Petek, 30. 6. 2017, 9.47
7 let, 1 mesec
Težave Mercedesa: Delavci, ki sestavljajo motorje, se bojijo električne prihodnosti
Vodstvo Mercedes-Benza se sooča s protesti zaposlenih v svoji največji tovarni motorjev, ki se bojijo premika v smer novih tehnologij na področju elektromotorjev. Ti so manj zapleteni in za izdelavo potrebujejo manj delavcev.
V Mercedesovi tovarni je prišlo do nesoglasij med delavci, ki sestavljajo motorje z notranjim izgorevanjem (baza zaslužka večine avtomobilskih proizvajalcev) in uprav družb, ki napovedujejo premik v smer elektromobilnosti.
Mercedes je lani jeseni predstavil študijo električnega crossoverja. Grožnja z odpovedjo naduram
Zaposleni so napovedali, da ne bodo več opravljali nadur, če bo Mercedes tovarno v Unterturkheimu razširil z enoto za izdelavo elektromotorjev. Če bi delavci uresničili to grožnjo, bi to upočasnilo izdelavo motorjev in po oceni vodstva družbe povzročilo zamude pri dobavah novih mercedes-benzov razreda E.
Elektromotorji zahtevajo manj zaposlenih
Mercedes bo v svoje prve električne avtomobile vložil 10 milijard evrov. Za leto 2025 pričakujejo 25-odstotni delež električnih avtomobilov med svojimi novimi vozili. Take napovedi povzročajo skrbi prav med zaposlenimi v tovarnah bencinskih in dizelskih motorjev, ki zahtevajo več zaposlenih kot proizvodnja elektromotorjev. To je v Mercedesovi tovarni že pripeljalo do nesoglasij med delavci, ki sestavljajo motorje z notranjim izgorevanjem (baza zaslužka večine avtomobilskih proizvajalcev) in uprav družb, ki napovedujejo premik v smer elektromobilnosti.
Mercedes in sindikati se glede prihodnje usmeritve in načrta dela usklajujejo že od maja, v tovarni Unterturkheim s 110-letno tradicijo pa je zaposlenih 19 tisoč ljudi.
1