Ponedeljek, 11. 6. 2018, 20.05
6 let, 7 mesecev
Nemčija odredila odpoklic 774 tisoč Daimlerjevih vozil
Nemške oblasti so proizvajalcu avtomobilov znamke Mercedes-Benz, nemškemu Daimlerju, naložile odpoklic 774 tisoč vozil po Evropi. Razlog je sporna programska oprema, ki naj bi pred regulatorji skrivala visoke škodljive izpuste dizelskih motorjev, poročajo tuje tiskovne agencije.
Odpoklice je napovedal nemški prometni minister Andreas Scheuer. "Zvezna vlada bo odredila takojšnji uradni odpoklic zaradi nezakonitih naprav za goljufanje," je dejal. Odpoklicanih bo 238 tisoč vozil v Nemčiji. V potezi bodo najbolj prizadeta dostavna vozila vito in dizelske verzije avtomobilov GLC 4x4 in C-razreda.
Oprema za manjšanje izpustov je še na uradnih testih
Scheuer je že konec maja prvega moža Daimlerja Dieterja Zetscheja poklical na sestanek, po katerem je nemška državna agencija KBA odpoklicala okoli 4.900 primerkov dostavnega vozila vito. Do danes pa je imel Daimler čas, da razjasni, pri katerih drugih avtomobilih se sporna programska oprema še pojavlja.
"Daimler je obljubil, da bodo nastavitve v nadzorni programski opremi motorja, ki jih je zvezna vlada prepoznala kot sporne, odstranjene kar se da hitro in v transparentnem sodelovanju z oblastmi," je po pogovorih poudaril minister.
Daimler je sicer v preteklih dneh trdil, da ne gre za nedovoljeno programsko opremo. Domnevno sporne funkcije naj bi bile del zapletenega sistema čiščenja izpuha, ki se prilagaja različnim voznim pogojem in dolžini uporabe. To so pripravljeni dokazovati tudi v sodnih postopkih, zato so napovedali pritožbo na odločitev nemških oblasti v zvezi z vitom.
Programska oprema, ki je zmanjšala škodljive izpuste dizelskih motorjev na uradnih testih, je v osrčju t. i. škandala dieselgate, ki je septembra 2015 pretresel Volkswagen. Ta je priznal, da je s sporno opremo opremljenih 11 milijonov njegovih vozil po vsem svetu.
Volkswagen oškodovan
Sporna programska oprema je zagotovila nizke izpuste škodljivih snovi, kot so dušikovi oksidi, med laboratorijskimi testi. Na cestah so bili resnični izpusti nekaterih snovi do 40-krat večji.
Volkswagen je zaradi škandala doslej moral plačati več kot 25 milijard evrov, še vedno pa proti njemu tečejo številni postopki in tožbe.
Svoja vozila so bili prisiljeni odpoklicati tudi nekateri drugi nemški proizvajalci, čeprav doslej noben razen Volkswagna ni priznal sistematičnega goljufanja.
2