Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
18. 4. 2025,
4.00

Osveženo pred

23 ur, 31 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,60

Natisni članek

Natisni članek

električni avtomobili hyundai inster Hyundai

Petek, 18. 4. 2025, 4.00

23 ur, 31 minut

Novo v Sloveniji: hyundai inster

Hyundai inster - najboljši ta trenutek? Mali korejski frajer preseneti s ceno in prostorom.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,60
Hyundai inster | Foto Gregor Pavšič

Foto: Gregor Pavšič

Hyundai inster je korejski električni malček, ki preseneti s prostornostjo in uporabnostjo. Dosega do približno 300 kilometrov, cena s subvencijo pa je pod 20 tisočaki. Po prvem vtisu mu za zdaj med električnimi malčki ni kos nobeden.

Hyundai inster | Foto: Gregor Pavšič Foto: Gregor Pavšič Opravili smo prvi krajši preizkus novega hyundai insterja, ene najzanimivejših avtomobilskih novosti v prvem četrtletju letošnjega leta. Inster je resda dolg le 3,8 metra in deluje ozko in majhno, toda v praksi je avtomobil presenetljivo prostoren, in to tudi za odrasle potnike na zadnji klopi. Korejski avtomobil preseneti z dobro opremo in še vedno tudi konkurenčno ceno med podobnimi električnimi avtomobili. Z upoštevano subvencijo se spusti na ceno primerljivih bencinsko gnanih avtomobilov, v primerjavi s katerimi pa je prostorsko in uporabniško na višji ravni. Hyundai namerava letos do konca leta v Sloveniji prodati okrog 200 insterjev, ki v solidni konfiguraciji z upoštevanjem subvencije stanejo manj kot 20 tisočakov.


Palec gor: izkoristek prostora, uporabnost, oprema, cena
Palec dol: omejena količina vozil in logistika, baterije niso tipa LFP


Video – prvi vtis z insterjem (zunanjost, notranjost):


Taka so platišča pri osnovnih različicah. | Foto: Gregor Pavšič Taka so platišča pri osnovnih različicah. Foto: Gregor Pavšič Zakaj inster in ne ioniq 1?

Kaj je pravzaprav inster? To je avtomobil, ki ni del Hyundaieve električne platforme, in zato mu tudi ni ime ioniq 1. Insterje so namreč Korejci vozili že do zdaj, le da z bencinskim motorjem. Ker Hyundai potrebuje električni avtomobil takih dimenzij in cene, da bi z njim odgovarjal vse številčnejši evropski in kitajski konkurenci ter tako tudi nižal svoj povprečni izpust ogljikovega dioksida v Evropi, so ga ob novi generaciji opremili z električnim motorjem. 

Inster v Slovenijo iz Koreje pluje dva meseca in pol. Letos naj bi bilo za naš trg namenjenih okrog 200 vozil.

Prijeten občutek za volanom insterja. | Foto: Gregor Pavšič Prijeten občutek za volanom insterja. Foto: Gregor Pavšič Prvi vtis? 

Videti je korejsko in jasno je, od kod izvira. Videti je tudi dokaj ozek in po prem vtisu deluje kot majhen avtomobil. Toda kot kaže zgornji video, nas to lahko zavede.

Hyundai je odlično izkoristil dimenzije tega avtomobila, kar velja predvsem za skoraj 2,6 metra medosne razdalje (dve tretjini avtomobila). Prostornost je zelo zgledna že v vozniškem prostoru, presenetljiva pa je predvsem na zadnji klopi. 

Čeprav je dolg le 3,8 metra, je zadaj veliko prostora za odrasle potnike. | Foto: Gregor Pavšič Čeprav je dolg le 3,8 metra, je zadaj veliko prostora za odrasle potnike. Foto: Gregor Pavšič Zadaj tudi več kot kubični meter prostora

Prtljažnik ni ravno velik oziroma je na ravni tega razreda, kar omogoča več prostora na zadnji klopi. Osnovna prostornina je 280 litrov, s podiranjem naslonjal pa ima tudi ta malček lahko zadaj več kot kubični meter prostora.

Pohvaliti velja možnost zlaganja naslonjal zadnje klopi v ravno dno. Z doplačilom je mogoče dobiti tudi tkanine, ki v tem primeru zaprejo vse luknje. Zadaj je prostora dovolj tudi za odrasle osebe. Pohvaliti velja tudi širok kot odpiranja zadnjih stranskih vrat. 

Inster je dolg dobrih 3,8 metra, širok 1,6 metra, medosna razdalja pa je 2,58 metra. Avtomobil je od ceste oddaljen za 14,4 centimetra, masa vozila pa znaša vsaj 1,38 tone. Tudi pri večji bateriji in več opreme je masa insterja praviloma pod 1,5 tone. Pri večji bateriji je na voljo tudi izvedba cross.

Taka je notranjost zadaj pri osnovni različici. | Foto: Gregor Pavšič Taka je notranjost zadaj pri osnovni različici. Foto: Gregor Pavšič

Možnost zlaganja zadnjih sedežev v ravno dno. | Foto: Gregor Pavšič Možnost zlaganja zadnjih sedežev v ravno dno. Foto: Gregor Pavšič

Zanimiv koncept sprednjih sedežev. | Foto: Gregor Pavšič Zanimiv koncept sprednjih sedežev. Foto: Gregor Pavšič Tudi cenejši inster pusti zelo dober vtis

Za zdaj je bilo prevoženih še premalo kilometrov, da bi lahko sodili o izkušnji z vožnjo. Prvi vtis tako ob sedenju za volanom kot upravljanju volana pa je zelo pozitiven. Trdih materialov v notranjosti ni veliko, tu je še sredinski zaslon in precej klasičnih fizičnih stikal. 

