Sobota, 2. 8. 2014, 12.38
8 let, 8 mesecev
Renault preverja prihodnost električne mobilnosti v Sloveniji
Električnih renaultov še ni na slovenskih cestah
Električni renault zoe, ki ga je zastopnik znamke Renault Nissan Slovenija v nekajmesečno uporabo pridobil iz Francije, bo v roke najprej dobila ekipa Centra odličnosti nizkoogljične tehnologije (CONOT).
Ta bo v okviru raziskovalnega in promocijskega projekta preverila smotrnost udejanjenja zamisli o Renaultovem slovenskem razvojnem jedru električne mobilnosti.
S tem projektom bodo torej preverili upravičenost in vzdržnost vzpostavitve električne mobilnosti v Sloveniji.
Svetovanje, kdaj je električni pogon dobra alternativa motorju na notranje zgorevanje
Renault in CONOT sodelujeta že okviru evropskega industrijsko-znanstvenega razvojnega projekta EuroLis, katerega koordinator je slovenski strokovnjak, znanstvenik Kemijskega inštituta in CONOT, dr. Robert Dominko.
CONOT bo s prenosom znanja, pridobljenega ob razvoju nizkoogljičnih in brezogljičnih tehnologij, informiral in ozaveščal slovensko javnost o prednostih električne mobilnosti, tako glede zagotavljanja energetske neodvisnosti države kot doseganja okoljskih in klimatskih ciljev.
Ob tem bodo v okviru tega raziskovalnega projekta z električnim zoejem preverjal še slovenski tržni potencial električne mobilnosti ter podjetjem z večjimi voznimi parki v Sloveniji svetovali in dokazovali smotrnost zamenjave določenih vozil z motorji na notranje zgorevanje z vozili na električni pogon.
Elektrika na slovenskih cestah: skrb za okolje, nove službe in gospodarska rast
Razvoj električne mobilnosti, tako oseben kot flotne, bi Sloveniji prinesel hitrejše doseganje okoljskih in klimatskih ciljev ter, kar je zelo pomembno, državi omogočil tudi večjo energetsko neodvisnost, saj uvozimo več kot 95 odstotkov vseh fosilnih goriv. Poleg tega bi prodor elektrike na naše ceste ponudil številna nova delovna mesta. Električni avtomobili in infrastruktura polega pozitivnih učinkov na gospodarstvo pomenijo tudi velik potencial z vidika učinkovitejšega črpanje evropskih sredstev z naslova specializacije na področju pametnih tehnologij.
Z vsem tem ohranjajo in zagotavljajo nova delovna mesta, predvsem tista z večjo dodano vrednostjo.