Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Ponedeljek,
29. 9. 2014,
14.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ferrari

Ponedeljek, 29. 9. 2014, 14.03

8 let, 7 mesecev

Ferrari 458 speciale A: najzmogljivejši vranec brez strehe

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ferrari predstavlja novo različico modela 458 speciale, ki je najzmogljivejši ferrari z odprto streho do zdaj. Med ključnimi vprašanji v Parizu bo usoda Ferrarija pod vodstvom Sergia Marchionneja.

Najzmogljivejši ferrari brez strehe do zdaj

Ferrarijeva glavna novost pariškega avtomobilskega salona bo nova različica ferrarija 458 italia. Različica z imenom super A napoveduje najzmogljivejšega športnika z odprto streho, ki je kadarkoli zapeljal iz Maranella. Njegov 4,5-litrski motor V8 ima 605 "konjev" in 540 njutonmetrov navora, kar za avtomobil z maso 1.340 kilogramov zadošča za pospešek do sto kilometrov na uro v treh sekundah, do dvesto kilometrov na uro pa v manj kot desetih sekundah.

Aluminijasta streha se zloži v 14 sekundah, razlika v masi v primerjavi s kupejevsko različico tega uspešnega Ferrarijevega modela pa je le 50 kilogramov. Tako kot kupe je tudi hitri kabriolet povsem vozniško naravnan, saj ga poleg motorja odlikuje tudi odličen prenos moči na cesto.

Kakšen bo Ferrari po di Montezemolu?

Ferrarijeva glavna novost bo v Parizu najbrž v senci vprašanja, kaj se bo z legendarno znamko zgodilo po odhodu Luce di Montezemola . Italijan je bil med najzaslužnejšimi, da je Ferrari pogumno stopil na pot omejevanja števila narejenih avtomobilov. To so potrjevali tudi poslovni rezultati, saj so v Maranellu v prvem polletju zaslužili 14 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Di Montezemolo je hotel število letno izdelanih in prodanih ferrarijev omejiti na sedem tisoč, njegov naslednik Sergio Marchionne namerava to številko dvigniti vsaj na deset tisoč. Predsednik Fiatovega in Chryslerjevega koncerna namerava predvsem povečati proizvodnjo modelov, kot je ferrari F12 berlinetta. Marchionne je prepričan, da bo širitev Ferrarija na nove trge upravičila povečanje izdelanih superšportnikov.

Marchionne prevzema vajeti z vstopom koncerna na borzo v New Yorku

Čeprav Ferrari v celoten koncern Fiat-Chrysler prispeva le 0,26 odstotka prodanih vozil, so v Maranellu zaslužni za kar 12 odstotkov dobička.

Marchionne bo Ferrari operativno prevzel v trenutku, ko bosta združena Fiat in Chrysler začela poslovati na borzi v New Yorku. Najbrž bo že v Parizu dobil veliko vprašanj, kam želi peljati Ferrari v prihodnosti. Odprto namreč ni le vprašanje večje proizvodnje, temveč tudi morebitne prodaje znamke, samostojnega nastopa Ferrarija na borzi ali celo združitve Ferrarija, Maseratija in Alfe Romeo v novo prestižno podznamko italijansko-ameriškega koncerna.

Kaj pa, če bo Marchionne vendarle pustil, da Ferrari preprosto ostane Ferrari …

Ne spreglejte