Četrtek, 12. 1. 2012, 10.38
1 leto, 8 mesecev
Saab prah dviga tudi v Indiji in Turčiji
V Mahindri skrivnostno molčijo
Za nakup družbe, ki je partnerje lani neuspešno iskala že med kitajskimi podjetji, naj bi se zanimala tudi nekatera turška podjetja. Indijsko podjetje naj bi se po pisanju medijev zanimalo za sestanek z administratorjema švedskega sodišča, ki se ukvarjata s finančnim prestrukturiranjem Saaba, je povedal vir blizu podjetja, ki ni želel biti imenovan. Predstavnica indijskega podjetja Roma Balwani ni želela potrditi govoric o interesu za nakup celotnega ali pa samo dela Saaba.
Indijci že prevzeli korejski Ssangyong
Mahindra je sicer lani za 368 milijonov dolarjev že kupila 70-odstotni delež podjetja južnokorejskega Ssangyonga. Mahindra namerava izkoristiti konkurenčne prednosti južnokorejskega proizvajalca na področju tehnologije ter raziskav in razvoja ter jih nato investirati v nove izdelke, kar bi podjetju lahko pomagalo pri prodoru na globalni trg.
Turčija si želi zveneče avtomobilsko ime
Za nakup Saaba naj bi se zanimala tudi vsaj eno turško podjetje in turška vlada. Ta si namreč prizadeva, da bi Turčija imela v lasti vsaj enega avtomobilskega proizvajalca, zato naj bi neimenovanemu podjetju pomagala pri sklepanju posla.
Posel s Kitajci je padel v vodo zaradi nasprotovanj General Motorsa
Nizozemska družba Swedish Automobile, ki je lastnik Saaba, se je za stečajni predlog decembra odločila, potem ko je postalo jasno, da je posel s Kitajci padel v vodo. Nekdanji lastnik Saaba, ameriški proizvajalec avtomobilov General Motors, je namreč lani zavrnil vse predloge, s katerimi bi lahko rešili švedsko podjetje. Kitajski družbi Pang Da in Zheijang Youngman sta bili pripravljeni prevzeti švedskega proizvajalca avtomobilov za sto milijonov evrov, a je General Motors to preprečil, saj ni želel pristati na prenos tehnoloških licenc. Ameriška družba je nasprotovala tudi predlogom, po katerih bi Saab reševal le Youngman.
Bitka za preživetje je trajala dve leti …
Saab se je za preživetje boril dve leti. Aprila lani je bilo podjetje prisiljeno ustaviti proizvodnjo, saj je zaradi neplačanih računov dobaviteljem ostalo brez potrebnih avtomobilskih delov. Saab je ob ustanovitvi leta 1939 sicer izdeloval letala, leta 1947 pa je začel z izdelavo prvih avtomobilov. Vrhunec proizvodnje avtomobilov je doživel leta 2006, ko so v Saabovih tovarnah izdelali 133 tisoč avtomobilov. Po tem pa je proizvodnja avtomobilov upadla, leta 2008 na 93 tisoč izdelanih avtomobilov, leto za tem pa na samo 27 tisoč avtomobilov.