Petek, 17. 4. 2015, 9.05
7 let, 1 mesec
Airbusovo letalo z 11 sedeži v vrsti: potniki bodo iskali sedež od črke A do K
Natrpanost sedežev vpliva tudi na hitrost evakuacije, saj je prostora med njimi realno vse manj
Letalski prevozniki imajo različne pristope do konfiguracije sedežev na svojih potniških letalih. Nemška Lufthansa je tako začela v nekaterih svojih letalih preurejati ekonomski del sedežev v tako imenovano premium konfiguracijo z več prostora za noge potnikov. Na drugi strani strokovnjaki že dolgo opozarjajo, da sedeži pri številnih prevoznikih postajajo vse ožji in s tem tudi bolj nevarni. Njihova natrpanost vpliva tudi na zmožnost hitre evakuacije. Vsako potniško letalo morajo biti potniki sposobni zapustiti v 90 sekundah, pri testu pa je polovica zasilnih izhodov zaprtih. Toda med preskusom niso na voljo letala z najbolj natrpanimi konfiguracijami sedežev.
Bodo 45 centimetrov široki sedeži dovolj udobni za medcelinske lete?
Za družbo z najožjimi sedeži, pri katerih širina v povprečju meri 43 centimetrov, velja nizkocenovni prevoznik Ryanair. Na drugi strani ima Airbus s svojim A380 na voljo največje potniško letalo na svetu, naročniki pa ga bodo čez dve leti lahko dobili v konfiguraciji s kar 11 sedeži v eni vrsti.
Da, pravilno ste prebrali. Če imajo potniki občasno težavo z iskanjem svojih sedežev že v manjših regionalnih letalih, ko so v eni vrsti trije ali štirje sedeži z oznakami od A do D, bodo pri Airbusu morali uporabiti abecedo do črke K.
Trenutno ima airbus A380 v eni vrsti nameščenih do deset sedežev. V novi konfiguraciji bo vsak sedež širok 45 centimetrov. Sodeč po eni izmed fotografij predstavljene 11-sedežne konfiguracije s sejma letalske industrije v Hamburgu je prostora vsaj za potnika ob oknu resnično malo. Si predstavljate tam sedeti na dolgem medcelinskem letu?
Bi sedeli tako na večurnem letu?
The problem with the 3-5-3 A380 layout, as demonstrated by @AirlineFlyer. #paxex #AIX15 pic.twitter.com/iXkvbKpGM2
— John Walton (@thatjohn) April 14, 2015