Presedli smo se tudi med insterjema z osnovno opremo in najvišjim paketom. Še najbolj se razlikujeta pri platiščih, dražja oprema ima tudi možnost barvitih tkanin sedežev, toda glavne funkcionalnosti so vgrajene tudi v osnovnem insterju. Spredaj je treba izpostaviti zanimiv koncept sedežev, ki ima na desni strani širši voznikov sedež.

Hyundai inster | Foto: Gregor Pavšič Foto: Gregor Pavšič Dve velikosti baterije, med njima za okrog 50 kilometrov razlike v dosegu

Korejski malček prinaša možnost dveh baterij, med katerima je sicer dokaj majhna razlika. Uporabni kapaciteti sta 39 ali 46 kilovatnih ur (kWh), v obeh primerih pa gre za tip NMC in ne LFP. 

Te so nekoliko robustnejše (tako na degradacijo kapacitete kot tudi na toplotne pobege) in cenejše, a izven Kitajske jih imajo za zdaj le redki proizvajalci. 

Moč elektromotorja je 71 oziroma 84 kilovatov.

Ne pretirano digitalna sredinska konzola. | Foto: Gregor Pavšič Ne pretirano digitalna sredinska konzola. Foto: Gregor Pavšič

Hyundai inster | Foto: Gregor Pavšič Foto: Gregor Pavšič Inster je cenovno edini konkurenčen dongfengu boxu

Inster bo prav gotovo popestril ponudbo električnih majhnih avtomobilov. Prodajno je bil letos do zdaj najbolj prepričljiv kitajski dongfeng box, osrednji evropski novosti v zadnjih mesecih pa sta bili predvsem renault 5 in citroën e-C3. 

Inster bo v razmerju med ceno, kakovostjo in velikostjo vozila resna alternativna boxu, saj bo tudi z nekaj več opreme cenovno še vedno zanesljivo pod 30 tisočaki. 

Box na primer stane 25 tisočakov, pri tem pa kupci lahko računajo še na subvencijo 7.200 evrov in realno ceno pod 20 tisočaki. 

Korejski avtomobil lahko računa na podobno izhodišče. Osnovna cena z manjšo baterijo je pri insterju postavljena celo na 24 tisoč evrov, a z nekaj nujnimi dodatki (in morda katero izmed doplačljivih barv) bo cena v najboljšem primeru pri dobrih 25 tisoč evrih.

Hyundai inster | Foto: Gregor Pavšič Foto: Gregor Pavšič Tako po dimenzijah kot po ceni je inster med i10 in i20

Za primerjavo – bolje opremljeni bencinsko gnani i10 z ročnim menjalnikom stane od 15 do 16 tisoč evrov. Model i10 je sicer več kot 13 centimetrov krajši od insterja, ki se dimenzijsko in cenovno postavlja med i10 in večjega i20 (dolg je dobre štiri metre) – zanj pa večinoma 20 tisoč evrov ni več dovolj.

Prednastavljena srednja paketa opreme ceno povišata v območje med slabih 26 in dobrih 27 tisoč evrov. Oba paketa nudita že veliko večino tehnične in varnostne opreme, ki je značilna za avtomobil takih dimenzij in namembnosti. 

Med doplačili sta na primer tudi toplotna črpalka in predgretje baterije, kar pa pri avtomobilu takega namena ni več nujno smiselno. 

Baterijo je mogoče na hitri polnilnici DC polniti z močjo do 85 kilovatov, na klasični AC pa z močjo do 11 kilovatov. Na mestni polnilnici bo tako baterija polna praktično v treh do štirih urah. 

Hyundai inster | Foto: Gregor Pavšič Foto: Gregor Pavšič

Širok kot odpiranja zadnjih vrat. | Foto: Gregor Pavšič Širok kot odpiranja zadnjih vrat. Foto: Gregor Pavšič

Realni doseg bi bil lahko tudi 300 kilometrov

Za večjo baterijo je treba doplačati 1.700 evrov, prinaša pa torej dodatnih sedem kilovatnih ur kapacitete. Pred resnejšim testom je težko oceniti, koliko več kilometrov dosega bo večja baterija nudila – predvidoma pa bo okoli 50 kilometrov. 

Če bo poraba energije primerno nizka (v povprečju največ 15 kilovatnih ur na sto prevoženih kilometrov) to pri manjši bateriji pomeni doseg vsaj okrog 250 kilometrov, pri večji pa bo realno dosegljivih 300 kilometrov. Z več kilometri izven avtoceste se ta doseg še nekoliko poveča.

Za Slovence načeloma letos okrog 200 insterjev

Po oceni uvoznika Hyundaijeve znamke želijo letos v Sloveniji prodati okrog 200 insterjev. To je odvisno tudi od razpoložljivosti vozil. Ker je inster v Evropi uspešno začel svojo prodajno pot, ni izključeno, da bodo največjim trgom morali nameniti tudi katerega izmed avtomobilov iz slovenske flote. 

Insterje namreč izdelujejo v Koreji, prav dolga pot z ladjo pa ena ključnih ovir za večjo konkurenčnost v Evropi. Samo plovba z ladjo namreč traja približno dva meseca in pol, ker mora ladja okrog Afrike in ne po bližnji poti skozi Sueški prekop. 

Ne spreglejte