Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 3. 2012,
15.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 3. 2012, 15.29

8 let, 7 mesecev

Kaj storiti pri prevračanju avtomobila?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Huda nesreča Novikova na nedavnem reliju po Mehiki je znova pokazala učinkovitost sodobnih varnostnih pripomočkov in tudi pravilno ravnanje voznika, ki je roke pritegnil k sebi.

Ko vidimo, da je nesreča neizbežna oziroma da se že dogaja (na primer prevračanje), je teorija o pravilnem ravnanju preprosta: vse ude pritegniti čim bližje k sebi, da jih mečkanje avtomobila ne poškoduje. Na posnetku lepo vidimo, kako voznik pravilno pritegne roke, saj bi mu jih volan, ki se sunkovito zavrti ali premakne, lahko polomil. Sovoznik pa se napačno opre v streho. Slednje je povsem odveč, ker je pripet z večtočkovnim pasom v dirkalnem sedežu in ker morebitno mečkanje strehe tonskega avtomobila z lastnimi rokami ne bo preprečil. Še slabše je, če bi se oprijel varnostnega loka, saj bi mu v tem primeru karoserija, ki bi pritisnila obenj, zmečkala prste.

Kaj pa prevračanje v običajnem avtomobilu?

V civilnem avtomobilu je stvar podobna, čeprav nismo štiri- ali pettočkovno privezani in nimamo varnostne kletke, ki prepreči mečkanje strehe, a vseeno je bolje imeti roke pri sebi, kot pa držati volan ali se upirati na streho oziroma šipo, kar nam jih bo skoraj gotovo polomilo. Zatezni varnostni pasovi, ojačitve karoserije in zračne blazine bodo namreč zaščito telesa opravile bolje kot roke.

Ne spreglejte