spomnite legendarnega wagoneerja, ki je v začetku šestdesetih let dejansko vpeljal razred velikih prestižnih terencev, ki jim danes pravimo SUV-ji. Na temeljih njegovega uspeha je pozneje nastal grand cherokee, ki danes živi četrto generacijo in kot del Fiatovega koncerna doživlja svojo prenovo. S to se bo predvsem prilagodil trenutnemu videzu vseh Chryslerjevih modelov in postavil temelje prihodu novega, manjšega cherookeja v letu 2014.

Ameriško dojemanje prestiža drugačno od evropskega

Kljub polikani zunanjosti, novemu menjalniku in modernejšim motorjem pa cherokee še vedno postavlja enako vprašanje, ki smo si ga zastavili že med testom vozila pred prenovo: ali je cherokee bolj čistokrven kot športen oziroma prestižen terenec, ali je med terensko namembnostjo in prestižem morda ubral prevelik kompromis?

Navzven namreč še vedno deluje izredno samozavestno in ameriško pompozno, a po kakovosti izdelave bi ga lahko prej primerjali s koncernskim freemontom kot pa recimo range roverjem, s katerim sta si celo podobna. Je torej kleni terenec, ki se je polastil prestižnih dodatkov, na področje športnosti, gledano seveda s standardov SUV-jev, pa kljub zelo močnim motorjem niti ne poskuša stopiti.

Ameriško dojemanje prestiža je pač precej drugačno od evropskega in točno tak, torej ameriško drugačen, grand cherokee tudi (še vedno) je.

Na parkirišču zasede skoraj deset kvadratnih metrov

Domala vsi pristni terenci postajajo navzven zaobljeni, aerodinamični in navidez dinamični. Tudi grand cherokee je dobil vertikalno ožje sprednje žaromete z diodami LED in drugačno tradicionalno Jeepovo masko motorja iz sedmih rešetk. To so glavni produkti prenove, saj bi dimenzijski prirastek pri vozilu, ki na parkirišču zasede skoraj deset kvadratnih metrov prostora, opazilo le najbolj izurjeno oko.

Pri motorjih brez "downsizinga", menjalnik zdaj osemstopenjski

Čeprav bo novi jeep cherokee dobil že novi ZF-ov devetstopenjski samodejni menjalnik, so večjemu bratu namenili prestavo manj. Ta avtomobilu zagotavlja nižanje porabe in ogljičnega odtista, hitrejše in mehkejše pretikanje prestav. Med vožnjo menjalnik prepriča, saj je imel grand cherokee do zdaj le pet- in šeststopenski menjalnik.

A če sta Mercedes-Benz v novega ML-a in BMW v novega X5 vgradila štirivaljni dvolitrski motor, s katerim je raven izpusta ogljikovega dioksida spustil do okoli 150 do 160 gramov, v grand cherokeeju o "downzisizingu" ni niti govora. Poganjajo ga le šest- in osemvaljni motorji z razponom moči od 140 do 343 kilovatov.

Z velikimi motorji pridejo tudi večji izpusti ogljikovega dioksida. Le eden izmed motorjev spusti pod 200 gramov ogljičnega odtisa na prevoženi kilometer.

To velja za oba trilitrska turbodizelska motorja V6, vstopni model predstavlja motor s 140 kilovati in 440 njutonmetri navora. Poleg 3,6-litrskega bencinskega motorja z dvojno odmično gredjo, jeepa poganjata še bencinska 5,7-litrski in 6,4-litrski motor V8. Najmočnejši osemvaljnik zna pri manjši obremenitvi izklopiti delovanje polovice valjev. Ko voznik potrebuje polno moč, ima na razpolago 343 kilovatov za končno hitrost 257 kilometrov na uro in pospešek do 100 kilometrov na uro v petih sekundah.

Štirikolesni pogon brez novosti, zračno vzmetenje ostaja njegov adut

Toda čeprav hoče biti grand cherokee tudi prestižen, njegovo bistvo vendarle ostajajo terenske zmogljivosti. Te ostajajo take kot pred prenovo, saj pogon ni doživel sprememb.

Za učinkovit prenos moči torej skrbijo trije štirikolesni pogonski sistemi - quadra-trac II, quadra-drive (elektronski zadnji diferencial z delno zaporo ELSD) in quadra-trac, ki so povezani s sistemoma za krmiljenje delovanja pogonskih koles selec-terrain in selec-drive.

Trije sistemi štirikolesnega pogona in zračno vzmetenje, ki vpliva tako na lažje premagovanje ovir, kot tudi aerodinamično rezanje zraka pri cestni uporabi, so dopolnjeni z elektronskim sistemom za prilagajanje prenosa moči tipu podlage ter razmeram na cesti.

Glede na normalno višino je mogoče terenca spustiti 4,6 centimetra oziroma ga dvigniti za 6,5 centimetra. Najvišja mogoča oddaljenost od tal je 28 centimetrov.

Razen pri osnovni stopnji opreme so vsi grand cherokeeji opremljeni z vzvratno kamero, med tehničnimi pripomočki je treba omeniti še aktivni tempomat ter elektronski sistem stabilnosti in preprečevanja prevračanja vozila.

Tako prestižni dodatki kot tudi plastika

V notranjosti vozila bi si pri Jeepu še najbolj želeli izpostaviti ekskluzivnost in prestižne dodatke (veliko usnja, les na volanskem obroču), toda splošen vtis vseeno kvari precejšnja količina plastike. Na sredinski konzoli je 8,4-palčni zaslon na dotik, dodaten zaslon, čigar vsebino lahko voznik prilagaja, je še na mestu klasične armaturne plošče.

Ne spreglejte