Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
1. 10. 2024,
15.51

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,44

Natisni članek

Natisni članek

zasilni pristanek Airbus Brnik letalo

Torek, 1. 10. 2024, 15.51

1 mesec

Tovorno letalo varno zasilno pristalo na brniškem letališču #video #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,44

Tovorno letalo Airbus A300B4-622R družbe San Marino Executive Aviation, ki so ga na poti iz Frankfurta v Tel Aviv preusmerili na brniško letališče, je okoli 11.45 tam tudi varno zasilno pristalo, so za STA potrdili v družbi Fraport Slovenija. Letalo, ki je prevažalo nevaren tovor, se je pred zasilnim pristankom na Brniku očitno znašlo v resnih težavah. Posadka letala je namreč pred pristankom razglasila nevarnost prve stopnje, kar pomeni, da mu je grozila resna in neposredna nevarnost.

O tehničnih težavah letala so Kontrolo zračnega prometa Slovenije obvestili iz sosednje avstrijske kontrole zračnega prometa. Zaradi tehničnih težav se je letalo preko avstrijsko-slovenske meje spuščalo.

V prvi komunikaciji s slovensko kontrolo zračnega prometa je razglasilo nevarnost druge stopnje (PAN PAN), ni pa še bilo jasno, na katero letališče se želi preusmeriti za pristanek. V kontroli zračnega prometa so zračni promet v slovenskem zračnem prostoru vodili ustrezno razglašeni nevarnosti letala v stiski in sprožili preventivno koordinacijo z enotami kontrole zračnega prometa na okoliških letališčih, da bi letalu omogočili vodenje do pristanka.

Fotogalerija
1
 / 7

V enem od naslednjih javljanj, sprva zelo slabe radijske zveze, pa je posadka letala razglasila nevarnost prve stopnje (MAY DAY) in zaprosila za pristanek na brniškem letališču. O vzrokih tehničnih težav pa ni jasnih podatkov. Posadka letala je sporočila, da prevaža nevaren tovor, sporočili so tudi kode nevarnih snovi, ki so jih posredovali pristojnim letališkim službam, ki so usposobljene za ustrezno ravnanje.

Letalo je pred pristankom nekaj časa krožilo nad osrednjo Slovenijo, med Litijo, Moravčami in Ivančno Gorico. Ker je bilo sprva še pretežko za pristanek, je nekaj časa krožilo, da je porabilo gorivo. Služba kontrole zračnega prometa je medtem vodila zračni promet v osrednjem delu slovenskega zračnega prostora ob ustrezno razglašeni nevarnosti prve stopnje.

Ko je letalo porabilo toliko goriva, da je bila njegova masa ustrezna za pristanek, se je ob 11.35 letalo napotilo na pristanek na brniškem letališču, kjer je ob 11.40 tudi varno pristalo, so navedli v kontroli zračnega prometa.

Po pristanku tovornega letala v stiski se je takoj normaliziralo odvijanje zračnega prometa v slovenskem zračnem prostoru, na brniškem letališču pa so začela pristajati letala, ki so letalu v stiski odstopila prednost, so še pojasnili.

letališče, brnik, preusmeritev, Airbus | Foto: STA Foto: STA

V skladu s temi protokoli so bile aktivirane tudi dežurne službe. Strokovni vodja gasilsko-reševalne službe Kranj Andraž Šifrer je za STA potrdil, da sta bili na Brniku v pripravljenosti letališka enota in poklicna enota iz Kranja. Iz Zdravstvenega doma Kranj pa so na brniško letališče poslali urgentnega zdravnika in reševalno vozilo. V pripravljenosti je bila enota nujne medicinske pomoči ZD Kranj in sosednje enote, so sporočili. 

A intervencija ni bila potrebna, saj je torej letalo varno pristalo. Zaradi dogodka pa na letališču niso beležili nobenih zamud drugih letov.

Tovorno letalo Airbus A300B4-622R družbe San Marino Executive Aviation | Foto: Bralec Foto: Bralec Letalo bo verjetno kmalu lahko zapustilo letališče

Gre sicer za veliko, širokotrupno dvomotorno letalo. Na njem so bili štirje člani posadke. Letalo ostaja na brniškem letališču, kjer poteka pregled. Po trenutnih informacijah pa bi lahko zapustilo letališče ponoči ali zgodaj zjutraj.

Generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin, ki je v Radovljici sodeloval na novinarski konferenci pred sobotnim tradicionalnim državnim preverjanjem usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenije, je ob tej priložnosti pojasnil, da podrobnih informacij o dogodku nima. Na centru za obveščanje namreč dobijo le standardno informacijo v skladu s protokolom predhodne najave v primeru zasilnega pristanka letala.

Kot je dejal Behin, so bili tako obveščeni o tem, da se pripravlja zasilni pristanek, vse ostalo poteka na letališču, sami pa bi se vključili le v primeru, če bi se zgodil najslabši možni scenarij, kar pa se na srečo ni zgodilo.

Ukrepanje v primeru nesreče odvisno od tovora

Pojasnil je, da je za primer letalskih nesreč na državni ravni izdelan poseben načrt. V primeru, ko gre za tovorno letalo, je ukrepanje prilagojeno temu, kaj letalo prevaža. Če gre za snovi, ki bi lahko bile potencialno nevarne, se po protokolu aktivirajo posebne državne službe, poleg tistih, ki so že na samem letališču.

Za take primere so pripravljeni načrti in tudi izvedene vaje, je zagotovil. Dodal je, da so ekipe usposobljene, je pa ukrepanje ob takšnih nesrečah vedno izziv, saj vključuje evakuacijo celotnega letališča, odpovedi letov, na letališču pa je običajno tudi večje število oseb iz različnih držav.

V zadnjih letih na mariborskem in brniškem letališču ni bilo dogodkov, kjer bi bilo potrebno tovrstno posredovanje, so bili pa po besedah Behina posamezni primeri, ko je prišlo do odpovedi motorjev ali tehničnih napak.

Sicer pa je po njegovih besedah običajen postopek, da letalo pred zasilnim pristankom kroži, da se zmanjša količina goriva in se pripravil letališko in ostalo osebje za posredovanje. Kot je dodal, gre v takšnem primeru za nadzorovan zasilni pristanek.

Rusko lovsko letalo
Novice Bližnje srečanje: pilot ruskega lovca neprijetno presenetil ameriškega pilota #video
Ne spreglejte