Torek, 29. 9. 2015, 13.45
8 let, 8 mesecev
Kaj je gnalo Müllerja, da je iz udobja Porscheja presedlal v očrnjen Volkswagen
Po aferi z dizelskimi izpuhi v ZDA bodo v avtomobilski družbi Volkswagen prvega oktobra začele veljati kadrovske menjave na vrhu koncerna.
Najzahtevnejše delo čaka novega predsednika, 62-letnega Matthiasa Müllerja. Dozdajšnji predsednik Porscheja bo moral družbi vrniti ugled, zaupanje in ne nazadnje tudi vrednost. O tem, kakšen človek je lahko kos takšni nalogi, smo se pogovarjali s strokovnjaki za kadrovanje.
"Zaupanje strank in javnosti si lahko pridobiš samo tako, da imaš prave vrednote, da jih izkazuješ in da znaš na tak način komunicirati z javnostjo," meni Lubejeva. Poudarja, da zgolj vodstvene sposobnosti ne bodo dovolj, treba bo obvladati tudi krizno komuniciranje in nastopanje v javnosti.
Ko je celoten sistem v krču, se lahko pojavijo prikrivanje, obtoževanje, izmikanje odgovornosti in reševanje lastne kože na račun kolektivne dobrobiti, opozarja Mojca Križnar iz Hill International.
Kriznega vodjo morajo zato odlikovati osebnostna integriteta, poslovna zrelost, sočutnost, umirjenost in pozitivnost, transparentnost v delovanju in komunikaciji ter sposobnost tvorjenja učinkovitih timov in prostora za priznavanje napak.
Realnost mora sprejeti odločno in vedno delovati v interesu celotnega sistema. Predvsem mora biti dovolj pokončen in pogumen za sprejemanje hitrih ukrepov ter nepriljubljenih odločitev. Voditi ga morata brezpogojna predanost organizaciji ter visoka raven čustvene in socialne inteligence, poudarja Križnarjeva.
Da se nekdo sploh loti tako zahtevne naloge, sploh če je pred tem zasedal dober in dokaj udoben vodilni položaj, mora imeti izjemno močno notranjo motivacijo. Takšnega človeka mora gnati potreba po (novih) visokih dosežkih ter po sprejetosti v družbi v ožjem in širšem družbenem okolju, ki zagotavlja doseganje opredeljenih visokih ciljev skupaj z vsemi zaposlenimi, meni strokovnjak za komuniciranje in marketing Miro Kline.
Da je človek lahko kos tako zahtevni nalogi, pa mora imeti najprej zaupanje, "da je sam svoje sreče ali usode kovač in s tem tudi prihodnje uspešnosti korporacije Volkswagna", dodaja Kline.
A najprej bo moral družbi povrniti zaupanje s konkretnimi dejanji – od popravila škode do nove, inovativne tehnološke rešitve –, šele nato z besedami, kar pa bo po Klinetovih navedbah dolgotrajen proces.