Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Četrtek,
8. 8. 2013,
8.58

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Opel Tehno Avtomoto

Četrtek, 8. 8. 2013, 8.58

8 let, 10 mesecev

Oplov novi turbotrivaljnik 1.0 SIDI najprej v adamu

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Opel z novim prisilno polnjenim turbotrivaljnikom 1.0 SIDI napoveduje nove standarde v segmentu nizkoprostorninskih bencinskih motorjev. Obljubljajo mirnejši tek, večjo uglajenost in manj hrupa.

Povsem aluminijasti žepni bencinar s 85 kilovati in 166 njutonmetri navora

Inženirji v Rüsselsheimu obljubljajo, da bo ta v celoti iz aluminija grajeni litrski bencinski turbotrivaljnik 1.0 SIDI (Spark Ignition Direct Injection) kar za 20 odstotkov bolj varčen oziroma energijsko učinkovit kot dozdajšnji primerljivo močan 1,6-litrski atmosferski štirivaljni bencinar.

Ta sedaj že drugi predstavnik Oplove nove generacije modularne družine motorjev – tri- in štirivaljnikov – prostorninskega razreda do 1,6 litra zmore ponuditi 85 kilovatov največje moči in 166 njutonmetrov največjega navora.

Ob tem vsekakor velja omeniti tudi prožnost oziroma odzivnost, ki jo obljublja dejstvo, da je največji navor na voljo v širokem območju vrtilne frekvence od 1.800 do 4.700 vrtljajev v minuti.

Ta čisto novi turbobecinar z delovno prostornino enega litra torej že pri 1.800 vrtljajih ponuja za 30-odstotkov več navora kot prej omenjeni Oplov velikoserijski 1,6-litrski bencinski štirivaljnik.

Nizka raven tresljajev, uglajenost in prepričljivejše dušenja hrupa

Pri Oplu zagotavljajo, da je novi stroj nastal tako rekoč iz nič. Vzeli so prazen list papirja in začeli povsem na novo. Tak pristop jim je omogočil integracijo številnih ukrepov, s katerimi so želeli odpraviti vse pomanjkljivosti (energijska učinkovitost, tresljaji, zvok …), ki so jih do zdaj vozniki očitali že obstoječim trivaljnikom na trgu.

Blok motorja je tako zaradi znižanja mase in sevanja ter nižje hrupnosti zaradi strukture narejen s pomočjo visokotlačnega ulivanja posebne aluminijaste litine. Strukturno prilagojeni in dodatno, od glave motorja izolirani so tudi visokotlačni vodi in injektorji goriva. Manj tresljajev zagotavlja izravnalna gred za uravnoteženje delovanja, ki je v oljnem koritu kraterja.

Ti in še številni drugi ukrepi so menda tako prepričljivo znižali raven tresljajev in motornega hrupa, da ta stroj praktično ne potrebuje dodatne zvočne izolacije motornega prostora in kompleksnih pritrditvenih mest oziroma pomožnih amortiziranih nosilcev, okvirjev za zmanjševanje tresljajev.

Testi so pokazali, da je tako pri polnem plinu kot tudi pri vseh preostalih vrtilnih območjih ta trivaljnik tišji in mirnejši od večine turbomotorjev s prostornino 1,6 litra.

Za novo generacijo motorjev so razvili tudi izjemno kompakten šeststopenjski ročni menjalnik

Moč in navor novega turbostroja 1.0 SIDI se bo na kolesa prenaša prek povsem na novo zasnovanega in izredno lahkega ter kompaktnega šeststopenjskega ročnega menjalnika. Njegova suha teža znaša le 37 kilogramov, kar je 30 odstotkov manj od dozdajšnjih menjalnikov. Njegovo ekstremno kompaktnost nazorno opiše le dobrih 37,5 centimetra prostora, ki ga zase potrebuje ta ključni transmisijski element.

Novi menjalnik je primeren za vgradnjo v pogonske sklope v kombinaciji z motorji, ki dosegajo do 220 njutonmetrov največjega navora. Za doseganje najboljše pogonske učinkovitosti njegova prestavna matrica omogoča možnost izbire 12 različnih prestavnih razmerij in sedem končnih pogonov.

Z novim pogonskim sklopom bo na ceste najprej zapeljal zapeljivi adam

Nova motor in menjalnik bosta prihodnje leto najprej na voljo v mestnem trendseterju adamu. Turbotrivaljnik 1.0 SIDI pa predstavlja le uvod v pravo Oplovo motorno "downsize" ofenzivo, v kateri želijo občutno povečati energijsko učinkovitost in ob tem količino izpustov spustiti drastično pod mejo 100 gramov ogljikovega dioksida na prevoženi kilometer.

Do leta 2016 naj bi tako menda sodobni Oplov motorni portfelj ponujal že 13 novih dizelskih in bencinskih motorjev, združenih pod okriljem treh družin z različnimi prostorninami. S tem se želi Opel prebiti med vodilne ponudnike in konkurenčnost doseči tudi z modularno gradnjo, pri kateri med drugim dizelski in bencinski stroji nastajajo na enotni proizvodnji liniji.

Ne spreglejte