Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rabuza

Torek,
18. 7. 2017,
4.29

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,75

9

Natisni članek

Natisni članek

zakon Peter Gašperšič ministrstvo za infrastrukturo mopedi

Torek, 18. 7. 2017, 4.29

7 let, 2 meseca

Dva meseca po sprejemu zakona polovica mopedov še vedno neregistriranih

Rabuza

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,75

9

Moped | Foto Bor Slana

Foto: Bor Slana

Spremenjen Zakon o motornih vozilih je v veljavi nekaj več kot dva meseca. V tem času so državljani registrirali nekaj več kot 10 tisoč mopedov z najvišjo dovoljeno hitrostjo 25 km/h. Po nekaterih podatkih je polovica mopedov oziroma koles s pomožnim motorjem še vedno neregistriranih.

Ministrstvo za infrastrukturo je v želji po večji ureditvi področja mopedov oziroma koles s pomožnim motorjem, katerih moč ne presega 4 kW oziroma ne presegajo najvišje hitrosti 25 km/h, prenovilo Zakon o motornih vozilih.

Ta je uvedel spremembo, da morajo biti takšni motorji po novem registrirani, saj je bilo veliko mopedov predelanih in so presegali najvišjo dovoljeno hitrost, vseeno pa so se lahko vozili po kolesarskih stezah.

Z novim zakonom morajo biti takšna vozila vpisana v register vozil, opraviti morajo tehnični pregled in skleniti zavarovanje, na zadek pa so po vzoru preostalih udeležencev v prometu dobila tudi tablico.


Reševalni pas na avtocesti: že letos človeški zakon in slovo spornega člena? 


Če motor presega navišjo dovoljeno hitrost 25 km/h, ga je treba registrirati pod pogoji, ki veljajo za motorje z najvišjo dovoljeno hitrostjo 45 km/h. | Foto: Gregor Pavšič Če motor presega navišjo dovoljeno hitrost 25 km/h, ga je treba registrirati pod pogoji, ki veljajo za motorje z najvišjo dovoljeno hitrostjo 45 km/h. Foto: Gregor Pavšič

10 tisoč registracij v prvih dveh mesecih

In kakšen je izplen po nekaj več kot dveh mesecih veljave novega zakona? Registracija mopedov v novi kategoriji je mogoča od 6. aprila, do vključno 11. julija pa je bilo registriranih 10.113 mopedov, so nam odgovorili z ministrstva za infrastrukturo.

Želja po redu v prvih dveh mesecih lastnike "stala" milijon evrov

Minister za infrastrskuturo Peter Gašperič je z novim zakonom v prvih dveh mesecih veljave "zajel" deset tisoč mopedov. | Foto: Matej Leskovšek Minister za infrastrskuturo Peter Gašperič je z novim zakonom v prvih dveh mesecih veljave "zajel" deset tisoč mopedov. Foto: Matej Leskovšek Po nekaterih mnenjih se po slovenskih cestah vozi več kot 20 tisoč mopedov s pomožnim kolesom, kar pomeni, da jih je zdaj na pravi strani zakona okoli polovica. Na ministrstvu ocene o skupnem številu vseh mopedov, ki bi po prenovljenem zakonu morali biti registrirani, nimajo.

Postopek za registracijo mopeda do najvišje dovoljene hitrosti 25 km/h je malenkost cenejši od 100 evrov. V prvih dveh mesecih so z njim skupno zbrali nekaj manj kot milijon evrov. Lastnik mora največ odšteti za pregled na stezi, ki ga bo treba opraviti le ob prvem vpisu v register vozil, in za zavarovanje mopeda pri eni od zavarovalnic.

Cilji zakona

"Tako bo mogoče zagotoviti večji nadzor nad lastništvom teh vozil, kar vodi v zmanjšanje števila kršiteljev cestnoprometnih predpisov, lažjo identifikacijo in izsledljivost prekrškarjev ter v zmanjšanje števila kraj," je zapisano v novih spremembah zakona.

Največ težav: dokazovanje lastništva in tehnična brezhibnost mopeda

Po pravilih novega zakona je obvezna uporaba čelade - motorstične ali kolesarske. | Foto: Ana Kovač Po pravilih novega zakona je obvezna uporaba čelade - motorstične ali kolesarske. Foto: Ana Kovač Največ težav je lastnikom mopedov povzročalo dokazovanje lastništva, saj so številni mopedi starejši od 30 let in so v tem času zamenjali številne lastnike, velikokrat brez pogodbe.

Ob tem na ministrstvu dodajajo, da je bilo tudi veliko primerov, ko so bili mopedi na pregledu na stezi hitrejši od dovoljenih 25 km/h, kar pomeni, da so jih lahko lastniki registrirali po pogojih, ki veljajo za motorje z največjo hitrostjo 45 km/h, in spoštovati bo treba pravila, ki veljajo zanje (obvezna motoristična čelada, vožnja po cesti, ne po kolesarskih stezah …).

Postopek lahko opravite na upravni enoti in pri pooblaščenih registracijskih organizacijah.

Kakšna so pravila novega zakona?

Se torej mopedi, katerih moč ne presega 4 kW oziroma ne presegajo najvišje hitrosti 25 km/h, po letošnjem prazniku dela sploh še ločijo od preostalih? Seveda.

Čeprav morajo biti registrirani in so opremljeni s tablicami (od drugih se razlikujejo po barvi črk in številk – te so rdeče obarvane), še vedno domujejo na kolesarskih stezah, kjer je to mogoče (sicer pa ob desnem robu ceste). Ob tem pa je obvezna uporaba čelade, ta je lahko motoristična ali kolesarska.

 

Ne spreglejte